Baba Fimi Özel Sahneler Ve Çarpıcı Diyaloglar

“Sicilyalı bir kadın, silahtan daha tehlikeli olabilir”. Bu sözü kim söylemişti hatırlayan var mı? Efsane Baba filminde Marlon Brando’nun oynadığı Don Corleone’yi özleyenler için derledik. Muhteşem sahneleri ve çok özel diyaloglarıyla buyrun Godfather ( Baba) fimine, iyi seyirler.

via GIPHY

Amerika’ya inanıyorum. Benim talihim Amerika’da döndü ve kızımı Amerikan usulü büyüttüm. Onu özgür bıraktım ama aile şerefini korumasını da öğrettim. Bir sevgili buldu, İtalyan değildi.

Onunla sinemalara gitti. Geç saatlere kadar kaldı. Karşı gelmedim. İki ay önce kızım, sevgilisi ve diğer bir genç gezmeye gitmişler.

Kızıma viski içirmişler ve sonra da onu kullanmaya kalkmışlar. Karşı gelmiş ve şerefini korumuş. O zaman, onu hayvan gibi dövmüşler. Hastaneye gittiğimde, onu burnu ve çenesi kırılmış buldum. Çenesini bir arada tutabilmek için telle bağlamışlardı. Acıdan gözyaşı dahi dökemiyordu. Ama ben gözyaşı döktüm. Neden mi? Hayatımın ışığıydı. Güzel kızdı. Ama artık asla güzel olamayacak.

via GIPHY

[Bu sırada öksürür ve Don, Tom Hagen’a ona bir içki vermesi için eliyle işaret eder.] Pardon… [Soğukkanlı bir şekilde konuşmaya devam eder.] Dürüst bir Amerikalı gibi polise gittim. O iki oğlan adaletin huzuruna çıkarıldı. Hakim onları üç yıl hapise mahkum etti ama cezayı erteledi.Cezayı erteledi! Daha O gün serbest kaldılar! Kendimi bir budala gibi hissettim. O iki piç kurusu bana gülümsedi.O zaman, karıma şöyle dedim, “Adalet için, Don Corleone’ye gitmeliyiz.”

via GIPHY

Don Corleone: Neden önce polise gittin? Neden önce bana gelmedin?
Bonasera: Benden ne istersin? Ne istersen yaparım ama ricamı da yerine getir.
Don Corleone: Neymiş o? [Bonasera Don’un kulağına fısıldayarak ; ‘Ölmelerini istiyorum.’] Bunu yapamam.
Bonasera: Ne istersen veririm.
Don Corleone: Seni yıllardır tanırım ama ilk defa benden yardım istiyorsun.En son beni ne zaman kahve içmeye davet ettiğini hatırlamıyorum.Karım, çocuğunun vaftiz annesi olduğu halde. Şimdi burada samimi olalım.Asla arkadaşlığımı istemedin. Ve bana borçlu kalmaktan korktun.
Bonasera: Başımı derde sokmak istemedim.

via GIPHY

Don Corleone: Anlıyorum.Cenneti Amerika’da buldun.İyi bir yaşam sağladın. Polis ve mahkemelere güvendin. Benim gibi bir arkadaş gerekmiyordu. Fakat şimdi bana gelip diyorsun ki: “Don Corleone, bana adalet ver.” Ama bunu saygıyla rica etmiyorsun. Dostluk önermiyorsun. Bana Baba demek bile aklına gelmiyor. Kızımın düğününün olduğu gün bana gelip para karşılığı cinayet işlememi istiyorsun.

Bonasera: Senden adalet istiyorum.
Don Corleone: Bu adalet değil ki. Kızın hayatta.
Bonasera: O zaman, onların da kızım gibi acı çekmelerini sağla.Sana ne kadar ödeyeyim?
Don Corleone: [hüzünlü bir ses tonu ile başını sallayarak] Bonasera, Bonasera. Bana bu kadar saygısızca davranmana sebep olacak ne yaptım? Eğer bana dostça gelseydin, kızını mahveden o pislik daha bugünden acı çekiyor olacaktı. Senin gibi dürüst bir adamın düşmanlarını ben de düşman belleyecektim. Ve o zaman, senden korkacaklardı.

Bonasera: Dostum olur musun? Baba?

[Bonasera Don’a doğru eğilerek elini öper]
Don Corleone: Güzel. Bir gün, ki o gün asla gelmeyebilir, senden bir hizmet isteyeceğim. Fakat o gün gelene kadar kızımın düğünü dolayısıyla bunu hediye olarak kabul et.

via GIPHY

Bonasera: Grazie, Baba.
Don Corleone: Prego. [Bonasera ayrılır ve Don Corleone, Tom’a dönerek] Bu işi Clemenza’ya ver. Kendine hakim olabilecek insanlar istiyorum. Bu cenaze levazımatçısı ne derse desin, biz katil değiliz.
Johnny Fontane: Bir ay önce o kitabın sinema haklarını satın aldı. Filmin kahramanı aynı benim gibi bir adam.Hatta rol yapmam bile gerekmiyor.Baba, ne yapacağımı bilemiyorum.
[Don Corleone ayağa kalkıp Johnny’i sallamaya başlar.]
Don Corleone: [bağırarak] Bir erkek gibi hareket edebilirsin!
[Don Corleone, Johnny’i tokatlar.]

via GIPHY

Don Corleone: Neyin var senin? Kadınlar gibi ağlayan bir Hollywood finocchio’suna mı dönüştün? [alaylı bir şekilde] “Ne yapabilirim? Ne yapabilirim?” Nedir bu saçmalık? Rezalet. Ailene zaman ayırıyor musun?
Johnny Fontane: Elbette.
Don Corleone: Güzel. Çünkü ailesiyle vakit geçirmeyen adam asla gerçek adam olamaz. Kötü görünüyorsun. Git de bir şeyler ye. Dinlen. Bir ay sonra bu meşhur Hollywood’lu istediğini verecek.

