Türkmen Dağı Esad’ın Eline Geçti Sivilleri Katliam Korkusu sardı

turkkkRus destekli Esad ordusu ve paralı askerlerle yapılan saldırıda önceki gün bazı noktalar Türkmenlerin elinden çıktı. Türkmen Dağı’nın büyük kısmının rejimin eline geçmesiyle birlikte bölgede yaşayan sivilleri katliam korkusu sardı. Yaşadıkları köy ve kasabaları boşaltan 5 bini aşkın kişi, kafileler halinde Türkiye sınırına akın etti. Türkmen tugayları ise oldukça kıt imkanlarıyla ellerinde kalan toprakları savunmaya çalışıyor.

 
KIZILDAĞ KRİTİK ÖNEMDE

Hatay’ın güneyindeki Bayır Bucak bölgesine 4 koldan saldıran rejim güçleri, köyleri bombalamaya devam ediyor. Birçok noktanın ağır silahlarla vurulduğu bölgede Gımam, Derhanne, 45 Tepesi, Zuveyk köyü, Acısu Kavşağı ve Kızıldağ’ın bir kısmı rejimin eline geçti. Ancak buralarda Türkmen birliklerin direnişi sürüyor. Esad Ordusunun, çatışmaların devam ettiği Kızıldağ’ın tepesine zırhlı araçlar çıkartmaya çalıştığı öğrenildi. Türkiye’ye 5 kilometre mesafedeki Kızıldağ, bölgedeki en yüksek dağ olması nedeniyle stratejik önem taşıyor. Kızıldağ, Türkiye sınırına 500 metre mesafede bulunan bölgenin en doğu ucu olan Yamadı’ya kadar atış üstünlüğü sağlıyor. Rejim güçleri bu tepeyi tam olarak ele geçirirse Kızıldağ’dan Yamadı’ya kadar on Türkmen köyünü topçu atışıyla vurabilir.

O ÜÇGENE BÜYÜK TEHDİT

Rejimin hedefindeki bir diğer nokta ise Acısu bölgesi. Burası, Türkmen birliklerinin batı sahil kesimi ile kuzey hattındaki son nokta. Kızıldağ ve güneydeki 45 Tepesi ile birlikte adeta bir üçgen oluşturan bölge, rejim için stratejik ve hayati öneme sahip. Türkmen Dağı güney hattında Gımam’ın ardından bir diğer önemli nokta Zuveyk köyünü de rejim ele geçirdi. Esad güçleri buradan kuzeydeki Burc Keseb noktasına ilerleyerek Türkmen Dağı ile Cebel Ekrad arasındaki bağlantıyı keserek Türkmen Dağı’nı topyekün kuşatma altına alabilir.

MÜHİMMATIMIZ YETERLİ DEĞİL

Muhalifler ise Türkmen Tugayları halinde Türkmen Dağı’nı savunmaya çalışıyor. Bir Türkmen komutan, ellerinde son kalan topraklar için rejime karşı direnmeye çalıştıklarını ancak silah ve mühimmatın yeterli olmadığını ifade ediyor. Türkmen komutan, “Onların uçakları ve ağır topları var. Bizim mermilerimiz onların uçaklarına yetişemiyor, tanklarını ve toplarını imha edebileceğimiz nitelikte mühimmata sahip değiliz. Bu şartlarda daha ne kadar dayanabiliriz, bilmiyoruz” diye konuştu.
SAVAŞI ETKİLEYECEK Mİ?

Türkmen Dağı’nı büyük oranda ele geçiren Suriye rejiminin, Cisr-el Şuur ve İdlib yönünde ilerleyerek muhalif hatlar arasında gedik açmaya çalışacağı belirtiliyor. Diğer bir ihtimal de Halep’in güneyindeki rejim güçlerine doğru bir koridor açıp buradan Halep savaşına etki edecek bir taarruzu başlatmak. İdlib ve Cisr-el Şuur, geçtiğimiz mart ve misan aylarında muhalifler tarafından alınmıştı. Ancak önceki gün yaşananlar, Lazkiye-Cisr-el Şuur yolunun büyük oranda rejim güçlerinin eline geçmesine yolaçtı. Türkmen Dağı’na yakın bir bölgede bulunan Kürt Dağı’ndaki muhalif güçlere de rejim saldırısı sürüyor. Buradaki siviller de Türkiye sınırına doğru harekete geçti.

ORDU ZAYIFLAYINCA…

Suriye savaşının başlamasının ardından Esad ordusundan yüzbinlerce asker firar etmiş ve ordunun mukavemet gücü kırılmıştı. Şu anda Esed ordu birliklerinde resmi Suriye askeri sayısının 60 bin dolaylarında. Bu aşamada İran Devrim Muhafızları İran, Irak, Afganistan’dan onbinlerce Şii savaşçı ithal ederek Suriye’ye getirdi. Bu askerler Suriye ordusuna lejyoner olarak katıldı ve muhaliflere karşı yürütülen savaşa aktif destek verdi. Şii militanların binlercesi de Bayır Bucak bölgesinde Türkmen tugaylarına karşı savaşıyor.

