“Almanya’nın Gönderdiği Silahlar Pazarlarda satılıyor”

IRAQ-GERMANY-KURDS-CONFLICT-TRAININGAlmanya medyası, ülkenin IŞİD’le mücadele amacıyla Kuzey Irak Kürt Bölgesi Yönetimi’ne gönderdiği silahların Erbil ve Süleymaniye’de karaborsada satıldığını iddia etti.

Kuzey Almanya Radyo Televizyonu’nun (NDR) ve Batı Almanya Radyo Televizyonu’nun (WDR) muhabirleri, Almanya’dan giden silahların iki kentin silah pazarlarında satıldığını tespit etti.

Muhabirler, Erbil’deki pazarda, silahların üzerinde üretici firmanın adının ve seri numaralarının bulunduğunu bildirdi.

Silahlarda, Alman silah üreticisi Heckler&Koch’un kısaltması “HK”nin yanı sıra, silahların üretim tarihinin ve “Bw” (Bundeswehr/Alman Ordusu) kısaltmasının da yazılı olduğu belirtildi.

Bu kısaltma, sadece Almanya Ordusu’na ait silahlarda bulunuyor.

NDR ve WDR muhabirleri, silah tüccarlarının Erbil’de örneğin bir G3 piyade tüfeğini 1450-1800 Amerikan dolarına sattıklarını aktardı.

Muhabirlerin haberlerine göre, Süleymaniye’deki silah pazarında ise Alman silahlarından P1 tipi tabanca için 1200 dolar istendi.

Tüccar G36 piyade tüfeğini de 5000 dolar karşılığında depodan temin edebileceğini söyledi.

NDR ve WDR’ın haberinde, peşmerge birliklerinde savaşanların bazılarının aileleri ile Almanya ya da diğer Avrupa ülkelerine gelebilmek için silahlarını sattıkları da öne sürüldü.

Almanya: İddia araştırılacak

NDR ve WDR’ın haberle ilgili sorularını yanıtlayan Almanya Savunma Bakanlığı ise silahlar konusunda sorumluluğun Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde olduğunu açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Gönderilen silahlarla ilgili takibatın Alman yetkililer tarafından yapılması planlanmadı. Ayrıca bu imkansız” ifadeleri yer aldı.

Ancak bakanlık konuyla ilgili iddianın araştırılacağını duyurdu.

Kaynak:Rudaw.net

6 Comments