Apple 1 Trilyon Dolarlık Değere Ulaştı

İPod, iPhone ve iPad’in arkasındaki kültürü değiştiren şirket Apple, Perşembe günü 1 trilyon dolarlık piyasa değerini aşan ilk özel sektör şirketi haline gelen yeni bir dönüm noktasına ulaştı.

ABD’li teknoloji firması güçlü çeyrek kazançlarını bildirdikten iki gün sonra, Apple hisseleri Wall Street‘te sabah saatlerinde 207.05 dolardan dümeni kırdı.

Kurucu ortak Steve Jobs‘un ardından şirketin başına geçen Tim Cook‘ın en son zaferi bu.

Jobs 1976’da Steve Wozniak ile Silikon Vadisi‘nde bir garaj da Apple‘ı kurdu ve küresel bir sirket haline getirdi. Steve Jobs Ekim 2011’de hayatını kaybetti.

Olağanüstü bir zekaya sahip olan Jobs‘un ölümünden sonra, analistler ve diğer endüstri gözlemcileri şirketin bir sonraki büyük şeyi yaratmak için büyüsünü kaybedip kaybetmeyeceğini merak ettiler.

Ancak Cook, bir dizi sağlam mali sonuç çıkararak, Apple ürünlerini Çin ve diğer dış pazarlara yayarak müthiş bir geri dönüş  kazandı.

Cook, dijital içerik ve hizmetlere odaklanarak, Apple’ın müzik, film, uygulamalar, abonelikler ve daha çok şirket tarafından üretilen cihazları kullanan geniş “kurulum tabanı” na satılmasını sağlayacak şekilde konumlandırıyor.

Apple, mobil cihazlarındaki donanım ve yazılımları kontrol etme konusunda benzersiz bir durum ve kullanıcıların App Store’undan gelir elde etmek için gerekli olan içeriğe sahip olmaları gerekiyor.

Salı günü Apple, net karın yüzde 30’dan fazla artarak 11,5 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Mali yılın üçüncü çeyreğinde elde edilen gelir, bir önceki yılın aynı dönemindeki iPhone’ların, çevrimiçi hizmetleri ve  cihazların satışından dolayı% 17 artışla 53.3 milyar dolara yükseldi.

Apple‘ın değerlemesi, Amazon, Google, Microsoft ve Facebook’un ilk beşte düzenli olarak yer almasıyla birlikte, ABD teknoloji şirketlerinin daha geniş pazarda devam eden üstünlüğünü de arttırıyor. Apple bu seviyeye ulaşan ilk özel sektör şirketi.

Hülya karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

1 Comment