Turistler IŞİD’ci Zannedilip Öldürüldü

kkkkMısır güvenlik güçleri, terörist sandığı Meksikalı turistleri vurdu. En az 12 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Mısır İçişleri Bakanlığı turistlerin ‘yasak bölgede’ dolaştığını belirtirken, Meksika lideri Pienta olayı kınadı.

Özellikle Sina Yarımadası’nda IŞİD’e biat eden grupların saldırılarını önlemeye çalışan ve sert bir terörle mücadele yasası çıkaran Mısır’daki bir ‘yanlış anlama’ turistlerin canına mal oldu. Ordu, Batı Çölü’ndeki El Vahat bölgesinde ilerleyen bir turist kafilesini hedef aldı. En az 12 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Kahire, yasaklı bölgede bulunan turistlerin militan zannedildiğini açıkladı.

 
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Batı Çölü’ndeki vahalık alanda ‘terörist unsurların’ izini süren güvenlik güçlerinin, Meksikalı turistleri taşıyan 4 araca yanlışlıkla müdahale edildiği belirtildi. Ölen 12 kişinin en az 2’sinin Meksika vatandaşı olduğu öğrenilirken, turistlere rehberlik eden Mısırlıların da hayatını kaybettiği ifade edildi.

Bakanlık, bölgede ordu ve polisin ortaklaşa sürdürdüğü operasyon sebebiyle bölgenin tüm sivillere kapatılmış olduğunun da altını çizdi. Öte yandan turistlerin otomatik silahlarla mı, yoksa hava bombardımanıyla mı vurulduğu bilinmiyor.

5 Comments