ABD, “Dosya Elimize Ulaştı” Gülen İade mi Ediliyor?

Stacy Adams

sonnABD Adalet Bakanlığı Sözcüsü Peter Carr, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili kendilerine çeşitli sayıda dosyanın ulaştığını ve bu belgeleri incelemeye aldıklarını söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı Sözcüsü Peter Carr, Türkiye’de 15 Temmuz’daki darbe girişimini organize ettiği iddia edilen Fethullan Gülen’in iadesine ilişkin konuştu.

Rûdaw’a konuşan Peter Carr, “Türkiye’nin gönderdiği dosyalar elimizde. Şu anda inceliyoruz. Bu konuda henüz bir sonuca varılmadı” dedi.

Carr, “1979’da ABD ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya göre tutukluların karşıklı iadesine karar verilmişti. Biz de bu anlaşmaya bağlı kalacağız” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Zaman alacak

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da, günlük basın toplantısında, Gülen’in iadesine ilişkin konuştu.

Mark Toner, Gülen’in iadesiyle ilgili kendilerine çeşitli sayıda dosyanın ulaştığını ve ABD Adalet Bakanlığı’nın bu belgeleri incelediğini bildirdi.

Mark Toner, “Türkiye’den resmi başvuruyu yaptıklarına dair açıklamalar geliyor. Fakat biz hala bunu ‘dosyaların resmi iade isteği şartlarıyla örtüşüp örtüşmediğini’ anlamaya çalışıyoruz” dedi.

Toner, Türkiye’nin kendilerine çeşitli sayıda belgeler sunduğunu belirterek, halen bu belgeler üzerine çalıştıklarını söyledi.

Belgelerin incelenmesinin zaman alacağına dikkati çeken Toner, “Şu anda benim anladığım kadarıyla Adalet Bakanlığı kendilerine iletilen bu belgelerin resmi iade isteği şartlarıyla örtüşüp örtüşmediğini anlamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’deki siyasi uzmanlar ise Gülen’in davasının siyasi bir dava olduğunu ve 1979’daki anlaşmayı kapsamadığını ifade ediyor.

67 Comments

Leave a Comment