Alman Medyasından Şok İddia: Erdoğan Merkel’i Tersledi

Generated by IJG JPEG Library
Generated by IJG JPEG Library

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO Zirvesi’nin düzenlendiği Polonya’nın başkenti Varşova’da ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

 
Milliyet’te yer alan habere göre, altı hafta sonra yeniden buluşup Berlin-Ankara ilişkilerinin yanı sıra göç, terörle mücadele gibi konuları ele alan liderlerden ilk açıklamayı Merkel yaptı.

Görüşmenin yapıcı bir atmosferde geçtiğini belirten Merkel, tüm konuların masaya yatırıldığını ve mevcut sorunların çözümü için sağduyulu bir şekilde gayret gösterileceğini söyledi.

 

Görüşmede, Alman politikacıların İncirlik Üssü’nü ziyareti için bir uzlaşı sağlanamadı. Merkel, “Bu anlaşmazlıklar bir görüşmeyle giderilemez. Ancak konuşmuş olmamızın da önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Yaklaşık bir saat süren görüşmede Erdoğan, Merkel’e Ermeni Soykırım Tasarısı’nın Alman Meclisi’nden geçmesinden duyduğu rahatsızlığı iletti. Merkel ise bu konunun ikili stratejik ilişkileri zedelememesi için gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

Türkiye-Almanya ilişkileri Alman Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımasıyla gerilmişti. Ankara, alınan karar nedeniyle Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe ve beraberindeki heyetin İncirlik Askeri Üssü’ne yapacağı ziyarete izin vermemişti.

 

Alman gazeteleri yaşanan bu gelişmeyi “Erdoğan Merkel’i tersledi” ve “NATO zirvesinde skandal” başlıklarıyla okuyucularına duyurdu.

 

İncirlik Üssü’nde 240 Alman askeri görev yapıyor. Üste Alman Ordusu’nun, IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyona destek kapsamında istihbarat toplama ve aktarma amacıyla görev yapan Tornado tipi savaş jetleri bulunuyor.

99 Comments