Rusya Uluslararası Komisyon Talep Etti!

8bf6d9956be646fd935f3c6f3fc4d466Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi, Odesa’da meydana gelen olayların araştırılması amacıyla uluslararası komisyon kurulmasını talep etti. Dün akşam Odesa’da Ukrayna’nın federasyon olmasını talep edenler ile karşıtları arasında meydana gelen çatışmalarda, Polis’in bildirdiğine göre, 42 kişi hayatını kaybetti.

Konsey Başkanı 1. Yardımcısı Aleksandr Torşin bugün Interfax’a yaptığı açıklamada: “Odesa’da meydana gelen, iktidarın kendi halkına karşı düzenlediği bir suç ve vandallıktır. Çoğunluğunun canlı canlı yandığı kitlesel ölümlere yol açan olayları araştırmak üzere uluslararası bir komisyon kurmak gerekiyor”.
Torşin yaptığı açıklamada bu uluslararası komisyona Ukrayna’daki uzlaşmazlığa taraf olmayan ülkelerin üye göndermesi gerektiğini söyledi. Torşin açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bu komisyona Avrupa Birliği ve Sayın Ashton kesinlikle girmemelidir. Burada bağımsız ülkeler yer almalıdır. Komisyon, deliller ortadan kalkmadan acilen toplanmalıdır”.

7 Comments