WikiLeaks’in Kurucusu Assange Hangi Ülke Tarafından Sorgulanacak?

hhhhh2012 yılından bu yana Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde yaşayan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın İsveç savcısı tarafından sorgulanacağı açıklandı.

 
Ekvador ile İsveç hükümetleri arasında bir süredir Assange için sürdürülen müzakereler sonuçlandı. İsveç Adalet Bakanlığı Müsteşarı Anna-Carin Svensson, Ekvador ile varılan anlaşmayı doğrulayarak henüz yazılı bir anlaşmanın yapılmadığını, yazılı anlaşmanın önümüzdeki günlerde imzalanacağını söyledi.

 

Kurduğu sitede Amerikalı diplomatlara ait gizli yazışmalarını yayımlayan Julian Assange hakkında, 2010 yılında İsveç’te iki kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle dava açılmış ve yakalama kararı çıkarılmıştı. İsveç’e götürülmesi halinde ABD’ye iade edilmesi ihtimalinden korkan Assange, Ekvador’a iltica başvurusunda bulunmuş ve Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

Üç yıldır bu binada yaşayan Assange’ın büyükelçilik binasını terk etmesi halinde tutuklamak için görevlendirilen polislere ek olarak, Londra Polis Teşkilatı’ndan (Scotland Yard) üç memur da binanın önünde bekliyor.

5 Comments