Ruslar Yolsuzluğa Karşı Yürüdü

Rusya’da birçok kenttte yolsuzluğa karşı düzenlenen protesto gösterilerine binlerce kişi katılıyor. Protestocular Başbakan Dmitry Medvedev’in istifasını istiyor. Protesto gösterileri muhalif lider Alexei Navalny’nin çağrısıyla gerçekleşti. Ancak Navalny protesto gösterisine giderken Moskova’da gözaltına alındı.

Gösterilerin parlamento seçimlerinin hileli olduğu gerekçesiyle 2011-2012’de düzenlenen protestolardan buyana en geniş katılımlısı olduğu kaydediliyor.

Haber siteleri ve sosyal medya Vladivostok’tan doğudaki Yekaterinburg’a kadar birçok kentte protestolar düzenlendiğini kaydediyor. Vladivostok’taki gösterilerde onlarca kişinin gözaltına alındığı da gelen bilgiler arasında.

Navalny ayrıntılı bir rapor yayınlamış, Medvedev’i karanlık bağlantılar kurarak konaklar, yatlar, araziler almakla suçladıktan sonra gösteri çağrısı yapmıştı.

Rapor ile ilgili haber YouTube’da 11 milyon kez izlendi. Medvedev ise henüz bir tepki vermis değil.

Navalny, internet sitesinde protestoların 99 kentte yapılmasının planlandığını ancak kentlerden 72’sinde yerel yöneticilerin protestoya izin vermediğini kaydetmişti.

Kremlin muhalifi olan Navalny, gelecek yılki başkanlık seçimlerinde aday olma isteğini daha önce açıklamıştı.

1 Comment