Wikileaks Yayınladı, Hillary IŞİD’le Yazışıyormuş

kkkABD’de Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’ın Wikileaks tarafından açıklanan mailleri arasında IŞİD’e ilişkin bir yazışma ortaya çıktı…ABD’de Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’ın Wikileaks tarafından açıklanan mailleri arasında IŞİD’e ilişkin bir yazışma ortaya çıktı…

ABD’de Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’ın Wikileaks tarafından açıklanan mailleri arasında IŞİD’e ilişkin bir yazışma ortaya çıktı.

Clinton’ın seçim kampanyası sorumlusu ve en yakınındaki isimlerden John Podesta’nın Clinton’a gönderdiği mailde, ABD, Suudi Arabistan ve Katar’ın el altından IŞİD’e mali ve lojistik destek sağladığını biliyordu.

Bu durum, John Podesta ile Hillary Clinton arasında geçen 17 Ağustos 2014’te başlayıp 27 Eylül 2014 tarihinde sonlanan bir mailleşme ile açığa çıktı. Clinton, söz konusu mailde yer alan bilgilerin, Ortadoğu’daki yerel ve ABD istihbaratının verdiği bilgiler olduğunu söylüyor.

Clinton’un yazdığı dokuz maddelik analiz ve bilgi notunda o yıllarda Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşanan kaotik ortama müdahale etmenin çözümlerini sıralıyor. Bu konudaki en etkili faktörün İstihbarat ekiplerinin daha etkin-agresif kullanılmasının sağlanması olduğunu vurgulayan Clinton, “eski tip geleneksel çözümlerin” bölgede kullanılmasını istiyor. Kürt güçlerine destek verilmesini savunan Clinton mailde, Bölgesel Kürt Yönetimi askerleri ve Peşmergelerin CIA ile çalıştığını aktarıyor.

Suriye’deki Sunni direnişinin yeniden yapılandırılması gerektiğini savunan Clinton, Özgür Suriye Ordusu’nun bu gücün merkezine yerleştirilmesi gerektiğini savunurken, diğer yandan da Peşmergeye havadan silah yardımı yapılması gerektiğini söylüyor. Clinton, Türk Genelkurmayı’nın Peşmergeye ağır silah verilmesine karşı olduğunu söyleyerek, Genelkurmay’ın bu silahların PKK’nın eline geçebileceğini savunduğunu belirtiyor.

Ancak maillerin en can alıcı cümlesi ise tam da burada geçiyor. IŞİD’e karşı ne şekillerde operasyon yapılabileceğini aktaran Clinton, operasyonların yanı sıra Katar ve Suudi Arabistan hükümetlerine de bir yandan baskı kurulması gerektiğini söylüyor. Clinton iki ülkenin el altından IŞİD’e mali ve lojistik destek verdiğini vurguluyor. Mailde Clinton, “Askeri ve paramiliter operasyon ilerlerken diplomatik ve daha geleneksel istihbarat kurumları üzerinden IŞİD’e ve bölgedeki diğer Sünni radikal örgütlere gizli destek veren Katar ve Suudi Arabistan hükümetleri üzerinde baskı kurmalıyız” diyor. Mail ile birlikte ABD’nin, iki ülkenin de IŞİD’i desteklediğini 2014 yılında bildiği anlaşılıyor.Mailin sonunda ise Clinton, Libya, Ürdün ve Türkiye gibi ülkelerde IŞİD’in gelişmesinin ardından ortaya çıkan İslamcı yükselişe dikkat çekiyor. Clinton ABD’nin ulusal çıkarlarının da bu radikal İslamcı terör karşısında korunması gerektiğini savunuyor.

14 Comments