Almanya IŞİD’e Karşı Kimleri Eğitiyor?

eeeKuzey Irak’ta kurulan eğitim kamplarında IŞİD’e karşı Peşmerge güçlerine eğitim veren Almanya, aynı amaçla Ezidileri de eğitmeye başladı.

 
Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, “IŞİD’e karşı kaybettiği toprakları geri almak isteyen Ezidi güçlerini bugünden itibaren, eğitmeye başlıyoruz” ifadelerini kullandı. Alman Ordusu Bundeswehr’in Kuzey Irak’ta ilk etapta bir tabur Ezidi silahlı gücünü eğiteceği belirtiliyor.

 
Die Welt gazetesi ise, Ezidilerin eğitilmesi konusunun alt yapısını Peşemerge güçlerinin hazırladığını yazdı. Buna göre Peşmerge, IŞİD’e karşı savaşta farklı etnik ve dini grupların birlikte hareket ettikleri mesajını vermek amacıyla, Ezidilerin de eğitilmesini istedi.

IŞİD’e karşı mücadelede Peşmerge’ye silah ve mühimmat yardımı yapan Almanya, Kuzey Irak’taki eğitim kamplarında bugüne kadar sadece Peşmerge güçlerini eğitiyordu.

 

IŞİD’in geçen yıl Sincar bölgesine yönelik operasyonlarında, bölgede yaşayan çok sayıda Ezidi, IŞİD’ten kaçarak başka bölgelere gitmek zorunda kalmıştı.

 

 

5 Comments