Türkiye İle Rusya Daha da Yakınlaşacaklar

Economist dergisi , Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesinden sonra  Rusya ile Türkiye’nin daha da yakınlaşacağını yazdı.

Yazıda suikastle ilgili ayrıntıları aktaran dergi, saldırının Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a destek olmak için Rusya’nın giriştiği askeri müdahalenin protesto edildiği, genel olarak barışçı eylemlerden sonra düzenlendiğini hatırlatıyor.
Economist, hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in saldırıyı bir “provokasyon” olarak nitelediğini ve teröre karşı işbirliğini güçlendirme taahhüdünde bulunduğunu aktarıyor.

Dergi Türk Dışişleri Bakanlığı’nın “suikastın ilişkilere zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz” açıklaması yaptığı ve Moskova’daki Suriye toplantısının planlandığı gibi gerçekleştirildiğini de söylüyor
Yazı, şu satırlarla sona eriyor; “Türk topraklarında cinayete kurban giden ilk yabancı temsilci olan Karlov’un öldürülmesinin daha büyük sonuçları olabilir. Batılı ülkeler Türkiye’nin Rusya’yla yeniden yakınlaşmasının boyutları konusunda endişeli olmakta haklı. Ama Erdoğan ve Putin’in çatışmamasını ummak için daha çok nedenleri var. İki güçlü lider gerilimi azaltmak için ellerinden geleni yapıyor gibi görünüyor. İlişkileri, büyükelçinin ölümünden her zamankinden daha güçlü çıkabilir.” İngiltere basını, Berlin’de bir tırın Noel pazarına sürülmesi sonucu 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıya geniş yer ayırmaya devam ediyor

8 Comments