ABD Kongresi’nde Türkiye Tartışıldı

Stacy Adams

abdABD Kongresi’nde düzenlenen Türkiye konulu oturumda, Türkiye’de özellikle demokrasi ve özgürlüklerin gidişatı, Kürtler’le ilişkiler ele alındı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı politikalarına sert eleştiriler yöneltildi.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’na bağlı Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komisyonu’nda düzenlenen oturuma, dünyada insan hakları ve özgürlüklerin takibini yapan Washington merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House’dan Nate Schenkkan, Ortadoğu Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü Gönül Tol ve Turkish Heritage Organization adlı düşünce kuruluşunun Başkan Yardımcısı Ali Çınar konuşmacı olarak davet edildi.

Alt komisyonun başkanı Cumhuriyetçi milletvekili Dana Rohrabacher, oturumun açılış konuşmasında, ”Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk tarzı güçlü bir başkanlık sistemi yaratmak için yeni bir anayasa geçirmek suretiyle koltuğunu güçlendirmeye yönelik çabaları Türk demokrasisine zarar veriyor” diye konuştu.

“Türkiye’nin yanlış yönde olduğunu ve iktidarın kötüye kullanıldığını”, Erdoğan’ın hem yurtiçi hem yurtdışındaki bazı politikalarının “alarm zilleri”nin çalmasına neden olduğunu belirten Rohrabacher, “İktidarın kötüye kullanımına işaret eden rahatsız edici haberlere dikkat gösterilmeli” ifadesini kullandı.Türkiye’de demokrasinin seyrinin, Erdoğan’ın “zaten uzun süredir sahip olduğu gücü daha da genişletme çabasından” etkilendiğini kaydeden Rohrabacher, Güneydoğu’da yürütülen operasyonlara da değinerek, “Kürtlere karşı son eylemler, askeri adımları temel alan şiddet içerici bir stratejiye işaret ediyor görünüyor. Daha barışçıl bir bölge inşa etmemizin, ülkenize barış getirmenin yolu bu değil” dedi.

Türkiye’de gazetecilere yönelik baskılara dair haberlere de konuşmasında atıfta bulunan Rohrabacher, AK Parti’nin Haziran ayındaki seçimlerde kaybettiği meclis çoğunluğunu Kasım’da tekrar aldığını hatırlatarak, iktidar partisinin yenilenen şiddet üzerine milliyetçilere hitap eden politikalarının bunda rol oynamış olabileceğini savundu.‘Demokrasinin gidişatından kaygılıyız’

Komisyonun kıdemli Demokrat üyesi Gregory Meeks de, HDP’nin son seçimlerde TBMM’ye girmesinin olumlu bir gelişme olduğunu, ancak “Kürtlerin mesajlarının iktidar partisi tarafından bastırıldığı” yönünde kaygılar bulunduğunu dile getirdi.

Meeks, “Türkiye’nin Kürt sorununa nasıl barışçıl siyasi bir çözüm bulacağı noktasında derin endişelerim var” ifadesini kullandı.Bunun yanında Meeks, Türkiye’nin 2 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaparak bir anlamda “dünyanın yükünü taşıdığını ve ağır bir insani krizle mücadele ettiğini”, bu açıdan takdir edilmesi gerektiğini söyledi.

Kongre üyeleri olarak Türkiye’de demokrasinin gidişatından da kaygı duyduklarını belirten Meeks, “Akademik özgürlükleri, basın özgürlüklerini ve duyulması ne kadar hoşa gitmeyecek olursa olsun hükümete yönelik eleştiride bulunma hakkını tam destekliyoruz. İnsanlar bu endişeleri, fikirlerini kötü muamele ya da yargılanma korkusu duymadan dile getirme hakkına sahip olmalı. Demokratik toplumlar bu şekilde işler. Amerika’da çok iyi bildiğimiz gibi bu seslerin bastırılması, demokrasinin aşınmasına ve nihayetinde şiddete yol açar” diye konuştu.