Johnny Fontane: Çok geç. Bir hafta içinde başlıyorlar.
Don Corleone: Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım. Git dışarı ve eğlen.Bütün bu saçmalıkları da unut. Her şeyi bana bırak.
Don Corleone: [Sollozzo’ya] Teklifini geri çevirmek zorundayım ve sebebini de söyleyeceğim. Politikada çok dostum olduğu doğru, Kumarı bırakıp, uyuşturucu işine girersem, onları kaybederim.Kumarı zararsız bir zaaf olarak görüyorlar. Ama uyuşturucu pis iş.Bir adam ekmeğini kazansın da, ne iş yaparsa yapsın. Ama senin işin… Biraz tehlikeli.
Sollozzo: Sorun güvenlik ise, Tattaglia’lar bunu garanti eder.
Sonny: Tattaglia’lar bizim yatırımımızı mı…
Don Corleone: [Sonny’e kısa bir süre bakarak] Çocuklarıma karşı olan zaafımdan dolayı onları şımarttım. Susmaları gereken yerde konuşurlar. Her neyse… Son cevabım “hayır” dır. Yeni işinizden dolayı sizi tebrik ederim. Başaracağınızdan eminim. İyi şanslar.Menfaatlerimizin çakışmaması da sizin yararınıza. Teşekkür ederim.
[Sollozzo ayrılır]
Don Corleone: [Sonny’e] Neyin var senin? O kızla oynaşmaktan beynin sulanmaya başladı. Düşüncelerini aile dışında hiç kimseye bir daha açıklama.
Sollozzo: Patronun öldü. Ailedeki ayılardan biri olmadığını biliyorum. Onun için korkma. Hem Corleone’lere hem de bana yardım etmeni istiyorum. Senden bir saat sonra onu ofisinin önünde sıkıştırdık.İç. Sonny ile aramda barışı sağlamak sana bağlı. Sonny teklifime hevesliydi, değil mi? Ve iyi bir teklif olduğunu sen de biliyordun…

Tom Hagen: Sonny peşini bırakmaz.

Sollozzo: Elbette, ilk tepkisi bu olacaktır. Aklının başına gelmesini sağlamalısın. Tattaglia ailesi tümüyle beni destekliyor. Diğer New York’lu aileler de savaş çıkmaması için her şeyi yapar.Saygısızlık etmek istemem ama rahmetli artık yumuşamaya başlamıştı. On yıl önce yanına bile yaklaşamazdım. Ama artık öldü, Tom ve hiç bir şey onu geri getiremez. Sonny ile, Caporegime’lerle, Tessio ile şişko Clemenza ile mutlaka konuşmalısın. Bu, iyi bir iş, Tom.
Tom Hagen:Denerim ama Luca Brasi’yi Sonny dahi durduramaz.
Sollozzo: Evet. Sen Luca’yı bana bırak.Sonny ile konuş, yeter ve diğer iki çocukla da.
Tom Hagen: Elimden geleni yaparım.

via GIPHY

Sollozzo: Güzel. Artık gidebilirsin. [İkili olarak yürüyerek] Zorbalıktan hoşlanmam, Tom. Ben bir iş adamıyım. Kanın bedeli büyüktür. [Dışarıda korna sesi gelen arabaya gidip, geri dönerek] Hala yaşıyor. Beş kere vurdular ama hala yaşıyor! Eğer işi bitirmezsen, hem senin, hem de benim için kötü olacak.
[(Sonny’e bir paket gelir. İçinde, Luca Brasi’nin çelik yeleğine sarılı balıklar vardır)]
Sonny: Bu da ne böyle ?
Peter Clemenza: Sicilya usulü bir mesaj.Luca Brasi balıklarla beraber uyuyor demek.
Peter Clemenza: Ne desin… Teklifini dinlemesi için Michael’ı yollamamızı istiyor.
Sonny: Hayır! Yetti, artık, Consigliere.Görüşme, tartışma, Sollozzo numarası yok.
Michael: Bekleyemeyiz. Bekleyemeyiz. Sollozzo ne derse desin, babamı öldürecektir.Bu, planının bir parçası. Sollozzo’yu haklamalıyız.Benimle görüşmek istiyorlar, değil mi? Ben, McCluskey ve Sollozzo, üçümüz beraber olacağız.Toplantıyı ayarlayalım.Muhbirler de toplantının yerini öğrensinler. Umumi bir yer olmasında ısrar edelim.Başkaları da olsun ki, kendimi güvende hissedeyim.İlk karşılaşmamızda üstümü ararlar, değil mi? O zaman, üzerimde silah bulunduramam. Ama Clemenza oraya bir şekilde bir silah yerleştirebilirse o zaman, ikisinide vururum.

via GIPHY

[Odadaki herkes gülmeye başlar]
Sonny: [Gülümseyerek] Seni kolej çocuğu. Aile işlerine karışmak istemezkepolis vurmaya kalkıştın. Seni dövdü diye mi? Bu, askerlikten farklı! İyice yaklaşıp, beyinlerini dağıtman gerek.
[Michael’ın başını öperek]
Michael: Sonny …

Sonny: Kişisel bir mesele olarak bakıyorsun.İş meselesini kişisel mesele olarak görüyor.

Michael: Polis öldüremeyeceğin nerede yazılı?
Tom Hagen: Mikey…
Michael: Uyuşturucu işine karışmış, şerefsiz bir polisten bahsediyorum. Haraca bulaşmış bir polisten bahsediyorum.Bu nefis bir hikaye.Elimizde bir gazeteci vardı, değil mi? Bu hikaye hoşlarına gidebilir.
Tom Hagen:Belki.
Michael: Bu kişisel değil, Sonny. Tamamen iş.
Fabrizio: [Sicilyaca,Apollonia’yı görünce] Mamma mia, bu ne güzellik!
[Apollonia Sicilyaca bir şeyler der ve Michael ile göz göze gelir]
Fabrizio: [Sicilyaca, Michael’a ] Sanırım sana yıldırım çarptı.
[Apollonia döner ve uzaklaşır]
Calo: [Sicilyaca] Sicilyalı kadınlar silahtan daha tehlikelidir.
Vitelli: [Sicilyaca] İyi avlanabildiniz mi?
Fabrizio: [Sicilyaca]Buradaki bütün kızları tanırsın. [Vitelli gülümser.] Gerçek güzeller gördük. Bir tanesi arkadaşımızı yıldırım gibi çarptı. Kız, şeytanı bile baştan çıkarır. Özenle yaratılmış. O saçlar, o dudaklar!
Vitelli: [Sicilyaca] Buradaki kızlar hem dürüst hem de namusludur.
Fabrizio: [Sicilyaca] Bunun mor bir elbisesi vardı ve saçında da mor bir kurdela.İtalyan’dan çok Rum’a benziyordu. Onu tanıyor musun?
Vitelli: [Sicilyaca] Bu kasabada öyle bir kız yok. [dönerek kafeye girer ve bağırmaya başlar]
Fabrizio: [Sicilyaca] Tanrım, şimdi anladım!
Michael Corleone: [Calo’ya] Ne var?
Fabrizio: [Sicilyaca] Gidelim. Onun kızı.
Michael Corleone: [Sicilyaca]Buraya gelmesini söyle. [Fabrizio Sicilyaca bir şeyler der] Çağır onu.
[Fabrizio, Vitelli’nin yanına gitmeden önce silahını kuşanır. Fabrizio, Vitelli, ve diğer adamlar kafeden birlikte çıkar.] Fabrizio, sen tercüme et.

