Google’ın Hizmetleri Rusya’da Durduruldu

Google yaptığı açıklamada, bazı hizmetlerinin Rusya’da engellendiğini doğruladı.  Google Arama, Gmail ve Android uygulamaları engellenen, ürünler arasında.

Google e-postayla verdiği yanıtta, Rusya’daki bazı kullanıcıların bazı Google ürünlerine erişemediğini ve bu haberleri araştırdıklarını açıkladı.

RKN yaklaşık 19 milyon IP adresini bloke etti; onlarca üçüncü parti hizmetle de Google Cloud ve Amazon’un Twitch ve Spotify gibi AWS’lerini kullandılar.

Rusya, belli bir dijital güvenlik duvarını zorlayan, belli aralıklarla veya sürekli olarak belirli çevrimiçi içeriği engelleyen ülkeler arasında. Bazıları yine de bu içeriğe erişmek için VPN’lere yöneliyor.

“RKN, Telegramı engellemede utanç verici derecede kötü, bu yüzden çoğu insan onu hiçbir aracı olmadan kullanmaya devam ediyor,” diyen Vee Security’nin kurucusu İlya Andreev, yasağı atlamak için bir vekalet hizmeti veriyor. Şu anda Telegram’ın ülkede yaklaşık 14 milyon kullanıcıya sahip olması (ve büyük olasılıkla, tüm bu ücretsiz tanıtımın daha fazla dikkate alınması) göz önüne alındığında, bu durum nispeten küçük bir oran olsa da, aynı anda 2 milyon kullanıcıya kadar destek veriyor.

Andreev, “Rusya internette rastgele şeyler engellemeye devam edemez,” dedi. “Haziran ve Temmuz ayları arasında gerçekleşen” Dünya Kupası için hazırlık çalışmaları sırasında Rusya, imajını yabancılara daha cazip hale getirmek için çok çalışıyor. ” “Ziyaretçiler gelip, Google’ın Rusya’da çalışmadığını fark edemiyorlar.”

 

 

23 Comments