Meeks, Güneydoğu’da güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarda da güvenlik ve özgürlükler arasındaki hassas dengenin gözetilmesi gerektiği uyarısında bulundu.‘Anti-demokratik taktikler hepimizi alarma geçirmeli’

Demokrat Parti milletvekili David Cicciline de, Türkiye’de Kürtlere, medya ve sivil topluma karşı geniş anlamda baskılar uygulandığını savundu.

Cicciline, “Türkiye’nin Kürtlere ve diğer azınlıklara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirenlere karşı anti-demokratik taktikler uygulamasından hepimiz alarma geçmeliyiz” ifadesini kullandı.

David Cicciline, ABD’nin IŞİD’e karşı mücadele, sığınmacıların kabulü gibi konularda Türkiye’yi desteklemeye devam etmesi, ancak demokrasi ve insan hakları konularını da bir kenara atmaması gerektiğini belirtti.

Demokrat milletvekili Albio Sires, Türkiye’de demokrasinin gidişatını “bir ileri iki geri” olarak nitelerken, diğer bir Demokrat milletvekili Tulsi Gabbard da, Türkiye’nin yabancı militan akışını önlemede, Suriye sınırının güvenliğini yeteri kadar sağlayamadığını öne sürdü.

Temsilciler Meclisi’ndeki Türkiye Dostluk Grubu eş başkanlarından Demokrat Gerry Connolly de, çok tehlikeli bir coğrafyada yer aldığını belirttiği Türkiye’nin NATO’nun kuruluşundan bu yana İttifak’ın güvenilir bir üyesi, Ortadoğu’da İsrail-Filistin meselesinde arabulucu olduğunu, uluslararası toplumdan neredeyse hiç yardım almadan 2 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacıyı kabul ettiğini hatırlattı.

Kıbrıs’ta da Türkiyesiz bir çözüm olamayacağına işaret eden Connolly, ABD’nin Türkiye’deki askeri üsse sahip olduğuna da dikkati çekerken, “Türkiye ile ilişkilerimiz kritik bir ilişki, bunu elimizin tersiyle itmeyelim” dedi.‘Demokratik olmadıkça istikrar olmaz’

Oturuma davet edilen konuşmacılardan Freedom House yetkilisi Nate Schenkkan, Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüklerinin durumunun geçen yıldan bu yana bile daha “vahim” hale geldiği görüşünü dile getirdi.

Schenkkan, Türkiye’de medya, akademi dünyası, sivil toplum ve Kürtlere karşı baskılar uygulandığını savunurken, barış sürecinin çöktüğünü, PKK ile çatışma ortamının sivil zayiatlara neden olduğu gibi, Türkiye’deki Kürtlerle son 10 yılda sağlanan ilerlemeleri de yok ettiğini söyledi. Schenkkan, Türkiye’nin güneydoğusunun bazı kesimlerinin Suriye’deki savaş bölgelerine benzediğini söyledi.

Ortadoğu Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü Tol da, ifade özgürlüğünün demokrasinin en temel sütunlarından birini oluşturduğunu ve Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerde eksiklikler yaşandığını belirterek, “Türkiye, demokratik olmadıkça istikrarlı bir ülke olamaz” ifadesini kullandı.Türkiye açısından 2015’in zorlu bir yıl olduğunu ve en kaygı verici olanın ise Türkiye ile PKK arasındaki çatışmalar olduğunu kaydeden Tol, Türkiye’nin PYD ile diyaloğa girmeyi reddetmesinin de Suriye’de siyasi çözüm bulmaya yönelik BM öncülüğündeki görüşmeleri zorlaştırdığını savundu.

Tol, “Türkiye Kürt meselesine barışçıl çözüm bulamadıkça Kürtlere saldırmaya devam ederek, IŞİD’e karşı ABD stratejisini daha etkisiz hale getirecek ve siyasi sürece zarar verecek. Buna rağmen, hükümetin ve Kürtlerin çatışmaları dindirme ihtimali bu yıl için zayıf. Dolayısıyla ABD’nin, ateşkes ve müzakere masasına geri dönülmesi için taraflar üzerinde baskısını kullanması gerekli” diye konuştu.

