Terör Suçlularına Merkezi Hapishane

kkkTerör zanlısı Caber El-Bekir’in gözaltında intihar etmesinin ardından Almanya’da terör suçlularına merkezi bir hapishane kurulmasına yönelik tartışmalar büyüyor. Adalet Bakanı Maas bu öneriye karşı çıktı.Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, Almanya’da teröristler ve terör zanlıları için merkezi bir hapishane kurulması önerisine karşı çıktı. Adalet Bakanı Maas Süddeutsche Zeitung’a yaptığı açıklamada, Alman Anayasası’na göre hapishanelerin eyaletlerin yetki alanında olduğunu hatırlattı. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maas bu nedenle de, Federal Başsavcılık tarafından hakkında soruşturma ve dava açılarak suçlu bulunan ve mahkum edilen kişilerin Almanya’nın çeşitli hapishanelerinde yattığını dile getirdi.
Terör zanlısı Jaber El Bekir’in gözaltında bulunduğu Leipzig’deki hücresinde intihar etmesinin ardından sendikalar teröristler için merkezi bir hapishane kurulmasını önermişti.
Adalet Bakanı Maas, terör zanlıların merkezi bir hapishaneye konmasının faydalı olabileceğine ilişkin derin kuşkuları olduğunu vurguladı. Çok sayıda terör zanlısının aynı hapishanede bulunmasının izolasyon, nezaret ve iletişimin denetlenmesi açısından çeşitli dezavantajları olacağına dikkat çeken Maas, örneğin aşırı sol terör örgütü Kızıl Ordu Fraksiyonu döneminde (RAF) bu zorlukların yaşandığını ifade etti.El Bekir’in intiharı Alman Meclisi’nin gündeminde.
IŞİD ile bağlantısı olduğu tahmin edilen Caber El Bekir’in Berlin’deki havalimanlarından birine saldırı planları yaptığından kuşkulanılıyordu. Almanya’ya mülteci olarak gelen Suriyeli Caber El Bekir’in bombalı saldırı planları yaptığı gerekçesiyle Leipzig’de gözaltına alınmasından iki gün sonra geçen Çarşamba günü intihar etmesi ülkede tartışmalara yol açtı. Saksonya Eyaleti Adalet Bakanlığı olayda ihmal bulunduğu gerekçesiyle eleştirildi. Olayın ardından yaptığı açıklamada her tür önlemin alındığını belirten Saksonya Adalet Bakanı Sebastian Gemkow, intiharın önlenememesinde cezaevindeki ihmallerin etkisinin olabileceğini kabul etti. Ancak konuyla ilgili tartışmalar sona ermedi.
El Bekir’in intiharı bugün Alman Meclisi’nin iki komisyonunda ele alınıyor. Hukuk Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı ile Federal Savcılığın konuyla ilgili hazırladığı raporlar görüşülüyor.
İçişleri Komisyonu’nda ise El Bekir’in saldırı planları ile ayrıntılar ele alınıyor. Komisyonu’nun oturumunda Alman hükümeti tarafından hazırlanan raporun da görüşülmesi bekleniyor. Bu oturuma ayrıca iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’ndan bir temsilcisinin katılması öngörülüyor.
İçişleri Komisyonu’nun Yeşiller partili üyesi Irene Mihalic, oturum öncesinde yaptığı açıklamada bu olayın kesinlikle aydınlatılması gerektiğini ifade etti. Mihalic, “Saksonya adaletinin himayesinde olan bir kişinin nasıl intihar edebildiği sorusuna yanıt arayacaklarını” dile getirdi.

Deutsche Welle

 

3 Comments