Şimşek: Öğretmenlerimiz Yeniden Eğitilmeli

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek referandum sonrası birinci önceliklerinin eğitim olduğunu söyledi

Şimşek: “Eğitim bizim en öncelikli hedefimiz. Önümüzdeki dönemde biz okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Bütün Türkiye’nin tam gün eğitim uygulamasına geçeceğiz. Beşinci sınıftan itibaren tüm öğrenciler yabancı dil hazırlık sınıfı okumalı. Öğretmenlerimizin konumunu güçlendirmeli, yeniden eğitilmeli ve performanslarını ölçmeliyiz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BALKANTÜRKSİAD‘ın düzenlediği 17. sinerji toplantısına katıldı. Bu coğrafyada devlet olma vasfını yitirmiş ülkelerden bahsettiklerini anlatan Başbakan Yardımcısı Şimşek:

“Böyle ortamda çift başlılık sıkıntıları çözebilir mi? 2015 yılının ortasına gidin. Suriye ve Irak’taki ortamdan yamalanma bölücü terör örgütü bazı semtlerine ve mahallerine musallat oldu. Zayıf bir hükümet olsa, koalisyon dönemi olsa teröre karşı kararlı başarılı mücadele verilmeyebilirdi. Cumhurbaşkanlığı sistemi ihtiyaçtan dolayı. İstikrar tek başına yeterli değil. İstikrarın beraberindeki güçlü reformlarla birlikte ülkelere ne kadar yararlı olduğunu gördük. Türkiye 2007 öncesinde ve sonrasında bu kadar reform yapmasaydı, sorun çözme mekanizmasını bu kadar geliştirmeseydi dimdik ayakta durabilir miydi?” diye konuştu.

5 Comments