Bunun yanında Tol, ABD’nin PYD’yi Suriye’de Esad rejimine karşı daha net bir tavır takınmaya ikna edebilmesi halinde, Ankara açısından PYD’nin siyasi sürece alınmasına itirazını kaldırmasının nispeten daha kolaylaşabileceği görüşünü dile getirdi.‘PKK da PYD de terör örgütü’

Turkish Heritage Foundation Başkan Yardımcısı Çınar da, IŞİD’in de, PKK ve PYD’nin de Türkiye açısından terör örgütü olarak görüldüğünü vurgularken, Türkiye’nin Kürt vatandaşlarına saygı gösterdiğini, IŞİD’e karşı savaşan diğer Kürt gruplara yardım ettiğini, ancak PYD’nin amacının başka olduğunu, bunların birbirleriyle karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Çınar, Türkiye’nin sınır güvenliğini geliştirmeye ihtiyacı olduğunu kabul ettiğini, ancak yabancı militanların geldiği ülkelerin de Türkiye’ye daha fazla istihbarat sağlaması gerektiğini belirtti.

Türkiye ve ABD’nin IŞİD’e karşı birlikte çalıştığını ve bu işbirliğinin bu yıl daha da artacağını düşündüğünü söyleyen Çınar, BM rakamlarına göre Türkiye’nin şu anda dünyada en fazla sığınmacıyı barındıran ülke olduğunu kaydetti.

Çınar, Türkiye’de gazetecilerin gazetecilik mesleklerinden dolayı hapse atılabileceklerini öngören herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını, mesleki ayrım yapmadan herkesin yasa önünde eşit olduğunu söyleyerek, “Türk hükümetine göre, ‘cezaevindeki gazeteciler’ olarak atıfta bulunulan kişiler, öngörülenin aksine ciddi suçlarla suçlanıyorlar” diye konuştu.

VOA

64 Comments

 • 울산출장안마 Reply

  25 January 2021 at 02:37

  After checking out a handful of the blog articles on your site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know how you feel.

 • dimplex marana Pontiac, MI special info Reply

  27 January 2021 at 20:24

  That is the right blog for anybody who needs to seek out out about this topic. You notice a lot its virtually onerous to argue with you (not that I really would needÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 • office home & business 2019 for mac Reply

  29 January 2021 at 13:52

  I’m still learning from you, as I’m improving myself. I absolutely love reading all that is written on your blog.Keep the information coming. I loved it!

 • buy ms visio 2016 Reply

  31 January 2021 at 06:44

  you could have an amazing weblog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 • septic tank pumping Reply

  01 February 2021 at 13:35

  Hi this is a nifty site that you have, thanks for sharing it with the world

 • sfweekly.com Reply

  04 February 2021 at 00:49

  Not many writers with proper understanding of the subjects they blog about.

 • ahrefs domain rating Reply

  05 February 2021 at 17:05

  Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage that you continue your great work, have a nice weekend!

 • wearegeneralnews.com business Reply

  06 February 2021 at 04:09

  Ive been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to dont forget this website and give it a look on a constant basis.

 • Health Insurance Leads Reply

  07 February 2021 at 12:21

  Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice post.

 • Safe Mutual Fund Reply

  08 February 2021 at 17:39

  I think that is one of the so much vital info for me. And i’m happy reading your article. However should statement on some common things, The website taste is perfect, the articles is truly great : D. Just right task, cheers

 • visit this web-site gardening research Reply

  09 February 2021 at 11:26

  Thank you, I’ve recently been looking for info about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 • laweekly.com Reply

  09 February 2021 at 23:23

  I appreciate the way you have ended this blog post …

 • Political News Reply

  10 February 2021 at 11:54

  It’s appropriate time to make some plans for the longer term and it is time to be happy. I have learn this publish and if I could I wish to suggest you few attention-grabbing issues or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more issues approximately it!

