İleri Teknoloji: Anılarınız Silinip, Yerine Yenileri Yerleştirilecek!

WMEFeb-brain-celljpg1ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), insanların belli anılarını silecek ve yerine yenilerini yerleştirecek bir yonga üzerinde çalışıyor.

Görevi, ABD ordusu için savaş ve iletişim teknolojileri geliştirmek olan DARPA, ürkütücü bir çalışma için kolları sıvadı.

İnternetin kurucusu DARPA’nın üzerinde çalıştığı yonga, beyinde depolanan spesifik anıları silebiliyor ve gerçek olmayan anılar yaratabiliyor. Teknolojinin halihazırda fareler üzerinde denendiği belirtiliyor.

DARPA’nın üzerinde çalıştığı teknoloji özellikle kötü anıları ve buna bağlı süregelen psikolojik sorunları olan askerlerin hayata kazandırılması için bir umut ışığı olsa da, korkusuz ve merhametsiz savaş makineleri yaratabilecek potansiyele de sahip.

Sinirbilimci Joseph LeDoux, DARPA’nın bu teknolojiyi ne amaçla kullanacağını bilmediği için endişeli. Bu tarz teknolojilerin geliştirildiğini bildiğini söyleyen LeDoux, iyi sonuçlar alınsa dahi, bu yongaların kullanımının sıkı yasalarla sınırlandırılması ve denetlenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

 

72 Comments