Tarım Bakanlığının Vergi Kararından Sonra Ruslar Hangi Pazarlara Yöneldi?

İzvestiya gazetesi, Rusya Tarım Bakanlığı’nın, buğday, pirinç ve ayçiçeği yağı gibi ürünlere uygulanacak yeni vergilerle ilgili Türkiye’den resmi bilgi aldığını yazdı.

İzvestiya’nın haberine göre, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı ürünler için belirlediği vergi oranı buğday ve mısır için yüzde 130, pirinç için yüzde 45, ayçiçeği yağı için yüzde 36, ay çekirdeği içinse yüzde 13.5.

Bunun yanı sıra Türkiye, daha önce açıklanmamasına rağmen Rusya’dan aldığı baklagiller için de vergi getirdi.

Baklagiller için belirlenen vergi oranıysa yüzde 9.7.

Rusya Tarım Bakanlığı yetkililerinin İzvestiya’ya anlattığına göre, Türk tarafı, ayçiçeği yağı için vergi dışında başka kısıtlamalar getirildi.

Buna göre, Türkiye’ye gönderilen ürünün minimum gümrük değerinin bir ton için 1500 dolar olması gerekiyor.

Tarım Bakanlığı yetkilileriyse bunun, bir ton ayçiçeği yağının fiyatının 800 dolar olması nedeniyle imkansız olduğunu söylüyor.

‘RUSYA, ASYA, LATİN AMERİKA VE AFRİKA’DA YENİ PAZARLAR ARAMAYA BAŞLADI’
Rusya: Türkiye’nin tarım alanındaki uygulamaları, işbirliğinin canlanmasını engelliyor.
İzvestiya’ya göre, Rus yetkililer Türkiye’nin vergi kararları nedeniyle Asya, Latin Amerika ve Afrika’da yeni pazarlar aramaya başladı.
Haberde, Türkiye’ye sevkiyatın azalmasına rağmen Rus üreticilerin ihracatlarının artırabileceği belirtiliyor.

Türkiye, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya’yı 15 Mart’ta çıkarmıştı.

Kommersant gazetesi, bunun ‘fiili bir yasak’ olduğunu yazmıştı.

Kommersant’ın bazı kaynaklarıysa, Türkiye’nin bu adımı, Rusya’nın Türkiye’den alınan domatese yönelik yasağı kaldırmamış olması yüzünden atmış olabileceğini söylemişti.

34 Comments