 • Url Reply

  13 February 2021 at 23:32

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 • childrens curtains wordpress.com Reply

  14 February 2021 at 01:16

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web
  site loaded up as quickly as yours lol

 • kids bedding Reply

  15 February 2021 at 06:45

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this blog on regular basis to
  get updated from newest reports.

 • Home Loan DSA in Pune Reply

  16 February 2021 at 17:45

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 • Increase Domain Rating Reply

  17 February 2021 at 12:48

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • Increase Ahrefs Domain Rating Reply

  18 February 2021 at 13:50

  My partner and I stumbled over here different web address and thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web page for a second time.

 • gardening winter Website Reply

  21 February 2021 at 09:50

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 • Free Midget Porn Videos 2021 Reply

  21 February 2021 at 13:16

  There are some attention-grabbing closing dates in this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There’s some validity but I’ll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as well

 • XXX pics Reply

  23 February 2021 at 00:02

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and fantastic style and design.

 • semenax complaints Reply

  23 February 2021 at 10:34

  Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any tips? Kudos!

 • Porn for Women Videos Reply

  23 February 2021 at 15:06

  Hello.This article was really fascinating, especially because I was investigating for thoughts on this topic last couple of days.

 • nearest cbd oil Reply

  23 February 2021 at 21:01

  I appreciate the way you have ended this blog post …

 • www.facebook.com/clipsitnet Reply

  23 February 2021 at 21:33

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Many thanks!

 • near water freedom system pdf Reply

  25 February 2021 at 19:09

  Fantastic goods from you, man. I have take into accout your stuff prior to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you’ve bought here, certainly like what you are saying and the way during which you are saying it. You’re making it entertaining and you continue to take care of to stay it smart. I can not wait to learn much more from you. That is actually a wonderful website.

 • Watch Free Porn Videos Reply

  26 February 2021 at 01:43

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out somebody with some original ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that’s needed on the web, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing something new to the web!

 • More Info Reply

  26 February 2021 at 13:44

  Thank you for some other informative blog. The place else could I get that kind of info written in such a perfect method? I’ve a mission that I am just now running on, and I’ve been on the glance out for such information.

 • Carbon steel pipe specification Reply

  26 February 2021 at 18:56

  Seriously…. such a invaluable web site.

 • my blog landscape contractors Reply

  02 March 2021 at 01:03

  Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 • Medicare Leads Reply

  02 March 2021 at 10:52

  You made some respectable factors there. I regarded on the internet for the problem and located most individuals will go together with together with your website.

 • Safe Mutual Fund Reply

  02 March 2021 at 23:13

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 • www.wearethenationnews.com Reply

  03 March 2021 at 15:36

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help protect against content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 • Political News Reply

  03 March 2021 at 17:04

  As a Newbie, I am permanently browsing online for articles that can benefit me. Thank you

 • Basil Fabello Reply

  04 March 2021 at 19:34

  Encontre as Melhores Ofertas e Cupons no Os10Melhores. Reunimos promoções de Smartphones, TVs, Moda e muito mais. O menor preço nas melhores lojas.

 • Harlan Prugh Reply

  05 March 2021 at 09:53

  Encontre as Melhores Ofertas e Cupons no Os10Melhores. Reunimos promoções de Smartphones, TVs, Moda e muito mais. O menor preço nas melhores lojas.

 • buy windows 10 home cd Reply

  07 March 2021 at 00:33

  I carry on listening to the news talk about receiving free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 • Homepage Reply

  07 March 2021 at 10:24

  Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 • best tattoo parlors in las vegas Reply

  07 March 2021 at 15:01

  you have a terrific blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 • west coast tattoos las vegas Reply

  07 March 2021 at 17:10

  Hi there, I found your web site by means of Google even as looking for a comparable matter, your web site got here up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • AFK Arena Hack Reply

  08 March 2021 at 23:18

  Today we are extremely pleased to declare that we’ve finally designed the finest game hack that will certainly allow you to acquire indefinite resources totally free. We are certain that our game hack tool is the right option for you.!

