Amazon, Google ve Facebook’tan Daha Fazla Yabancı İstihdam Ediyor

Amazon’un yetenekli iş gücünün, ABD’de çalışmasına izin veren H-1B çalışma vizesiyle, en çok kişiyi işe alan şirket olduğu ortaya çıktı.

Üst üste 15 yıl boyunca, H-1B çalışma vizesi için başvuranların sayısı, programın 85.000 vize kapasitesini aştığı açıklandı.

ABD şirketlerinin matematik, fen ve mühendislik gibi uzmanlık alanlarında yabancı işçilere getirmelerini sağlayan H-1B programı uzun zamandır tartışmalı bir konu haline geldi. Teknik şirketler, iyi yetenekleri elde etmek için vize ihtiyacı olduğunu söylerken, emek savunucuları, şirketlerin Amerikalılar yerine daha ucuz yabancı işçileri işe almasına izin verdiğini iddia ediyor.

Amazon, Microsoft ve Google, hayranlık uyandıran teknoloji yeteneklerini yakalamak için H-1B vizesine dayanan teknoloji devlerinden sadece birkaçı ve Statista’nın gösterdiği grafikte bu eğilim sadece son yıllarda arttı. Beş önde gelen teknoloji şirketi arasında, her biri 2016’dan 2017’ye kadar H-1B çalışma vizeleri için onaylanmış başvurularda bir artış görülüyor ve Amazon, bu uygulamadan en büyük payı aldı.

1,408 Comments