Almanya Türkiye’den Yana Ağırlığını Koydu

kkkTürkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını önlemek için ağırlığını koyan Almanya, Brüksel’de de tutumunu sürdürecek.

Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel’de yapacakları zirvede, AB-Türkiye mülteci anlaşmasının yükümlülüklerine bağlı olduklarını teyit etmeleri, uygulamadaki eksiklikleri çözüme kavuşturmak için bir dizi karar almaları bekleniyor.
Merkel hükümeti, Ege Denizi üzerinden kontrolsüz göçün durdurulması, Türkiye’deki sığınmacıların koşullarının iyileştirilmesini amaçlayan ve 18 Mart’ta üzerinde anlaşmaya varılan AB-Türkiye mutabakatının başarılı olduğu görüşünde.

 
Başbakanlık kaynakları, Mart ayından bu yana kaçak göçün büyük ölçüde durdurulduğunu ifade ederken, uygulamadaki bazı sorunların aşılmasının hedeflendiğini, bunların zirvede ele alınacağını kaydettiler.

 
AB diplomatları, mutabakatın uygulamasında, özellikle Yunanistan’da yaşanan zorluklara dikkat çekerken, bunun aşılması için mali yardım ve personel desteğinin arttırılmasının hedeflendiğini kaydediyor.

 

Bu şekilde sığınmacıların kayıt altına alınması, iltica durumlarının değerlendirilmesi gibi süreçlerin hızlandırılması, kaçak yollarla Türkiye üzerinden Yunanistan’a gelmiş olanların hızlı bir şekilde geri gönderilmesi hedefleniyor. AB Komisyonu yetkilileri, bugüne kadar Türkiye’ye geri gönderilen sığınmacı sayısının bin 200’ü aştığına dikkat çekiyor.

 
AB-Türkiye mutabakatı uyarınca, kaçak yollarla Yunanistan’a geçen ve Türkiye’nin geri kabul ettiği her bir Suriyeli sığınmacıya karşılık, AB’nin Türkiye’den bir Suriyeli sığınmacı alması gerekiyor.

 
Türkiye’ye mali yardımlar
AB-Türkiye mutabakatı konusunda Ankara’nın en büyük eleştirilerinin başında gelen mali yardımlar konusunda AB diplomatları, son dönemde bunların daha hızlı bir şekilde devreye sokulduğunu belirtiyorlar.

www.dw.com

8 Comments

 • lace front wigs Reply

  17 January 2021 at 07:44

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/almanya-turkiyeden-yana-agirligini-koydu/ […]

 • Altronix BT124 manuals Reply

  20 January 2021 at 10:04

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/almanya-turkiyeden-yana-agirligini-koydu/ […]

 • replique montre Reply

  21 January 2021 at 14:44

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/almanya-turkiyeden-yana-agirligini-koydu/ […]

 • Sony HVL-RLS manuals Reply

  22 January 2021 at 07:43

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/almanya-turkiyeden-yana-agirligini-koydu/ […]

 • Digital Transformation Reply

  03 February 2021 at 18:24

  … [Trackback]

  […] Here you will find 8086 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/almanya-turkiyeden-yana-agirligini-koydu/ […]

 • คาสิโน Reply

  23 February 2021 at 08:08

  … [Trackback]

  […] There you will find 76871 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/almanya-turkiyeden-yana-agirligini-koydu/ […]

 • vreyrolinomit Reply

  26 February 2021 at 20:07

  I am really inspired with your writing talents and also with the format for your blog. Is this a paid topic or did you customize it your self? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to peer a great weblog like this one today..

 • 주소모아 Reply

  06 April 2021 at 22:54

  … [Trackback]

  […] There you can find 43611 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/almanya-turkiyeden-yana-agirligini-koydu/ […]

Leave a Comment