AB Raporu Açıklandı: Türk Hükümeti İle Güçlü Temaslar İçerisinde Olacağız

Johannes HahnAB Komisyonu, 1 Kasım seçimlerinden sonraya bırakılan Türkiye İlerleme Raporu’nu açıkladı. Brüksel, hukuk devleti ve insan haklarına yönelik eleştirilere rağmen Ankara ile ilişkilerin geliştirileceğini duyurdu.
Türkiye ve AB adayı diğer 6 ülkenin ilerleme raporunu açıklayan AB’nin Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, sığınmacı krizinin AB ile Güneydoğu Avrupa ülkeleriyle işbirliğinin taşıdığı önemi bir kez ortaya koyduğunu söyledi.

 
Johannes Hahn, AB’nin genişleme sürecinin bu ülkelerde hukuk devleti yapısı ve insan haklarını güçlendiren son derece etkili bir araç olduğunu kaydetti. Hahn, “Somut bir Avrupa perspektifi partnerlerimizin adım adım dönüşmesini sağlayacak, Avrupa Birliği çevresinde istikrarı artıracaktır” dedi. AB Komiseri, Türkiye’nin 2 milyondan fazla Suriyeliyi ağırladığına dikkat çekti.

 
Türkiye, İlerleme raporunda,başta toplantı ve ifade özgürlüğü olmak üzere demokratik temel hakların hayata geçirilmesinde ciddi gerilemenin kaydedildiği belirtiliyor.

 
Gösteri ve yürüyüş hakkına karşı hoşgörüsüz tavrın arttığı, bu alandaki yasal düzenlemelerin “kısıtlayıcı bir yorumla uygulandığı” belirtildi.

 
Hahn, Türkiye’de gazeteciler ve medya organlarının özgürlüğü ve internet hukukunda önemli eksikler olduğunu vurgulayarak, “Bu gibi kilit alanlardaki reformlar, Türkiye’nin giriş sürecinde kendi yararı için vazgeçilmez öncelikler” değerlendirmesinde bulundu.

 
Seçimlerin ardından yeni kurulacak Türk hükümetiyle bu kilit konularda güçlü temas içerisinde olacaklarını vurgulayan Hahn, Kıbrıs konusunda anlaşmaya giden görüşmelerde kararlı olunması ile üyelik müzakerelerinin de hız kazanacağını ifade etti.

 

 

111 Comments