Tatilden Dönen 50 Bin Çinli’nin Trafik Çilesi

Çin bu sabah, ülkedeki en büyük trafik sıkışıklarından birine tanık oldu. Popüler tropikal ada Hainan’dan tatilden dönenler,  on binlerce araçlık kilometrelerce kuyruk oluşturdular.

Bu  inanılmaz  trafik sıkışıklığı olayı 10.000’in üzerinde otomobilin neredeyse birbirine yapışmasıyla geçtiğimiz hafta başında meydana geldi. Çinliler Popüler tropikal ada Hainan’dan ayrılmak için feribot teknelerine binmek için bekleyen 50.000’den fazla yolcu sıkıştı. Çin haber sitesi Sina‘ya göre, bu sıkışıklığın arkasındaki ana neden Haiku‘daki Qiongzhou Boğazı üzerindeki ağır sis oldu.

Plajları ve güneşinden dolayı  oldukça popüler bir ada olan Hainan . Bu yedi gün boyunca neredeyse beş milyon kişi adayı ziyaret etti.

19 Şubat akşamından itibaren Xiuying Limanı’nda büyük taşıt kuyrukları oluşmaya başladı. ve gece yarısına doğru binlerce araç sıkışmaya başladı. Bu sadece 10 km uzunluğundaki trafik sıkışıklığına yol açmakla kalmadı, aynı zamanda Çi’in büyük şehirlerine yapılan uçuşların fiyatlarının neredeyse 20 kat artmasına neden oldu. Çeşitli tedbirler  alan hükümet bu kuyruğun 24 saatte ancak bitebileceğini açıkladı.

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

istanbulpost.com.tr’nin bu haberi, kaynak belirtilip, link verilerek kullanılabilir!

 

 

13 Comments