Yeni Şifreniz Kafatasınız Olacak

kaffaaaAlman bilim insanları, insanların kafatasındaki eşsiz sesleri ayırt ederek kimlik doğrulayabilecek bir sistem üzerinde çalışıyor.

Bir döneme damgasını vuran bilimkurgu filmlerinin vazgeçilmez öğeleri parmak izi okuyucular, ses tanıma sistemleri ve iris tarayıcılar, teknolojinin hızlı yükselişiyle birlikte günlük hayatımıza da dahil olmayı başardılar.

Almanya’da araştırmalar yapan bilim insanları, güvenlik devrimi sağlayan bu teknolojilere bir yenisini daha eklemenin hazırlıklarını yapıyor.

“SkullConduct” ismi verilen projede, modifiye edilmiş bir Google Glass aracılığıyla 1 saniyelik ses klipleri oynatılarak, kafatası içerisindeki sesler kaydediliyor.

Her insanın kafatasının şekli eşsiz olduğu için kaydedilen titreşimler ve frekans, parmak izinde olduğu gibi kişiyi tanımlamayı sağlıyor.

Stuttgart Üniversitesi, Saarland Üniversitesi ve Max Plank İnformatik Enstitüsü’nde gören yapan bilim insanları, 10 insan üzerinde yaptıkları araştırmalarda, geliştirdikleri sistemle deneklerin yüzde 97’sinin kimliğini doğru saptamayı başardı.

Henüz araştırma aşamasında olan yeni buluş, şifre unutma problemini ortadan kaldırabileceği gibi dijital güvenliğin sağlanması ve hacker’larla mücadelede de devrim yaratabilir.

Araştırma ekibi, geliştirdikleri sistemi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleştirilecek İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Konferansı’nda bilim dünyasına tanıtacak. (Ajanslar)

20 Comments