via GIPHY

Fabrizio: Si, signor.
Michael Corleone Sizi rencide ettiysem, özür dilerim. [Fabrizio çevirir.] Bu ülkede yabancıyım… [Fabrizio çevirmeye devam eder.] Ne size ne de kızınıza saygısızlık etmek istedim. [Vitelli Sicilyaca bir şeyler der.] Sicilya’da gizlenen bir Amerikalıyım. [Fabrizio çevirir.] Adım Michael Corleone. Bu bilgi için bir sürü para ödemeye hazır kişiler var. Fakat o zaman da kızınız babasından olur… [Fabrizio çevirmeye devam eder.] bir koca kazanmak yerine. [Fabrizio bir an duraksar, Michael’ın işareti ile çevirmeye devam eder.] Kızınızla tanışmak istiyorum… izninizle ve ailenizin gözetimi altında. Saygılarımla.
Vitelli: [Sicilyaca] Pazar sabahı evime geliniz. Adım Vitelli.
Michael Corleone Grazie. [Sicilyaca] Onun adı ne?
Vitelli: Apollonia.

Michael Corleone: Bene.
Don Corleone: [Beş Aile’nin liderlerine] İpin ucu nasıl oldu da elimizden kaçtı? Bilemiyorum. Büyük talihsizlikti ve gereksizdi. Tattaglia da bir evlat kaybetti, ben de. Ödeştik ve eğer Tattaglia kabul ederse ben her şeyin eskisi gibi olmasına razıyım.
Don Barzini: Bu toplantıyı talep ettiği için Don Corleone’ye müteşekkirim. Onu sözünün eri ve nedenleri dinleyen mütevazı biri olarak biliriz.
Tattaglia: Evet, Don Barzini.Kendisi çok mütevazıdır. Hakimleri ve politikacıları cebinde tutuyor ama onları paylaşmak istemiyor.
Don Corleone: Uzlaşmayı ne zaman reddettim? Hepiniz beni bilirsiniz.Bir sefer hariç, uzlaşmayı ne zaman reddettim? Ve neden? Çünkü uyuşturucu işinin ileride bizi mahvedeceğine inandım. Kumar, içki ve hatta kadın işine benzemez, ki, Kilise tarafından yasaklanmasına rağmen, çok insan bunları talep ediyor. Geçmişte kumar ve diğer işlerde yardımcı olan polisler bile uyuşturucuya geldi mi yardımcı olmayacaklardır. Buna o zaman da inanıyordum,şimdi de inanıyorum.
Don Barzini: Zaman değişti. İstediğimizi yapabildiğimiz eski günlerartık geride kaldı.Reddetmek dostluğa sığmaz. Don Corleone’nin elindeki hakimleri,politikacıları paylaşabilmeliyiz. Ve bizim de o kaynaktansu çekmemize izin vermelidir.Bizden bu işin karşılığını da isteyebilir.Ne de olsa, komünist değiliz.
Don Corleone: Buraya uzlaşmaya geldiğimizi ümit ediyordum. Ve barışcıl bir çözüm bulabilmek için ne gerekiyorsa, yapmaya hazırım..
Don Barzini: Anlaştık. Uyuşturucu ticaretine denetim altında izin verilecek.Don Corleone, bize doğuda koruma sağlayacak ve barış olacak.
Tattaglia: Corleone’den kesin teminat isterim.Zaman geçtikçe ve kuvvetlendikçe kan davasına teşebbüs edecek mi?
Don Barzini: Hepimiz makul insanlarız. Teminat vermemize gerek yok.
Don Corleone: Sen intikamdan bahsediyorsun.İntikam oğlunu sana geri getirecek mi? Ya da benimkini bana? Oğlumun intikamını almaktan vazgeçiyorum. Fakat bencil sebeplerim var. En küçük oğlum ülkeyi terk etmek zorunda bırakıldı.Sollozzo meselesi yüzünden. Onu sağ salim geri getirebilmek için ayarlamalar yapmam gerek.Sahte suçlardan arındırmam gerek.Fakat batıl inançları olan bir adamım. Talihsiz bir kazanın kurbanı olursa, veya polis tarafından vurulursa veya hapis hücresinde kendini asarsa veya onu yıldırım çarparsa o zaman, bu salondaki bazı kişileri suçlayacağım ve asla affetmeyeceğim ama bunların hepsi bir kenara şunu söylemek isterim:Torunlarım üzerine yemin ederim ki bugün burada yaptığımız barışı bozacak olan ben olmayacağım.
Thomas “Tom” Hagen: Tattaglia’nın aracılarının temiz sicilleri olmasında ısrar edeyim mi?
Don Corleone: Bahset. Israr etme.Bahsedilmese de Barzini bunu bilir.
Thomas “Tom” Hagen: Tattaglia demek istedin.
Don Corleone: Tattaglia pezevengin teki. Santino’yu asla yenemeyeceğini biliyordu.Ama Barzini’nin yanında olduğunu daha bugün öğrendim.
Michael: Artık babamla çalışıyorum, Kay. Hasta. Çok hasta.
Kay: Ama sen onun gibi değildin. Bana, babana benzemeyeceğini söylemiştin.
Michael: Babam, diğer güçlü insanlardan daha farklı değil.Başkalarına karşı sorumlulukları var.Bir senatör veya başkan gibi.
Kay: [gülümseyerek] Çok safça konuşuyorsun.
Michael: Niye?
Kay: Onlar adam öldürtmezler.
Michael: Saf olan hangimiz, Kay? Babamın iş yapma şekli geride kaldı. O bile bunun farkında. Beş yıl içerisinde, Corleone ailesi tamamen meşru bir aile olacak.Güven bana. İşim hakkında bu kadarını söyleyebilirim.
Michael: Kredim seni satın alacak kadar güçlü mü?
Moe Greene: Beni satın almak mı?
[Fredo sinirli bir şekilde güler.]
Michael: Kumarhaneyi, oteli. Corleone ailesi seni satın almak istiyor.
Moe Greene: Corleone ailesi beni satın mı alacak? Hayır, ben sizleri satın alırım.
Michael: Kumarhanen para kaybediyor. Biz daha iyisini yapabiliriz.
Moe Greene: Para arakladığımı mı sanıyorsun?
Michael: Şanssızsın.
Moe Greene: Siz Gineler beni güldürüyorsunuz. Kötü zamanınızda Freddy’yi aldım ve şimdi beni atmaya çalışıyorsunuz!
Michael: Sebebi, kumarhanene para desteğinde bulunmamızdandı.Molinari ailesi de onun güvenliğini garantilemişti. Artık iş konuşalım.
Moe Greene: Olur, konuşalım. Artık işiniz bitti. Artık gücünüz kalmadı. Baba hasta. Diğerleri sizi New York’un dışına sürüyor.Otelime gelip, devralabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Barzini ile görüştüm. Onunla anlaşırım. Oteli elden çıkartmam da gerekmez!
Michael: Onun için mi ağabeyimi milletin önünde tokatladın?
Fredo: Basit bir olaydı, Mike.Moe bir şey kastetmedi. Ara sıra kendini kaybetse de iyi arkadaşız.
Moe Greene: Burada bir iş yürütmeye çalışıyorum.Gerekirse can da yakarım.Tartışmıştık ve onu biraz düzelttim.
Michael: Ağabeyimi mi düzelttin?
Moe Greene: Garson kızları beceriyordu! Müşterilere servis yapılamıyordu.Neyin var senin?
Michael: Yarın New York’a hareket ediyorum.Fiyatı kararlaştır.
Moe Greene: Orospu çocuğu! Kim olduğumu biliyor musun ? Ben Moe Greene’im! Sen küçücük çocukken, ben yol almaya başlamıştım.
Fredo: Bekle bir dakika, Moe. Bir fikrim var.Tom, sen consigliere’sin.Babamla konuşsan…
Tom Hagen: Dur bir dakika. Babam yarı emekli ve Mike aile işlerinden sorumlu. Söyleyeceklerini, Michael’a söyle.
[Moe Greene ayrılır.]
Fredo: Mike, Las Vegas’a gelip, Moe Greene gibi bir adamla böyle konuşamazsın!
Michael: [Sakin bir şekilde] Fredo, ağabeyimsin ve seni seviyorum. Ama bir daha asla aileye karşı başkasının tarafını tutma.Asla.
Don Corleone: Önce Barzini sana karşı harekete geçecektir. Tamamen güvendiğin biriyle bir toplantı ayarlayacaktır.Güvenliğini garanti edecektir ve o toplantıda seni öldürecekler. [Duraksar.] Canım daha fazla şarap içmek istiyor.Her neyse, zaten içiyorum.
Michael: Sana yarar, baba.
Don Corleone: [Duraksar.] Bilmiyorum. Karın ve çocuklarınla mutlu musun?
Michael: Çok mutluyum.
Don Corleone: Çok iyi. Umarım, ikide bir Barzini meselesini açmam canını sıkmıyordur.
Michael: Hayır, kesinlikle.
Don Corleone: Eski bir alışkanlık. Hayatım boyunca dikkatsiz olmamaya çalıştım. Kadınlar, çocuklar dikkatsiz olabilir ama erkekler asla.Oğlun nasıl?

