70 Yaş Üstü Çalışan Kadın Sayısı, 4 Yılda İki Katına Çıktı

İngiltere’de, geleneksel emeklilik yaşını geçtikten sonra çalışan kadınların oranı, 2012 ila 2016 yılları arasında yüzde 5,6’dan yüzde 11,3’e çıktı.Emeklilik maaşı konusundaki umutsuz görünümle beraber, her yedi erkekten birinin yaşlanmalarına rağmen iş gücü piyasasında bulunmaya devam ettiğini de ortaya koyan resmi rakamlara göre, 70 yaşını geçen çalışan kadınların sayısı dört yılda iki katına çıktı.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (UİO) verileri 70 yaşındaki erkeklerin yüzde 15,5’nin hâlâ çalıştığını ortaya koyuyor, bu 2012 yılındaki yüzde 10’luk orana göre keskin bir artış. UİO rakamlarını analiz eden Hargreaves Lansdown yatırım firmasına göre, geleneksel emeklilik yaşını geçmiş çalışan kadınların oranı çok daha belirgin bir artış göstererek yüzde 5,6’dan iki katına, yüzde 11,3’e çıktı.70 yaş ve üstünde, iş gücü piyasasında bulunan kadınların sayısı 2012 ila 2016 arası iki katından fazla artarak yüzde 11,3’e yükseldi.

Artışın büyük kısmına 2011’de zorunlu emekliliğin iptal edilmesi yol açtı. Çoğu yaşlı çalışan çalışmaya devam ettikleri için mutlu olduklarını söyleseler de emeklilik uzmanları özellikle kadınların birikimlerinin düşük olduğunu ve bazılarının yetersiz emeklilik maaşlarını desteklemek için daha fazla çalışmak zorunda kaldığını söylüyor.

Hargreaves Lansdown analisti Nathan Long şöyle diyor: “70 yaşın üstünde çalışan insanların sayısındaki artışın nedeni ağırlıkla daha sonra çalışmaya devam etmek istedikleri için, ihtiyaç duydukları için değil. Ancak son emeklilik maaşı planları aşamalı olarak sonlandırıldıkça ve daha çok insanın emeklilik birikimleri azaldıkça bunun hızla değişeceğini tahmin ediyoruz.”

 

 

43 Comments