7 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek!

CityGroupNYCCitigroup, “yatırımcıları yanlış yönlendirme” suçlamasında anlaşmaya varma karşılığı 7 milyar dolar ödeyecek

ABD’nin varlık açısından üçüncü büyük bankası Citigroup Inc, 2008 finans krizinden önce sattığı mortgage destekli tahvillerinin kalitesiyle ilgili devletten gelen ‘yatırımcıları yanlış yönlendirme iddiaları’nı çözüme ulaştıracak anlaşma dahilinde, devlet kuruluşlarına ve tüketicilere 7 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Kar rakamını bugün açıklayan New York Merkezli bankanın yaptığı duyuruya göre, 30 Haziran’da sona eren ikinci çeyrekte anlaşmanın bedelini karşılamak için 3.8 milyar dolarlık vergi öncesi karşılık ayırıldı.

Citigroup’a göre anlaşma, 2003 ve 2008 arasında ihraç edilmiş, yapılandırılmış ve garanti edilmiş tahvilleri kapsayacak.Anlaşmaya göre, Citigroup Adalet Bakanlığı’na 4 milyar dolar, başsavcılığa ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na (FDIC) 500 milyon dolar ve tüketicilere çeşitli şekillerde 2.5 milyar dolarlık ödemeyi kapsıyor.

Suistimalin gerçekten çok ciddi olduğunu ifade eden ABD Adalet Bakanı Eric Holder ”Anlaşmaya bakıldığında bankanın yaptığı büyük hataları tüm ayrıntılarıyla kabul ettiği görülecektir” dedi.

Citigroup, Adalet Bakanlığı’nın 2008 krizinden önce mortgage destekli tahvillerin kalitesini yanlış tanıtmakla suçlayarak incelemeye aldığı Bank of America gibi bankaların arasındaydı. Suçlamalara adı karışan en büyük banka JPMorgan Chase & Co. da Kasım ayında benzer bir anlaşmaya imza atarak 13 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti. Anlaşmaya yakın bir kaynağın aktardığına göre ABD hükümeti Bank of America’ya da 17 milyar dolar ceza kesti.

5 Comments