Yunanistan Başbakanı Bügün Almanya’da Merkel’i İkna Edebilecek mi?

merrrrrrrrrYunanistan Başbakanı Tsipras Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından askeri törenle karşılanacak. Buluşmanın Almanya saati ile 17.00’de gerçekleşmesi bekleniyor. Ortak basın toplantısının ardından liderler birlikte akşam yemeği yiyecek.

Görüşmelerde başlıca gündem maddesi borç içindeki ülkenin reform politikaları. Başbakan Merkel görüşme öncesinde bu turdan somut bir çözüm çıkmasının beklenmemesi gerektiğini vurguladı. Ziyarette her iki tarafın da son dönem gerilen ilişkileri yumuşatma arayışında olacağı tahmin ediliyor.

Tsipras’ın ziyareti öncesinde muhalefetten çeşitli açıklamalar geldi. Sol Parti Eş Başkanı Katja Kipping hükümetten borç krizini daha da azdırmamasını istedi. Kipping, Yunanistan’ın Euro’dan çıkışına engel olmanın Merkel’in sorumlulukları arasında yer aldığını ifade etti. Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Anton Hofreiter de Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble (CDU) ve Birlik Partili Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder’in Atina’ya bir “okul öğretmeni” tavrıyala yaklaştığını belirtti

13 Comments