Apple, Qualcomm Ve Intel Arasında Yeni Savaş

 Apple, son yıllarda yaptığı gibi, Qualcomm değil, Intel’in yeni iPhone modemlerine artık entegre olacak.

“Apple, bir sonraki iPhone modellerinde modemlerimizden ziyade sadece rakiplerimizin modemlerini kullanmayı planlıyor” diyor şirketin finans direktörü George Davis. Davis, Intel’in açık isminden bahsetmese de, onu kastettiği gayet açık.

Kaliforniyalı iki şirket arasında bir iş anlaşmazlığı yüzünden çok sorunlar yaşandı. Geçmişte, Qualcomm iPhone’lar için tek modem sağlayıcısıydı, ancak üç yıl önce, Apple, Intel modemlerini de  kullanmaya başladı. 2017 yılının başında Apple, Qualcomm’un LTE modemleri için ödemek zorunda olduğu aşırı telif hakları için Qualcomm‘a dava açtı; Buna cevaben Qualcomm’ da, Apple‘a dava açtı ve Apple’ın fikri mülkiyetine zarar verdiğini iddia etti, patentlerini yasadışı olarak kullandğını  ve hatta ticari sırlarını Intel’e ifşa ettiğini iddia etti. Mücadelenin zirvesinde, Qualcomm Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iPhone’ların pazarlanmasını engellemeye çalıştı ve firmaya büyük zararlar verdi.

Ancak Qualcomm işlemci bölümü başkanı Cristiano Amon, Apple‘ın son hareketine rağmen, şirketlerin tekrar birlikte çalışmayacağı anlamına gelmediğini söyledi.Tahminlere göre, Qualcomm 5G modemlerin üretiminde Intel’in önünde gidiyor. Intel muhtemelen önümüzdeki yıl 5G modemlerini tedarik etmeye başlayacak. Buna ek olarak, darbeyi önlemek için Qualcomm üç gün önce, Android cihazlarda Snapdragon 845 yonga setinin bir parçası olan  modemin, Intel modellerinden daha hızlı olduğunu belirten bir çalışma yayınladı.

Bu yılın başlarında Apple‘ın gelecekte, kendi işlemcilerini kullanmaya başlayacağı ve Intel işlemcileri kullanmayacağı bildirildi. Ancak, modemler söz konusu olduğunda, Apple’ın hala Intel’e ihtiyacı var.

76 Comments