Amerikan Kanser Derneği: Cep Telefonu Kanser Yapıyor mu?

Yapılan yeni bir çalışmayla cep telefonundan çıkan radyasyounun kansere neden olma riski araştırıldı. Deney erkek fareler üzerinde yapıldı.

Fareler yüksek miktarda cep telefonu radyasyonuna maruz kaldıktan sonra,bir çeşit kalp tümöründe az miktarda  bir artış olduğu gözlendi ama uzmanlar bu konuda endişeye gerek olmadığını, çünkü farelerin cep telefonun yaydığı radyasyonun bir kaç misli radyasyona maruz kaldığını bunun sonucu tetiklediğini belirtti.

Cep telefonlarının kansere neden olduğuna  dair bir çok endişeler var  özellikle beyin kanseri, çünkü telefonlarımızla beynimize yakın bir yerde çok fazla zaman harcıyoruz. Uzmanlar diyor ki : Cep telefonlarının radyasyon yaydığı doğrudur. Ancak, radyofrekans ışınımı, X ışınından elde edilen iyonize radyasyona göre daha düşük bir enerji, veya nükleer serpinti anlamına geliyor. İyonize radyasyon, sonuç olarak kansere neden olabilecek DNA hasarını tetikler. Ancak  cep telefonunun radyofrekans radyasyonu aynı sonuçları doğurmuyor.

Yapılan araştırmalardan biri, çok yüksek seviyelerde radyofrekans radyasyona maruz bırakılmış erkek farelerin kalpleri etrafında tümörler oluşturduğu belirtildi. Radyasyona maruz kalan dişi farelerde ise aynı sonuç elde edilmedi.

İkinci bir çalışmada ne erkek ne de dişi farelerde belirgin sağlık problemi görülmedi. Araştırmacılar bu konu ile ilgili bir çok araştırma yaptı bu güne kadar, ancak herhangi bir araştırma, radyofrekans radyasyonun beyin tümörlerine neden olduğuna dair açık bir kanıtın olduğu ortaya çıkmadı.

Federal İletişim Komisyonu, cep telefonlarının  ne kadar radyasyon yaydığını araştırırken, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bu sınırların güvenli olup olmadığı, kanser yapıp yapmadığı konusunda bir bulgu olmadığını açıkladı ve topu Aygıt ve Radyolojik Sağlık Merkezi’ne attı. Bu merkezin Direktörü Jeffrey Shuren yapıtığı  açıklamada,  cep telefonu radyasyonunda ki mevcut sınırların güvenli olduğuna eminiz dedi. Hatta  FDA yaptığı açıklamada, aslında, cep telefonu radyasyonuna maruz bırakılan fareler, aslında bulunmayanlardan daha uzun yaşıyor dedi. FDA’nın ve Shuren ajansının söylediği bu bulgunun şansın eseri bir sonuç olabileceği de açıklandı.

Peki, kemirgenlerdeki bu sonuçlar insanlar için ne anlama geliyor?  FDA bu konuda yaptığı açıklamada “çep  telefonlarının kullanımıyla birlikte beyin tümörlerin bir artış görmedik” dedi. Amerikan Kanser Derneği baş tıbbi  Otis Brawley ise, Associated Press’e verdiği bir röportajda “Cep telefonları ile kanser arasındaki ilişkinin kanıtı zayıf, bugüne kadar insanlarda bundan kanserin  artığını görmedik” dedi.

33 Comments