Rusya: Türkiye’yi Bir Temmuz İçin Rusya’ya Davet Ettik

rusyaRusya, 1 Temmuz’da Soçi’de yapılacak Karadeniz İşbirliği Teşkilatı toplantısına Türkiye’yi davet ettiklerini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasiliy Nebenzy, Sputnik’e verdiği demeçte “Türkiye ve Ukrayna da dahil tüm ülkelerin bakanlarını davet ettik. Tüm üyelerin katılımını bekliyoruz. Ancak bu iki ülkeden hâlâ yanıt alamadık. Toplantıya kimin gelip, kimin gelmeyeceği bu hafta ya da gelecek hafta neyleşecek” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran’da kutlanan “Rusya Milli Günü” nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e bir mektup yazmıştı.

Erdoğan, “Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte hak ettiği düzeye gelmesini diliyorum” ifadesini kullanarak iki ülke arasında gerçekleşen uçak krizinin ardından Rusya’ya yönelik adım atmıştı.

Rus yetkililer ise, bu adımın ardından da ilişkilerin düzelmesi için Türkiye’nin sınır ihlâli yapan Rus uçağı düşürdüğü için özür dilemesi gerektiğini tekrarladı.

Mart ayında Rusya’nın Rostov kentinde düzenlenen Karadeniz İşbirliği Teşkilatı toplantısına Türkiye katılmış ama Ukrayna katılmamıştı.

24 Comments