ABD: YPG’ye Silah Vermiyoruz

addddAmerika Savunma Bakanlığı’nın Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’le mücadele eden Kürt güçlerine silah ve mühimmat yardımını kestiği açıklamasının ardından ilk açıklama Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. “Peki bu kararın ardında neler yatıyor?” sorusuna yanıt niteliğindeki açıklamayı Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner yaptı.

Washington’daki günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Toner, PYD‘nin silahlı kanadı YPG’ye Amerika tarafından silah verilip verilmeyeceği konusundaki soru işaretlerine açıklık kazandırdı.

“Yarı özerk bölge kurulmasını istemiyoruz”

Toplantı sırasında “Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, CNN’e verdiği röportajda Amerika’nın Iraklı Kürtler’e verdiği desteğe karşı olmadıklarını, ancak YPG‘ye de bu desteğin verilmesinden de memnuniyet duymayacakları” şeklindeki sözleri soruldu. Toner’ın yanıtı şöyle oldu: “Röportajı duymadım. Ama çok açık ki biz Amerika olarak, Irak ordusunun gözetimi ve denetimi doğrultusunda Peşmergeler’e destek veriyoruz. YPG konusunda ise, onlara yardım yapılıp yapılmadığının farkında değilim. İŞİD kontrolundaki kentleri geri alma yönündeki çabalarını, hava saldırıları aracılığıyla desteklemeyi sürdüreceğiz. Kürt güçler, karada etkin mücadele ettikleri için bu destek sürecek ve bu konuda söyleyeceğim şey şu: O da biz YPG’ye Amerikan silahı vermiyoruz. Eğer bu durumda bir değişiklik olursa, sizi haberdar ederiz. Ama şu an için sadece hava saldırılarıyla desteklemeyi sürdürüyoruz.”

Toner, ayrıca PYD’nin Suriye’de bir çeşit yarı özerk bölge kurma çabasına girmemesi gerektiği yönünde daha önce de ikazlarda bulunduklarını, Amerika’nın Suriye’nin birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılığını sürdüğünü ve Suriye’de müzakere edilmiş gerçek manada bir siyasi geçiş sürecinin geliştirilmesine odaklandığını da sözlerine ekledi.

 

8 Comments