Alman Basını: Erdoğan Bir Taşla İki Kuş Vurdu İslam Dünyası’nın lideri…

ABD’nin geçen hafta Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması üzerine çarşamba günü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı, Doğu Kudüs’ü, Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanıdı. Badische Zeitung İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesiyle ilgili bir yorum yayınladı:

“Recep Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğu için yapıcı planları olmadığını anlamak için Türkiye Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını dinlemek yeterli. İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde Erdoğan İslam Dünyası’nın lideri rolünü oynadı. Bu taklit için her şey mubahtı – hatta İsrail’in ‘kanla beslenen’ bir terör ülkesi olduğu yönündeki kışkırtıcı iddia bile.”

Neue Osnabrücker Zeitung da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili bir yoruma yer verdi:
“ABD’nin tartışmalı tutumu, kendisini İslam dünyasının ve baskı altındaki Müslümanların lideri olarak lanse etmek isteyen Erdoğan için bulunmaz bir fırsat. Erdoğan böylece bir taşla iki kuş vuruyor.

Hem 2019 yılında geniş yetkilerle başkan seçilebilmek için güçlü bir lider profili çizme konusunda hiçbir fırsatı kaçırmamış oluyor, hem de yakın çevresinin vergi usulsüzlüğüne karıştığı yönündeki iddiaların oluşturduğu gündemi değiştiriyor. Erdoğan’ın dış politikada iddialı iktidar hedefleri var. Türkiye’yi dini baz alarak, dünya gücü olmasa bile bölgesel güç haline getirebilmek en büyük rüyası. Bu rüyayı gerçekleştirmek için ABD ve İsrail’le ilişkileri riske atmayı bile göze alıyor. İtidal Erdoğan’ın hesaplarına uymuyor.”

2 Comments