Şok Rapor: Onun Öldürülmesi İçin 51 Sivilin Hayıtını Kaybetmesine Göz Yumulmuş?

cccIrak işgali sırasında, İngiltere’nin “Kimyasal Ali“yi öldürmek için 51 sivilin hayatını kaybetmesini göze aldığı ortaya çıktı. İngiltere’nin 2003 Irak işgalindeki rolünü ortaya koyan Chilcot Raporu‘ndaki ayrıntılar belirginleşiyor.

Middle East Eye‘daki (MEE) habere göre, Nisan 2003’te Basra’ya yönelik saldırı, “Kimyasal Ali” lakaplı Ali Hasan el-Mecid için yapılmıştı.

Saldırı öncesinde İngiliz liderlerin, Ali’nin öldürülmesine karşılık olarak 51 sivilin kaybını göze alan bir hesap yaptıkları ortaya çıktı.

Ancak saldırı sonucunda, 10 kişilik bir aile ile birlikte çok sayıda sivil ölmesine rağmen, Kimyasal Ali yakalanamamıştı.

Dönemin askeri komutanı Brian Burridge’in dönemin Savunma Bakanı Geoff Hoon‘a, Ali’nin öldürülmesinden kaynaklı askeri avantajlar göz önüne alındığında, beklenen sivil kayıpların “aşırı olmadığını” söylediği belirtiliyor.

İngiliz liderlerin bunun ardından ABD Merkez Komutanlığı‘nı (CENTCOM) konu hakkında bilgilendirdiği, CENTCOM’un da operasyonu onayladığı ancak sivil kayıpları azaltmak için 1000 pound’luk (453 kg) bombalar yerine 500 pound’luk (226 kg) bmbalar kullanılmasını önderdiği söyleniyor.

5 Nisan’da Basra‘ya yapılan saldırıda Mecid yara almadan kurtulurken, 10 kişilik bir aile ve ayrıca 7 çocuk hayatını kaybetmişti.

84 Comments