via GIPHY

Michael: İyi.
Don Corleone: Her geçen gün sana daha çok benziyor.
Michael: [Gülümser.] Benden daha akıllı. Daha üç yaşında ama çizgi roman okuyabiliyor.
Don Corleone: Demek, çizgi roman okuyor. Bir telefoncu ayarla da, yapılan bütün konuşmaları dinleyelim.
Michael: [Sözünü keserek.] Hallettim. O iş halloldu bile, baba.
Don Corleone: Doğru. Unutmuşum.
Michael: Neyin var? Nedir seni rahatsız eden şey? Ben hallederim. Halledebileceğimi söylemiştim. Hallederim.
Don Corleone: [Ayağa kalkar.] Bunların önce Santino’nun başından geçeceğini düşünürdüm. Ve Fredo’nun…, [Michael yanına oturur.] Ama bunu asla senin için istememiştim. Hayatım boyunca çalıştım. Aileme baktığım için özür dileyecek değilim.Budala olmayı reddettim. Meşhurların tuttuğu bir ipin üzerinde cambazlık yapmayı da.Ben özür dilemem. Bu benim hayatım. Ama düşünürdüm…zamanı gelince, ipi tutanın sen olacağını düşünürdüm.Senatör Corleone. Başkan Corleone.Bunun gibi şeyler.
Michael: Bir başka pezzonovante.

via GIPHY

Don Corleone:Belki… Yeterince zaman olmadı, Michael.Yeterince zaman yoktu.
Michael: Oraya da ulaşacağız, baba.Oraya da ulaşacağız.
Don Corleone:[Michael’ı öper.] Bu Barzini toplantısı teklifini sana kim getirirse…hain odur. Bunu asla unutma.
Michael: [Sonny’mim ölümü hakkında Carlo ile konuşurken] Bugün tüm aile işlerini bitireceğim. Onun için bana suçsuzum deme Carlo.Yaptığını kabul et. [Carlo ağlamaya başlar.] Ona bir içki ver. Haydi. Korkma, Carlo.Kız kardeşimi dul bırakacağımı mı sanıyorsun?Oğlunun vaftiz babasıyım, Carlo.Haydi, iç, iç. Hayır, seni aile işlerinden uzaklaştırıyorum. Cezan bu. Artık işin bitik. Vegas’a giden bir uçağa bineceksin. [Michael, Carlo’ya biletleri uzatır.] Orada kalmanı istiyorum. Anladın mı? [Carlo başıyla onaylar.] Ama bana suçsuz olduğunu söyleme. Beni aptal yerine koymuş oluyorsun.Bu da beni çok kızdırıyor.Sana hangisi yanaştı? Tattaglia mı, yoksa Barzini mi?

Carlo: Barzini.
Michael: Good. [Sandalyesinden kalkarak] Seni havaalanına götürecek araba dışarıda. Karını arayıp, hangi uçağa bindiğini söylerim.
[Carlo ayağa kalkar.]
Carlo: Mike…Lütfen
Michael: Yıkıl karşımdan.
[Connie, Carlo’nun ölümünde Michael’ı suçlarken]
Michael: İsterik olmuş. [sigarasını yakarak] İsterik olmuş.
Kay: Michael, bu doğru mu?
Michael: [Duraksar.] Bana işim hakkında soru sorma.

via GIPHY

Kay: Michael…
Michael: Bana işim hakkında soru sorma. Yeter!
Kay: Hayır!
Michael: YETER!!! [Sakinleşir.] Pekala. Sadece bu seferlik.Sadece bu sefer işlerimi soruşturmana izin vereceğim.
Kay: Doğru mu?
Michael: Hayır.
[Kay gülümser ve kollarına doğru yürür.]
Kay: Sanırım, birer içkiye ihtiyacımız var.
[Kay mutfağa doğru giderek bir şeyler hazırlamaya başlar bu sırada Peter Clemenza, Rocco Lampone, ve Al Neri Michael’ın ofisine girer.]
[Clemeza, Michael’ın elini sıkar, kucaklar ve ardından elini öper]
Clemenza: Don Corleone.
[Lampone, Michael’ın elini öper ve Neri kapıyı Kay’ın yüzüne kapatır.]

via GIPHY

243 Comments

 • my link Reply

  06 August 2018 at 03:19

  I just want to say I’m newbie to blogging and honestly loved you’re web site. More than likely I’m going to bookmark your blog . You definitely have perfect writings. Kudos for sharing with us your web-site.

