Trump: ABD İrak’tan Çekildi Yerini İran Ve IŞİD Doldurdu

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Irak’tan geri çekilirken oluşan boşluğun İran ve IŞİD tarafından doldurulduğunu söyledi.

Beyaz Saray’daki koltuğuna oturduktan sonraki ilk televizyon mülakatını ABC kanalına veren Trump, ABD’nin Irak’tan geri çekilirken bu ülkedeki petrolü kontrol edecek bir stratejiyle geri çekilmesi gerektiğini, Barack Obama yönetiminin bunu yapmadığını ve IŞİD’in bugün Irak’taki petrolü satarak kendine finans kaynağı oluşturduğunu belirtti.

Trump, “İran ve Irak birbirine denk iki askeri güçtü. Yıllarca savaştılar, şimdiye kadar sürdü. Ancak ABD yanlış yaptı. Irak’a girdi ve İran’a teslim etti. Irak’a girdiğimiz halde çekilmemiz yanlıştı. Bir boşluk yarattık ve İran ile IŞİD o boşluğu doldurdu” dedi.

Trump, ABD’nin çekilmesinden sonra Irak’ta otorite boşluğu oluştuğuna vurgu yaptı.

Göçmen sorunu ve güvenli bölge

ABD Başkanı Donald Trump, milyonlarca mültecinin Avrupa ülkelerine alınmasının büyük bir hata olduğunu ifade ederek “Suriye’de kesinlikle güvenli bölgeler oluşturacağım” dedi.

Suriye’de 6 yıldır süren iç savaş sonucu ortaya çıkan milyonlarca mültecinin Avrupa ülkeleri yerine “ülke içinde oluşturulacak güvenli bölgelerde” kalmalarının daha doğru olacağını belirten Trump, “Suriye’de halk için kesinlikle güvenli bölgeler oluşturacağım. Bence Avrupa, milyonlarca insanın Almanya ve diğer ülkelere alınmasına izin vermekle büyük bir hata yaptı. Şimdi orada olan şey tam bir felaket” dedi.

IŞİD’e ‘waterboarding’ işkencesi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) yurtdışındaki hapishaneleri ve mahkumlarda boğulma hissi uyandıran “waterboarding” işkence yöntemi ile ilgili soruyu yanıtlayan Trump, bu yöntemin IŞİD mensupları üzerinde işe yarayacağını ifade etti.

“Ateşe ateşle karşılık vermeliyiz” diyen Trump, “waterboarding” gibi yöntemlerin işe yarayacağından kuşku duymadığını ancak bu konuda olumsuz görüş beyan eden Savunma Bakanı James Mattis ve CIA Direktörü Mike Pompeo’nun izinden gideceğini vurguladı.

Mattis ve Pompeo’nun alanlarında çok tecrübeli olduklarını belirten Trump, sorgu teknikleri gibi konularda kendi görüşü ne olursa olsun bu iki isme itibar edeceğine dikkati çekti.

14 Comments