Rusya, Türkiye Sınırına Askeri Üs Kuruyor

russRusya’nın Suriye’de PYD kontrolündeki Kamışlı’da askeri hava üssü kuracağı ortaya çıktı.
Hürriyet, Rusya’nın Esad rejimi ve terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin kontrolünde bulunan Kamışlı’daki faaliyetleriyle ilgili çok önemli ayrıntılara ulaştı. Ankara, Moskova yönetiminin Kamışlı’da askeri üs kuracağını düşünüyor. Amerikan Fox News’a konuşan ABD’li savunma yetkilileri de benzer görüşü paylaşıyor.

Hürriyet’in ulaştığı bu ayrıntılardan en önemlisi Rusya’nın Nusaybin’in hemen karşısındaki Kamışlı’da Türkiye’nin bölgedeki hareketliliğini çok yakından gözetleyecek şekilde bir askeri üs kurma çalışmalarına başlaması oldu.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, bir korgeneral başkanlığındaki Rus askeri heyeti altı gün önce, 16 Ocak’ta askeri bir uçakla Kamışlı’ya geldi. Rus heyete bazı PYD’lilerinin eşlik ettiği öğrenildi.Türk güvenlik birimlerinin elde ettiği bilgilere gör askeri teknik uzmanlardan oluşan Rus heyeti hem Kamışlı Havaalanı’nda hem de havaalanına yakın bölgelerde kapsamlı incelemelerde bulundu.

Ankara, Kamışlı’ya Rus Korgeneral başkanlığında giden heyetin Rus Askeri İstihbarat Teşkilatı’nın (GRU) önemli isimlerinden oluştuğuna dair bilgilere sahip. GRU’nun Başkanı Igor Sergun 5 Ocak’ta Moskova’da yaşamını yitirmişti. Sergun’un sır ölümü, Suriye konusunda Putin’le ayrı düştüğü için öldürüldüğü iddialarına neden olmuştu.

Ankara, Rusya’nın Kamışlı’da büyük bir askeri hava üssü kuracağını değerlendiriyor. Türk güvenlik birimlerinin ulaştığı bazı bilgiler Kamışlı’daki mevcut havaalanındaki pistin savaş uçakları ile nakliye uçaklarının iniş ve kalkışına uygun hale getirileceği ve hangarlar kurulacağını gösteriyor. Bu durumda Rusya’nın Kamışlı’yı Türkiye’nin bölgedeki hareketliliğini çok daha yakından takip edecek şekilde radarlarla donatacağına kesin gözle bakılıyor.

Türk güvenlik birimleri dün akşam saatlerinde Rusya Güvenlik Servisi’den (FSB) bir heyetin Kamışlı’da olduğunu belirledi. FSB heyetinin de hem PYD, hem de Kamışlı’daki Esad rejimi yetkilileriyle biraraya geldiği, havaalanı civarında incemelerde bulunduğu gözlendi.

Kaynak: Hürriyet

7 Comments