 • viagra Reply

  18 August 2018 at 02:53

  What degree could I get involving music AND creative writing?

 • Metroclick Kiosks Reply

  18 August 2018 at 21:49

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 • Faytech North America Touch Screen Reply

  19 August 2018 at 05:34

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 • Google SEO Reply

  21 August 2018 at 22:45

  Hello there. I found your blog by the use of Google while looking for a comparable subject, your site came up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 • animals onesies for kids Reply

  21 August 2018 at 23:36

  Please let me know if you’re looking for a article author for your blog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Kudos!

 • dinosaur onesie Reply

  23 August 2018 at 15:19

  Awesome! Its truly awesome article, I have got much clear idea regarding from this paragraph.

 • accounting manual Reply

  25 August 2018 at 11:41

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 • bilingual education Reply

  26 August 2018 at 11:35

  My spouse and i were absolutely thrilled that Chris could finish up his preliminary research through the entire precious recommendations he gained out of your web site. It’s not at all simplistic to simply be handing out techniques which often some other people may have been making money from. So we grasp we now have the writer to give thanks to for that. The specific explanations you made, the straightforward site navigation, the relationships you can assist to foster – it’s got all powerful, and it’s really aiding our son in addition to us understand the situation is excellent, and that is really serious. Thank you for the whole lot!

 • Ruben Patch Reply

  26 August 2018 at 13:23

  This page really has all of the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • plus size adult onesie Reply

  29 August 2018 at 18:52

  Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Many thanks

 • Brenton Hietala Reply

  29 August 2018 at 21:22

  hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.

 • Linh Rayos Reply

  30 August 2018 at 06:28

  Read a blog post recently that you disagreed with? Share your reaction.

 • online writing job Reply

  03 September 2018 at 07:15

  Hello, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 • new tourism place Reply

  04 September 2018 at 07:20

  I have learn several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to make the sort of excellent informative website.

 • Herminia Toussaint Reply

  04 September 2018 at 07:39

  I like the helpful info you supply on your articles. I will bookmark your blog and check again right here regularly. I’m somewhat certain I will be informed many new stuff proper right here! Good luck for the next!

 • finance Reply

  05 September 2018 at 07:37

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks , I¡¦ll try and check back more often. How frequently you update your site?

 • cheap clothes Reply

  07 September 2018 at 09:43

  Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this website.

 • diy projects Reply

  10 September 2018 at 09:21

  I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 • Home Improvement Reply

  11 September 2018 at 19:57

  F*ckin’ remarkable issues here. I am very satisfied to see your post. Thank you a lot and i’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • home to home Reply

  12 September 2018 at 07:17

  Wow, superb weblog layout! How long have you been running a blog for? you make blogging look easy. The overall glance of your site is magnificent, as neatly as the content!

 • web shopping Reply

  14 September 2018 at 07:42

  I do believe all of the ideas you’ve introduced to your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for newbies. Could you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 • barrister Reply

  15 September 2018 at 15:07

  It¡¦s really a cool and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 • Travel Reply

  17 September 2018 at 12:33

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 • renovation Reply

  19 September 2018 at 16:15

  Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal web site.

 • Home Improvement Reply

  19 September 2018 at 21:42

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • Tractor Workshop Manuals Reply

  20 September 2018 at 05:01

  When June arrives to the airport, a man named Roy (Tom Cruise) bumps into her.

 • Legal Reply

  20 September 2018 at 16:58

  Very interesting points you have observed , regards for posting . “I’ve made a couple of mistakes I’d like to do over.” by Jerry Coleman.

 • Travel Reply

  21 September 2018 at 06:58

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • web development Reply

  21 September 2018 at 10:52

  It¡¦s actually a great and useful piece of information. I¡¦m satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 • John Deere Service Manuals Reply

  21 September 2018 at 16:26

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is extra I get four emails with the identical comment. Is there any way you are able to take away me from that service? Thanks!

 • personal training Reply

  22 September 2018 at 15:19

  I’ve been browsing online greater than three hours lately, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content as you did, the net can be much more useful than ever before.

 • Business Reply

  23 September 2018 at 15:20

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your website in internet explorer, could test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a large element of other folks will pass over your fantastic writing because of this problem.

 • Web Design Reply

  25 September 2018 at 08:25

  I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • child accesories Reply

  25 September 2018 at 12:31

  I am not positive the place you’re getting your info, however good topic. I needs to spend some time finding out much more or figuring out more. Thanks for wonderful information I was in search of this info for my mission.

 • Health Reply

  26 September 2018 at 06:31

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 • website for business Reply

  26 September 2018 at 17:32

  I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 • Home Improvement Reply

  27 September 2018 at 12:38

  I do believe all the ideas you’ve presented in your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. May just you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 • Travel Reply

  27 September 2018 at 22:35

  I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 • best real estate investment Reply

  28 September 2018 at 12:06

  I wanted to develop a note in order to appreciate you for some of the pleasant techniques you are placing here. My prolonged internet lookup has now been honored with useful strategies to talk about with my family. I ‘d mention that many of us visitors actually are truly fortunate to dwell in a good site with very many lovely individuals with useful techniques. I feel really grateful to have used your entire site and look forward to really more fun moments reading here. Thank you once more for all the details.

 • recipes for children Reply

  29 September 2018 at 18:42

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 • Travel Reply

  29 September 2018 at 21:05

  Nice blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • Fashion Reply

  30 September 2018 at 15:36

  I think this is among the most important info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • News Reply

  02 October 2018 at 03:29

  Very interesting info!Perfect just what I was searching for!

