Papa Bu Sefer Başka Türlü Konuştu

papaVatikan’da 12 Nisan’da düzenlediği ayinde, 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak nitelemesinin ardından Vatikan-Türkiye arasında diplomatik krize yol açmış olan Papa Francesco, yaptığı yeni bir konuşmada bu ifadeyi kullanmadı. Papa, dönemin büyük güçlerinin, “Büyük Ermeni trajedisi” dediği olaya sessiz kalmasını eleştirdi.

Papa Francesco’nun, ailesinin 1930’lu yıllarda buradan Arjantin’e göç etmiş olduğu Piyemonte bölgesinin en önemli şehri olan Torino’ya iki günlük ziyareti sürüyor.
Seyahatinin ilk günü olan dün, Vittorio Meydanı’nda binlerce genç inananla buluşan ruhani lider yaptığı konuşmada, barış kelimesini telaffuz edip, silah üreten ya da satanları ağır bir dille eleştirirken, onları “ikiyüzlü” olmakla suçladı.
Parçalı 3. dünya savaşı yaşandığı tezini yineleyen Papa, “Parçalı: Avrupa’da, Afrika’da, Orta Doğu’da, diğer ülkelerde savaş var. Ben böyle bir hayata, dünyayı yönetenlere güvenebilir miyim? Bir adaya oy vermeye gittiğimde, benim ülkemi savaşa sokmayacağına nasıl emin olabilirim? Sadece bu adamlara güvenirsen, kaybettin demektir! Hristiyan olduğunu söyleyen insanlar, yöneticiler, yatırımcıların silah üretmesi beni düşündürüyor. Bu biraz güvensizliğe neden oluyor, öyle değil mi? Çıkarlar daha üstün geliyor tabii. Bu bir ikiyüzlülüktür” diye konuştu.

“Geçtiğimiz yüzyılda neler oldu bir bakalım” diye sözlerine devam eden Papa, şöyle konuştu:

“Büyük Ermeni trajedisi yaşandı. Birçoğu öldü. Rakamı bilmiyorum: kesinlikle bir milyondan fazla. O zamanın büyük güçleri neredeydi? Yüzlerini başka bir yere çevirmişlerdi. Neden? Çünkü savaşla (1. Dünya Savaşı) ilgileniyorlardı: kendi savaşlarıyla! Bu ölenler, insandılar, ikinci sınıf insandılar. Sonra 30’lu- 40’lı yıllarda Şoah (Yahudi Soykırımı) yaşandı. Büyük güçler, Yahudileri, hatta Hristiyanları, Roman vatandaşları, eşcinselleri öldürmek için Auschwitz gibi toplama kamplarına giden trenleri taşıyan rayların fotoğraflarına da sahipti. Söyleyin bana, bunu neden bombalamadılar? Çıkarları vardı! Bundan kısa süre sonra, neredeyse aynı dönemde, Stalin Rusya’sında toplama kampları vardı. Ne kadar çok Hristiyan acı çekti, öldürüldü. Büyük güçler ise bu sırada bir pasta gibi Avrupa’yı bölüyordu.”

Dünya ekonomi sisteminde, insanın değil paranın merkeze alındığını savunan Papa, gençlerin, yaşlıların ıskartaya çıkarılmasını eleştirdi.
“Para, tanrı gibi olmuş. Her şey para için yapılıyor” ifadelerini kullanan Papa, “İspanyolcada bir söz vardır: “Para için maymun bile raks eder.” Bu ıskarta kültüründe nasıl hayata güvenebilirsin?” diyerek, eğitim göremeyen, iş bulamayan gençlerin olmasının utanç verici olduğunu dile getirdi.

Yapacak bir şey bulamayan, umutsuzluğa itilmiş, istihdam edilmeyen gençlerin bazılarının intihara sürüklendiğini, bazılarının teröristlerle aynı safta savaşmaya gittiğini belirten Papa, “Onlar, en azından bir şey yapmak için bunu yapıyorlar, bir ideal için. Ben bu mücadeleyi anlayabiliyorum. Ben şimdi beni ıskartaya çıkaran bu hayata nasıl güveneyim?” dedi.
Yaşanan göç dalgasından ötürü bazı ülkelerin kapılarını kapattığına işaret eden Papa, göçmenlerin suçlanmaması gerektiğini, onların, yaşanan haksızlıklar ve savaşların kurbanı olduğunu da söyledi.

19 Comments