Türkiye’nin Büyük Gururu, Nobel Kimya Ödülünü Aziz Sancar Aldı

ggggg2015 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibini buldu. Nobel Kimya Ödülü, Türk bilim insanı Aziz Sancar aldı.
İsveç’teki Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, bu yıl ödülün ABD’de yaşayan Aziz Sancar, İngiliz Thomas Lindahl, Amerikalı Paul Modrich’e verildiği belirtildi. Komite söz konusu bilim adamlarının, DNA ile ilgili çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldüklerini belirtti.
HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Aziz Sancar’ın Kimya Nobel Ödülü aldığını duyduğunda çok mutlu olduğunu söyledi.

“Aziz Sancar, babamla kuzen olurlar. Babamın amcasının çocuğudur. Aile bağlarımız yakındır, sıkıdır. Geniş bir aileyiz zaten. Ben gençliğimden, çocukluğumdan adını duyardım. Erken zamanda yurt dışına çıktı. Maalesef kendisiyle ortak ortamlarda çok fazla bulunamadık. Kendini bilime adamıştı.

 

Benim ailem Nusaybin’e gelmişti ancak ailenin büyük kısmı Savur’da kaldı. Aziz Sancar da Savur’da büyüdü. Ortak anılarımızın olmayışının sebebi de bizim Nusaybin’de, ailenin büyük bölümün ise Savur’da kalmasıdır.

 
Daha sonraki yıllarda burada karşılaştık elbette aile toplantılarında, Türkiye’ye ziyarete geldiğinde. En son Koç Bilim Ödülü aldığında, üç ya da dört yıl oldu galiba, bir aile toplantısında karşılaşmıştık. Ailenin diğer fertleriyle, ağabeyleriyle yakın bağlarımız şüphesiz devam ediyor. Ben çok mutlu oldum açık söyliyeyim, insanlık adına gurur duydum. Ailem adına gurur duydum. Memleketim adına gurur duydum.

 

 

 

 

3 Comments