Rusaya Ambargodan Dolayı Oluşan Gıda açığını Türkiye İle Kapartacak!

fruitsUkrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelere karşı yaptırım uygulayan Rusya, gıda alımı ile ilgili ambargo nedeni ile meydana gelecek açığı Türkiye ve diğer ülkelerle kapatacak. ABD, AB, Kanada ve Avustralya’dan ithalat Rusya gıda tüketiminde yüzde 10 seviyesinde bir rakam oluşturuyor.
Rusya Tarım Bakanı Nikolay Fyodorov, rakamlarla ambargo uygulanan ülkelerden gelen miktarları açıkladı ve farkın rahatlıkla kapatılabileceğini, tüketici açısından endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.

 

Rusya 2,3 milyon ton sığır eti tüketiyor. Bu rakamın 59 bin tonu ABD, Avustralya, Norveç ve Kanada’dan ithal ediyor. Domuz etinde 3,4 milyon tonun 450 bin tonu bu ülkelerden geliyor. Tavuk etinde 4,2 milyon tonun 338 bin tonu ambargo uygulanan ülkelerden. Balık da bu rakam 3,44 milyon ton tüketimde 457 bin tona kadar çıkıyor.
Süt ve süt ürünleri tüketiminin 36 milyon tonu bulduğu Rusya’da, ambargo uygulanan ülkelerden yapılan alım 459 bin ton. Yaş sebze tüketiminde 16 milyon ton tüketime karşılık 900 bin ton, meyve de ise 11 milyon tona karşılık 1,6 milyon ton civarında.
BAZI ÜRÜNLERDE FİYATLAR ARTABİLİR

Rusya’nın oluşan açığı çok kısa sürede kapatabileceğini ifade eden Fyodorov, “Türkiye, Brezilya, Arjantin, İsrail, Özbekistan, Azerbaycan ve Belarus gibi ülkeler bu açığı rahatlıkla kapatabilir. Bazı ürünlerde Rusya’nın ihracatı daha fazla. Mesela Rusya ithal ettiğinden daha çok balık ihraç ediyor. Bu durumda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, gıda ürünlerinde herhangi bir daralma yaşanmayacak. Ancak bazı ürünlerde fiyatlar yükselebilir. Ancak biz bunu beklemiyoruz…” dedi.
Hiç kimsenin yaptırım listesinin genişletilmesinden yana olmadığını hatırlatan Rus Bakan, gerekli görülmesi durumunda buna da hazırlıklı olduklarını ifade etti.

109 Comments