 • parenting course Reply

  02 October 2018 at 10:47

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 • Web Design Reply

  02 October 2018 at 14:41

  I gotta bookmark this internet site it seems very beneficial very beneficial

 • News Reply

  03 October 2018 at 05:15

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 • Fashion Reply

  03 October 2018 at 20:20

  My husband and i have been very comfortable when Raymond managed to finish off his homework by way of the precious recommendations he gained from your own weblog. It’s not at all simplistic to just continually be handing out concepts many others have been selling. And now we figure out we now have the blog owner to thank for this. The main explanations you made, the simple website menu, the relationships you can aid to create – it is many powerful, and it’s assisting our son in addition to the family reckon that this matter is interesting, and that is exceedingly indispensable. Thanks for everything!

 • Web Design Reply

  04 October 2018 at 16:53

  You have brought up a very great details , thanks for the post.

 • shopping Reply

  04 October 2018 at 22:27

  Thanks so much for providing individuals with remarkably breathtaking opportunity to read from this blog. It is usually so fantastic and as well , packed with amusement for me personally and my office colleagues to search your site not less than three times in one week to study the latest issues you have got. And definitely, I’m just usually amazed concerning the very good creative concepts served by you. Selected two facts in this post are without a doubt the simplest I’ve had.

 • office gadgets Reply

  06 October 2018 at 11:59

  I simply had to say thanks again. I do not know the things I might have worked on without these concepts revealed by you about my industry. It had been a real terrifying condition in my circumstances, nevertheless looking at the very well-written approach you managed that took me to cry for contentment. I am just grateful for the information and thus believe you realize what a powerful job you happen to be doing training the others via your webblog. I am certain you’ve never encountered any of us.

 • Health Reply

  06 October 2018 at 13:41

  I just could not depart your web site before suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply for your guests? Is going to be back often in order to inspect new posts.

 • News Reply

  07 October 2018 at 21:12

  Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • News Reply

  08 October 2018 at 20:28

  Some genuinely fantastic info , Gladiola I discovered this. “Absence is to love what wind is to fire it extinguishes the small, it enkindles the great.” by Comte DeBussy-Rabutin.

 • Fashion Reply

  09 October 2018 at 12:46

  I gotta bookmark this web site it seems very useful handy

 • Health Reply

  10 October 2018 at 04:59

  great points altogether, you just received a new reader. What would you suggest about your submit that you made some days in the past? Any certain?

 • News Reply

  10 October 2018 at 13:33

  Normally I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.

 • Web Design Reply

  11 October 2018 at 18:37

  As soon as I discovered this web site I went on reddit to share some of the love with them.

 • business & finance Reply

  11 October 2018 at 19:00

  certainly like your web-site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the reality then again I will surely come back again.

 • News Reply

  12 October 2018 at 09:24

  Wonderful site. Lots of helpful information here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And naturally, thank you to your effort!

 • News Reply

  12 October 2018 at 21:19

  You have remarked very interesting points ! ps decent web site . “Where can I find a man governed by reason instead of habits and urges” by Kahlil Gibran.

 • Fashion Reply

  13 October 2018 at 11:08

  I just couldn’t go away your web site before suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual provide to your visitors? Is going to be again continuously in order to investigate cross-check new posts.

 • Home Improvement Reply

  13 October 2018 at 23:24

  Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 • News Reply

  15 October 2018 at 04:51

  You have brought up a very great points , appreciate it for the post.

 • relationship advice Reply

  15 October 2018 at 11:27

  It is in point of fact a great and useful piece of information. I¡¦m glad that you shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 • Health Reply

  16 October 2018 at 08:06

  You are my breathing in, I possess few web logs and often run out from to brand.I conceive this site contains some rattling great info for everyone. “Loving someone is easy but losing someone is hard.” by Shelby Harthcock.

 • Home Improvement Reply

  16 October 2018 at 18:38

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for! “I have a hundred times wished that one could resign life as an officer resigns a commission.” by Robert Burns.

 • Home Improvement Reply

  17 October 2018 at 13:10

  Dead indited written content, Really enjoyed studying.

 • Web Design Reply

  18 October 2018 at 20:56

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

 • Fashion Reply

  19 October 2018 at 08:25

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding layout. “Make the most of your regrets… . To regret deeply is to live afresh.” by Henry David Thoreau.

 • Home Improvement Reply

  20 October 2018 at 04:04

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 • Travel Reply

  22 October 2018 at 12:01

  I have recently started a website, the info you provide on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 • House and Home Improvement Reply

  08 November 2018 at 11:30

  Hello my loved one! I wish to say that this post is amazing, great written and include almost all important infos. I would like to peer more posts like this .

 • Fashion Reply

  10 November 2018 at 11:10

  Hello, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 • Health Reply

  11 November 2018 at 07:32

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your web site?

 • Travel Reply

  11 November 2018 at 19:45

  I was examining some of your blog posts on this internet site and I conceive this site is very informative! Continue posting.

 • Fashion Reply

  12 November 2018 at 05:07

  I’ve been browsing online greater than 3 hours nowadays, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s lovely value enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you probably did, the web will probably be a lot more useful than ever before. “I finally realized that being grateful to my body was key to giving more love to myself.” by Oprah Winfrey.

 • News Reply

  12 November 2018 at 13:48

  Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 • Sports Reply

  12 November 2018 at 20:22

  Terrific work! This is the kind of information that are meant to be shared across the net. Shame on the search engines for no longer positioning this submit upper! Come on over and visit my web site . Thank you =)

 • Web Design Reply

  12 November 2018 at 22:27

  Merely wanna comment that you have a very decent internet site , I the layout it really stands out.

 • Web Design Reply

  13 November 2018 at 08:17

  you are truly a just right webmaster. The website loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job in this matter!

 • Fashion Reply

  16 November 2018 at 03:59

  I gotta bookmark this web site it seems extremely helpful very useful

 • Health & Fitness Reply

  16 November 2018 at 14:17

  I cling on to listening to the reports talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 • News Reply

  16 November 2018 at 17:04

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! “The most wasted day of all is that on which we have not laughed.” by Sbastien-Roch Nicolas de Chamfort.

 • view website Reply

  17 November 2018 at 23:30

  Just time will certainly inform that, but they are beginning to seem to be really well created. They fit for 2 70-somethings, yet they are not as well soft either.

 • Web Design Reply

  18 November 2018 at 03:53

  Very interesting subject, thank you for posting.

 • foreclosure homes Reply

  24 November 2018 at 20:49

  Hi there, I discovered your web site by means of Google at the same time as looking for a similar matter, your site came up, it seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • Travel Reply

  24 November 2018 at 20:52

  It is truly a nice and useful piece of info. I¡¦m happy that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 • recommended you read Reply

  26 November 2018 at 11:53

  I was actually a little bit of anxious to view just how that was packaged but this only took secs to obtain to size and is incredibly comfy. I would certainly purchase this mattress once again.

