Şok! Jean-Claude Juncker AB’nin Türkiye İle İlgili Öyle Bir Kararını Engelledi ki

jjjAvrupa Birliği’nin Türkiye’deki darbe girişiminin ardından binlerce memurun açığa alınması nedeniyle Ankara’ya yaptırım uygulamasını, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in engellediği öne sürüldü.

Brüksel merkezli haftalık gazete Politico Europe’un haberine göre, yaptırımı önerisi AB Komisyonu yetkililerinin geçen hafta gerçekleştirdiği bir toplantıda, Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiser Johannes Hahn’dan geldi.

Hahn, bu çerçevede Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için verilmesi kararlaştırılan 3 milyar euro’luk yardımın durdurulmasını teklif etti.

Ancak hem Juncker, hem de AB Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini bu teklife karşı çıktı.

Juncker, söz konusu paranın Türkiye’deki Suriyeliler için tahsis edildiğini ve doğrudan sivil toplum örgütlerine yönlendirildiğini hatırlatarak öneriyi reddetti. Juncker ayrıca AB’nin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasından da vazgeçmemesi gerektiğini ifade etti.

13 Comments