ABD Rusya’ya “Savaş” İlan Etti

606x340_249538ABD Temsilciler Meclisi, Rusya karşıtı olarak bilinen 758 nolu kararı onayladı. Bağlayıcılığı olmayan kararın önemli bir kısmı Ukrayna krizi bağlamında Rusya’nın komşularına yönelik saldırgan politikalarının durdurulması için, siyasi ve ekonomik baskı uygulanması, vize yasağı, varlıkların dondurulması ve diğer yaptırımları içeriyor.

10 red oyuna karşılık 411 oyla kabul edilen kararda, Rusça konuşulan ülkelerde Rusça yayın yapılması, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara katılmayan ülkelere baskı yapılması gibi maddeler yer alıyor.

Teklifin sahibi Adam Kinzinger, “ABD, Avrupa ve diğer müttefiklerimizle birlikte Sayın Putin’in davranışlarını değiştirmeye zorlamalı..” çağrısında bulundu.

NATO ve müttefiklerinin Rusya ile işbirliğine son verilmesi, Ukrayna yönetiminin savunma ve istihbarat açısından desteklenmesi gibi bir dizi adım atılması öneriliyor. Rusya’nın enerjiyi diğer ülkelere siyasi ve ekonomik baskı aracı olarak kullanmasının engellenmesi için inisiyatif geliştirilmesi tavsiye ediliyor.

21 Comments