 • for beginners Reply

  27 November 2018 at 00:15

  Because this is actually truly pleasant, I have actually also gone and also laid on it. The shade of this was exactly just what i ordered it possessed no defects or stitching inaccuracies that i have viewed. That is an excellent bedroom!

 • home improvement Reply

  04 December 2018 at 21:34

  I have been browsing online more than three hours these days, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is lovely value enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet will probably be a lot more helpful than ever before.

 • nursing Reply

  04 December 2018 at 22:02

  wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You must proceed your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 • renovation Reply

  12 December 2018 at 18:30

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • pets food Reply

  14 December 2018 at 21:42

  Hello my loved one! I want to say that this post is amazing, great written and come with almost all vital infos. I¡¦d like to peer more posts like this .

 • home remodeling Reply

  20 December 2018 at 10:34

  Well I definitely enjoyed reading it. This subject procured by you is very practical for good planning.

 • bathroom remodel ideas Reply

  20 December 2018 at 10:39

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thanks , I¡¦ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 • better health Reply

  20 December 2018 at 10:43

  Terrific paintings! This is the type of info that are meant to be shared around the net. Shame on the seek engines for now not positioning this submit higher! Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 • medical school Reply

  20 December 2018 at 10:49

  you are truly a good webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent job in this topic!

 • health magazine Reply

  25 December 2018 at 05:34

  I am also writing to make you understand of the helpful discovery my cousin’s girl undergone browsing your web site. She realized numerous things, which include how it is like to possess a very effective helping spirit to make other people without difficulty fully understand a variety of complicated matters. You really exceeded my expected results. Thank you for displaying the effective, safe, educational not to mention cool tips about that topic to Kate.

 • Health Department Reply

  25 December 2018 at 05:51

  Well I definitely enjoyed reading it. This information offered by you is very practical for correct planning.

 • Home Reply

  27 December 2018 at 15:34

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 • automotive industry Reply

  27 December 2018 at 15:40

  hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 • Fashion Reply

  27 December 2018 at 15:42

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Great. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 • cheap plane tickets Reply

  02 January 2019 at 21:32

  It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 • business news Reply

  02 January 2019 at 21:37

  You made some clear points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will agree with your website.

 • medical school Reply

  02 January 2019 at 21:42

  My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • health articles Reply

  10 January 2019 at 05:57

  whoah this weblog is great i like reading your articles. Stay up the good paintings! You understand, lots of people are searching around for this information, you can help them greatly.

 • asphult legends Reply

  24 January 2019 at 21:01

  I conceive this website holds very wonderful composed written content content.

 • Justin Zamudio Reply

  28 January 2019 at 13:48

  I enjoytake pleasure inget pleasure fromappreciatedelight inhave fun withsavorrelishsavour, lead tocauseresult in I foundI discovered exactlyjust what I used to beI was taking a looklookinghaving a look for. You haveYou’ve ended my 4four day longlengthy hunt! God Bless you man. Have a nicegreat day. Bye

 • Nathan Hewes Reply

  29 January 2019 at 13:24

  alwaysall the timeconstantlycontinuouslyeach time i used to read smaller articlespostsarticles or reviewscontent whichthat alsoas well clear their motive, and that is also happening with this articlepostpiece of writingparagraph which I am reading hereat this placeat this timenow.

 • Keneth Withee Reply

  12 February 2019 at 18:49

  GreatWonderfulFantasticMagnificentExcellent goodsitems from you, man. I’veI have keep in mindbear in mindrememberconsidertake into accounthave in mindtake notebe mindfulunderstandbe awaretake into accout your stuff prior toprevious to and you’reyou are simplyjust tooextremely greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent. I reallyactually like what you’veyou have gotreceivedobtainedacquiredbought hereright here, reallycertainly like what you’reyou are statingsaying and the waythe best waythe way in which in whichby whichduring whichthrough whichwherein you assertyou are sayingyou say it. You are makingYou makeYou’re making it entertainingenjoyable and you stillyou continue to take care ofcare for to staykeep it smartsensiblewise. I cantcan notcan’t wait to readlearn far moremuch more from you. This isThat is actuallyreally a terrificgreatwonderfultremendous websitesiteweb site.

 • JeaZeft Reply

  28 February 2019 at 15:40

  Dosage Cephalexin Viagra Without A Doctors Prescription viagra Cialis Tabletas De 20 Mg

 • Ahmad Mishar Reply

  12 March 2019 at 03:48

  Wow, amazingwonderfulawesomeincrediblemarveloussuperbfantastic blogweblog layoutformatstructure! How longlengthy have youhave you ever been bloggingrunning a blog for? you makemade bloggingrunning a blog glancelook easy. The totalThe entireThe wholeThe fullThe overall glancelook of your siteweb sitewebsite is greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent, let aloneas smartlywellneatly as the contentcontent material!

 • Stefani Valverde Reply

  12 March 2019 at 14:06

  greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent issuespoints altogether, you justsimply wongainedreceived a logoemblembrand newa new reader. What maymightcouldwould you suggestrecommend in regards toabout your postsubmitpublishput up that youthat you simplythat you just made a fewsome days agoin the past? Any surepositivecertain?

 • JeaZeft Reply

  16 March 2019 at 16:17

  Zentel No Prior Script generic levitra Generic Propecia Canada

 • Fabian Mellett Reply

  18 March 2019 at 17:42

  Ahaa, its nicepleasantgoodfastidious discussionconversationdialogue regardingconcerningabouton the topic of this articlepostpiece of writingparagraph hereat this place at this blogweblogwebpagewebsiteweb site, I have read all that, so nowat this time me also commenting hereat this place.

 • Eli Reply

  22 March 2019 at 17:28

  What are the most effective WordPress plugins to attract the most relevant traffic, the most relevant traffic and maximize website sales?. . I am thinking maybe:. 1. RSS feed plugins, . 2. Cost Per Action (CPA) plugins or code snippets, . 3. Affiliate plugins and/or links. . Can you provide links to the tools that you think are the best, and let me know why you think they are the best?.

 • Geoffrey Reply

  23 March 2019 at 15:14

  What are some really good poetry blogs or websites to post journal entries?

 • Leta Bajko Reply

  24 March 2019 at 05:08

  greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent issuespoints altogether, you justsimply wongainedreceived a logoemblembrand newa new reader. What maymightcouldwould you suggestrecommend in regards toabout your postsubmitpublishput up that youthat you simplythat you just made a fewsome days agoin the past? Any surepositivecertain?