 • 정보이용료 결제 Reply

  09 March 2021 at 00:42

  After checking out a handful of the blog articles on your blog, I really like your way of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site too and tell me what you think.

 • buy windows 10 64 bit Reply

  09 March 2021 at 02:23

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. Nevertheless imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this website could undeniably be one of the best in its niche. Very good blog!

 • imvu hack online Reply

  11 March 2021 at 02:06

  Our game hack tool is designed to get free endless resources in a simple and easy way by following a several straightforward steps. The procedure for acquiring free limitless resources is indeed pretty straightforward if you follow our simple steps of making use of our game hack.

 • Best CBD Oil Reply

  13 March 2021 at 11:26

  Specifically the kind of material that enriches the net. Many thanks!

 • Aquarium Services you could try this out Reply

  14 March 2021 at 01:21

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!

 • Disney Emoji Blitz Hack 2021 Reply

  14 March 2021 at 05:14

  Are you desire to use our new game hack apk tool right now fully without any cost? Get best on-line cheat for unlimited resources, with no human verification required! With our generator acquire your 100 free resources now and become the leading player in the game! follow the link.

 • Monster Legends Hack 2021 Reply

  15 March 2021 at 02:37

  Do you need to use our first game hack apk tool now fully for free? Get effective on-line cheat for millions resources, without human verification required! With our generator obtain your 100 free resources today and become the best player in the game! click on the link.

 • Basic CBD Oil Reply

  17 March 2021 at 16:37

  Exactly the type of web content that enhances the web. Thanks!

 • Roblox Hack 2021 Reply

  19 March 2021 at 11:11

  Are you desire to run our latest game hack apk tool right now totally for free? Get unique on-line cheat for 999k resources, with no human verification needed! With the generator obtain your free resources now and become the greatest player in the game! visit us today.

 • find out this here non tpxic chemical Reply

  19 March 2021 at 21:07

  You completed several nice points there. I did a search on the issue and found the majority of persons will have the same opinion with your blog.

 • Pixel Gun 3D Hack Reply

  21 March 2021 at 10:53

  Today we are happy to say that we’ve finally built the finest game hack that can allow you to generate endless resources without spending a dime. Our hack is definitely the best solution for you and we are pretty confident in that!

 • Mutual Fund Reply

  22 March 2021 at 10:46

  I have read some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create such a wonderful informative web site.

 • Movies News Reply

  22 March 2021 at 23:33

  Hello would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 • shredder grates Reply

  23 March 2021 at 07:23

  Leading Specialty Steel Plate Processing Service Center. Request A Quote Today! ASME Certified Distributor Of Abrasion Resistant Steel Plates.

 • Health Insurance Leads Reply

  23 March 2021 at 15:41

  Definitely, what a splendid site and educative posts, I surely will bookmark your website.Best Regards!

 • Safe Mutual Fund Reply

  24 March 2021 at 00:08

  Hello there, I found your site via Google whilst searching for a comparable matter, your site came up, it appears to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • Roblox Hack 2021 Reply

  24 March 2021 at 02:20

  You are able to easily use this our game hack tool from your Android, iOS, PC or laptop device without spending any real amount of money and generate your infinite resources in only a couple of minutes. Running our game hack from any device is very easy. You can run it from Android, iOS, Windows or Mac, and receive your resources without spending any single dollar or cent.

 • Business News Reply

  24 March 2021 at 10:16

  The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to learn, however I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may fix if you werent too busy in search of attention.

 • electric shovel shoes Reply

  24 March 2021 at 19:25

  Also known as carbon steel, this material is one of the most typical options you’ll locate for bearings The 52100 bearing steel is a high carbon, reduced alloy steel which contains chromium. These functions make chrome steel a terrific option for most basic applications in need of thin area bearings.

Leave a Comment