Türkiye”Kur Krizi” Domino Etkisi

Türkiye’deki “kur krizi”, küresel finans piyasalarında dalgalanmalara neden oldu,  analistler, tüm gelişmekte olan piyasa para birimleri için bunun sonuçlarının ne olacağını tartışıyor.

Bazı analistler , “lirayı yönlendiren faktörler” çoğunlukla ülkeye özgü olduğunu söylerken, bazıları da Türkiye’deki krizin küresel bir domino etkisine neden olabileceğini belirtiyor.

EM stratejisinin başı Christian Maggio liderliğindeki TD Menkul Değerler Stratejisi, “Türkiye krizi, tetikleyicileri çoğu zaman dış etkenler olsa da, büyük ölçüde kendine özgüdür” dedi.

Guggenheim Ortakları‘ndaki küresel baş yatırım sorumlusu Scott Minerd ise, “kendine özgü” olsa bile Türkiye’deki “kur krizi”nin yaratacağı  sorunların bir domino etkisine düşebileceğini belirtti.

Minerd Twitter’dan yayınladığı mesajda, “Bu hafta  bir kez daha gördük ki dış güçler başka piyasalara sızabilir. 1997’deki Tayland baht’ındaki gerilemeden kaynaklanan bir etki , küresel bir krize  yol açtı. Türk Lirasındaki çöküşün (İtalya, Arjantin, Hindistan ve ticaret savaşlarının sonuçları) benzer bir yol izleyecek.” dedi.

 

 Scott Minerd bir başka tweetinde ise söyle dedi,”Son olanlara  aldanmayın, mevsim olumsuzdur, hisse senetleri Ağustos 1987’de doruğa ulaştığını ve Temmuz 1997’de Tayland Bahtı’nın çöktüğünü hatırlayın. Minsky bize istikrarın istikrarsızlığa yol açtığını hatırlattı. Peki ya Türkiye?

 

Hülya Karahan: Kurucu Editör

istanbulpostcomtr@gmail.com

9 Comments