Başka Kişi Ve Kuruşlara Yaptırım Geliyor

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin merkezli şirketler de dahil olmak üzere,  Kuzey Kore yaptırımları ile ilgili ihlaller üzerine üç kurum için yeni yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

ABD Hazinesi, yeni yaptırımların Rusya merkezli Profinet Pte Ltd ve genel müdürü, Çin merkezli Dalian Sun Moon Star Uluslararası Lojistik Ticaret A.Ş. ve Singapur merkezli SINSMS Pte Ltd‘ye uygulandığını söyledi.

İnternet sitesinde yaptığı açıklamada Hazine, yaptırımların “Kuzey Kore adına yasadışı sevkiyatları kolaylaştırmaya dahil olan kişileri” hedef aldığını belirterek, hareketin ABD’nin Kuzey Kore’nin “yasadışı KİS programları” ve “finansal akışları önleme” taahhüdünün bir parçası olduğunu söyledi.

Bu ayın başlarında BM, Pyongyang‘ın nükleer ve füze programlarını durdurmadığını ve Güvenlik Konseyi kararlarına “petrol ürünlerinin yasadışı gemi transferleri yapıldığını açıkladı”.

Bir gün sonra ABD, ülkeye karşı bir dizi yeni uluslararası yaptırımdan dolayı Güvenlik Konseyi’ne önerilerde bulundu. Kuzey Kore dışişleri bakanlığı, Washington’u Pyongyang’da “uluslararası baskı” uygulamaya çalışmakla suçladı.

 

2 Comments