Başbakan Davutoğlu Konuşuyor

Başbakan Davutoğlu İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Suriye toplantısında konuşuyor.
İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları;
Ulusumla gurur duyuyorum. Türkiye’de 5 yıl boyunca hiç mülteci karşıtı gösteri olmadı. Biz onları yalnız bırakmayacağız. Avrupa Birliği’ne çok müteşşekkiriz. Bu insani krizle nasıl baş edeceğiz bunu artık konuşabiliyoruz.

Başbakan Davutoğlu, “Bugün insanlığa karşı iki düşman vardır; Esed rejimi ve DAEŞ terörizmi. Savaş suçu işleyenlere karşı omuz omuza durmalıyız” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra’daki Kraliçe Elizabeth Konferans Merkezinde düzenlenen “Suriye’ye ve Bölgesine Destek” başlıklı donörler konferansının açılışında yaptığı konuşmada, toplantının, sadece Suriye’yi ve bölgeyi değil, insani vicdanı da destekleme toplantısı olduğunu söyledi.

Toplantıya katılmak üzere Türkiye’den ayrılırken kendisine bir rapor sunulduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda önümdeki metni okumuyorum ve sizin kalplerinize hitap ediyorum. Halep’teki hava saldırılarından dolayı, 10 bin yeni sığınmacı Türkiye sınırının önünde beklemektedir. Halep’in kuzeyindeki kamplarda bulunan 60-70 bin kişi Türkiye’ye doğru hareket ediyor. Şu anda benim kalbim ülkemin sınırında. Suriye’den gelenlerin nasıl ve nelere yerleştirmeliyiz, bunu düşünüyorum.”

 

 

7 Comments