“Yatırım İçin Türkiye İkinci Cazip Ülke”

siberSberbank Başkanı German Gref, yatırım açısından Rusya´nın en cazip ülke olduğunu, Türkiye´nin de ikinci sırada geldiğini söyledi.

Sberbank Başkanı German Gref, yatırım açısından Rusya´nın en cazip ülke olduğunu, Türkiye´nin de ikinci sırada geldiğini söyledi. Rus televizyonuna konuşan Gref, ‘Rusya´nın doğrudan yatırım açısından Avrupa´nın en cazip ülkesi olduğunu düşünüyorum.’ dedi. Sberbank Başkanı German Gref, yatırım açısından Rusya´nın en cazip ülke olduğunu, Türkiye´nin de ikinci sırada geldiğini söyledi. Rus televizyonuna konuşan Gref, ‘Rusya´nın doğrudan yatırım açısından Avrupa´nın en cazip ülkesi olduğunu düşünüyorum.’ dedi.

Sberbank´ın 22 ayrı ülkede faaliyet gösteren uluslar arası bir şirket olduğunu ifade eden Gref, ‘Önümüzdeki 5 yıl içinde hangi ülkenin doğrudan yatırım açısından en cazip ülke olacağını sorguluyoruz. Avrupa ve Asya piyasalarını analiz ettiğimizde kolay cevap buluyoruz. Tüm Avrupa piyasalarında Rusya´nın en cazip bir piyasa olduğunu düşünüyoruz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Mali piyasaların ortalama yıllık yüzde 15 civarında büyüyeceği öngörüsünde bulunan Gref, ‘Diğer ülkeler Rusya ile doğruda yatırım açısından rekabet edemez…’ şeklinde konuştu.

‘Türkiye de yatırım açısından çok cazip bir ülke. Biz Türkiye´nin Avrupa´nın ikinci cazip ülkesi olduğunu düşünüyorum.’ tespitinde bulunan Gref, ‘Doğu Avrupa ülkeleri, örneğin Polonya da çok cazip. Onlar da resesyon sürecinden çıkıyor ve iyi bir dinamizm gösteriyor.’ dedi.

Bir kısım Asya ülkelerinin yükselişte olduğunu belirten Gref´e göre gelişmiş ülkeler doğrudan yatırımlar açısından sonda yer alıyor.

Rusya´nın en büyük bankası Sberbank, 200 binin üzerinde personelle 110 milyon bireysel, 1 milyon da ticari müşteriye hizmet veriyor.

Haziran 2012´de Sberbank, Denizbank hisselerinin yüzde 99,85’ini Dexia’dan satın almıştı. Hisseler 6 milyar 479 milyon liraya mal olurken, bu tutar 3 milyar 504 milyon ABD Doları’na denk geliyor. Satın almadan duydukları memnuniyeti dile getiren Sberbank Başkanı Gref, Denizbank’ı orta ve doğu Avrupa’da inovasyon odağı haline getirecekleri mesajını vermişti.

2 Comments