200 TÜRKMEN AİLE SINIRA GELDİ

Bayır-Bucak’taki karaman, Kelez, Murtlu, Torus, Çukurcak, Gebelli, Dervişen, Ablaklı, Ağcabayır, Çömeren gibi köy ve kasabalar katliam korkusuyla tamamen boşaltıldı. Binlerce sivil Suriyeli, Türkiye sınırındaki Yamadi kasabasına kaçtı. Hatay’ın Yayladağı ilçesine binlerce kişilik göç olması bekleniyor. Dün sınıra gelen 200 Türkmen aile, Yayladağı’na giriş yaptı. Türkmen bölgesinde mülteci kamplarıyla beraber yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.Göç edenlerden kimileri daha önce sınıra yakın bölgelerdeki köylere gelen akrabalarının yanına yerleşirken, kimileri de ormanlık alanda yardım dernekleri tarafından verilen çadırlara sığınıyor. Sınır hattına yerleşen Türkmen ailelere ise afad ve TürkKızılayı’nca, çadır, battaniye, yatak ve ekmek gönderildi. Hatay Valisi Ercan Topaca, Yayladağı’nda yaptığı açıklamada, bin 500 Türkmen’in sınıra geldiğini söyledi. Topaca “Öncelikle ihtiyaçlarının süratle karşılanması, yaralıların alınması, orada bir risk varsa onların sınırdan içeri alınması dahil gerekli altyapıyı hazırlıyoruz” dedi.

İKİ KÖYÜ TÜRKMENLER ELE GEÇİRDİ

Suriye’deki Türkmen muhalif grubu Sultan Murad Tugayları, IŞİD’den arındırılmış güvenli bölge oluşturulması öngörülen Azez-Cerablus hattındaki iki köyü ele geçirdi. Operasyona Türk ve Amerikan savaş uçakları da destek verdi

Halep’in kuzeyinde, Türkiye-Suriye sınırına sıfır noktasında, Kilis’in karşısında bulunan Harcele ve Delha’ya giren Muhalif Türkmen grubu Sultan Murad Tugayları, IŞİD üyesi 70’den fazla militanı etkisiz hale getirdi. Sultan Murad birliğiyle ortak hareket eden Şam Cephesi de operasyona katıldı. Bölgenin IŞİD’den temizlenmesi için düzenlenen harekata Türk ve Amerikan hava unsurları da destek verdi. Türkiye’ye ait altı F-16 ve ABD’ye ait dört F-15, bir AC-130 ve 3 insansız hava aracının (İHA) havadan destek verdiği operasyonda, muhalif gruplar terör örgütünü iki Türkmen köyünden çıkarmayı başardı. Güvenlik kaynakları, taktik seviyede sağlanan başarının IŞİD’in bundan sonraki savunmasının kırılması, muhaliflerin savaş isteğini ve yeteneğini artırması, IŞİD’in çöle hapsedilerek sınır güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olacağına dikkati çekti. Sözkonusu başarılı operasyonun, ‘Mare Hattı’ olarak da bilinen Azez-Cerablus arasında oluşturulması planlanan güvenli bölge için de ilk adım olma niteliği taşıdığı belirtiliyor.

‘BU BİZE MORAL VERDİ’
Mare Hattı’nı IŞİD’den temizlemeye yönelik harekatın başarıyla sonuçlanması, Türkmen Dağı’nda ağır saldırıya uğrayan muhaliflere de moral verdi. Kızıldağ’daki çatışmaların sürdüğünü hatırlatan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, şunları söyledi: “Biz orada toprağımız için süper güçler karşısında savaşıyoruz. Teslim olup bırakacak değiliz. Oradaki birliklerimiz inanıyorlar. Sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz. Türkiye’nin hava desteğiyle Sultan Murad Tugayları IŞİD’in elinden 2 köyü geri aldı. Orada yaklaşık 4 aydır orada ilerleyemiyorduk. Bu bizim için moral verici bir gelişme oldu. Güvenli bölge oluşturulmasında önemli bir adım atıldı. Güvenli bölge bizim için olmazsa olmazımızdır. Bu plan gerçekleşmezse Türkmenler biter. Bayır Bucak’ı kurtarsak da, Halep’in kuzeyinde güvenli bölge hayata geçmek zorunda. Bu arada, Kızıldağ’da çatışmalar sürerken bir diğer Türkmen bölgesinde 2 köyün geri alınması, Türkmenlerin kaç cephede birden savaştığını da gösterdi.”

Kaynak: Yeni Şafak

11 Comments