 • Anastasia Deputy Reply

  24 March 2019 at 14:15

  You madeYou’ve madeYou have made some decentgoodreally good points there. I lookedchecked on the interneton the webon the net for more infofor more informationto find out moreto learn morefor additional information about the issue and found most individualsmost people will go along with your views on this websitethis sitethis web site.

 • Contessa Reply

  30 March 2019 at 02:31

  Firefox wont start but when I open a link that opens firefox, It works fine. What do I do?

 • Archie Reply

  30 March 2019 at 22:32

  Whats the difference between firefox, google chrome, and internet explorer?

 • viagra without prescription judpharmacy.com/ Reply

  02 April 2019 at 06:57

  If I start a blog on Myspace, will it get listed in search engines like Google? If so, is there a way to keep them from being crawled?. . Thank you.

 • navigate to this site Reply

  02 April 2019 at 18:31

  Now, I’m a complete newbie (and dummie), so please help – I like a few features from Dynamic Drive, but how EXACTLY to insert them? Where do I go after I login into my Control Panel on Joomla?. I know how to copy-paste, but details? Please? I’m just afraid to delete something necessary and break the whole thing down, as I have never done that before. Any help greatly appreciated, or just give me a link where this is properly explained in Simple English, thanks!.

 • JeaZeft Reply

  07 April 2019 at 19:18

  Trouver Levitra En Ligne Buy Z Pack Over The Internet buy cialis Generic Cheap Dutasteride 0.5mg Baldness C.O.D.

 • Jordon Weier Reply

  10 April 2019 at 10:38

  HiWhat’s upHi thereHello to allevery one, the contents presentexisting at this websiteweb sitesiteweb page are reallyactuallyin facttrulygenuinely awesomeremarkableamazing for people experienceknowledge, well, keep up the nicegood work fellows.

 • Carey Reply

  12 April 2019 at 16:28

  What is the simplest method to obtain updates from my subscribed blog sites?

 • Helaine Reply

  21 April 2019 at 05:06

  What is the most effective application for uploading blog sites or articles to my internet site?

 • Ronda Keogh Reply

  22 April 2019 at 07:29

  GreatVery niceInformativePeculiar article, exactlyjusttotally what I neededwanted to findwas looking for.

 • Shirley Reply

  24 April 2019 at 23:13

  I’m searching for out what one of the most preferred blogs are when it comes to information and also sights and cellular phone stuff.

 • gamefly Reply

  02 May 2019 at 16:31

  I’ll right away snatch your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you have any? Please allow me realize in order that I may subscribe.
  Thanks.

 • Morgan Reply

  03 May 2019 at 04:43

  What Is The Best Means To Import MySpace Blogs To Facebook?

 • gamefly free trial Reply

  03 May 2019 at 09:23

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to
  say superb blog!

 • gamefly Reply

  05 May 2019 at 09:40

  Thank you for any other informative site. Where else could I get
  that kind of info written in such an ideal manner?
  I’ve a mission that I am simply now running on, and I’ve been at the look out
  for such information.

 • JeaZeft Reply

  06 May 2019 at 00:04

  Cheap Celebrex 200mg Cialis E Fumo cialis vs viagra Kamagra Ajanta Review Propecia Nizoral Active Ingredient

 • minecraft pc download Reply

  06 May 2019 at 21:09

  I need to to thank you for this excellent read!!

  I certainly enjoyed every little bit of it. I have you
  book marked to look at new things you post…

 • g Reply

  10 May 2019 at 23:59

  Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views
  are good designed for new users.

 • g Reply

  11 May 2019 at 12:18

  Great beat ! I would like to apprentice while you
  amend your site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered
  bright clear concept

 • g Reply

  11 May 2019 at 15:24

  The other day, while I was at work, my cousin stole my
  apple ipad and tested to see if it can survive a forty foot
  drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad
  is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • hybrid kitchen sri lanka Reply

  12 May 2019 at 07:00

  Its superb as your other posts : D, regards for posting .

 • minecraft free Reply

  15 May 2019 at 00:05

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long)
  so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any points for inexperienced blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 • Wilmer Kalpakoff Reply

  15 May 2019 at 11:15

  ThanksAppreciationThankfulness to my father who toldinformedshared withstated to me regardingconcerningabouton the topic of this blogweblogwebpagewebsiteweb site, this blogweblogwebpagewebsiteweb site is reallyactuallyin facttrulygenuinely awesomeremarkableamazing.

 • Calvin Krizan Reply

  16 May 2019 at 08:08

  I blog quite oftenfrequentlyoften and I reallytrulygenuinelyseriously appreciate yourthank you for your contentinformation. The articleThis articleThis great articleYour article has reallyhas truly peaked my interest. I am going toI willI’m going to bookmarkbook marktake a note of your siteyour websiteyour blog and keep checking for new information aboutdetails about once a weekonce per week. I subscribed toopted in for your RSS feedFeed as welltoo.

 • Idalia Vieux Reply

  16 May 2019 at 23:14

  HiWhat’s upHi thereHello, its nicepleasantgoodfastidious articlepostpiece of writingparagraph regardingconcerningabouton the topic of media print, we all knowbe familiar withunderstandbe aware of media is a greatenormousimpressivewonderfulfantastic source of datainformationfacts.

 • Denver Reply

  17 May 2019 at 06:47

  Exactly how do I hide my prolonged network & blogs, without leaving a substantial white space down the bottom?

 • Vonnie Franchini Reply

  18 May 2019 at 06:18

  GreatExcellentGood blogweb sitesite you haveyou’ve gotyou have got here.. It’s hard to finddifficult to find qualityhigh qualitygood qualityhigh-qualityexcellent writing like yours these daysnowadays. I reallyI trulyI seriouslyI honestly appreciate people like youindividuals like you! Take care!!

 • Chas Reply

  20 May 2019 at 01:58

  I’m developing a brand-new blog about literature (what I’ve reviewed, what I read), but I’m having problem thinking of a title. I like the concept of something having to do with a fascination with literary works however I assume bookophilia gets on the average side. What do you think of Litophilia? Is it as well similar to “lithophilia” Which indicates the love of rocks? Any kind of concepts? Thanks!.

 • Joycelyn Farnham Reply

  20 May 2019 at 22:35

  I’m not that much of a onlineinternet reader to be honest but your blogssites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your sitewebsite to come back laterdown the roadin the futurelater on. CheersAll the bestMany thanks

 • Diedre Protz Reply

  21 May 2019 at 11:30

  BecauseSinceAsFor the reason that the admin of this websiteweb sitesiteweb page is working, no doubthesitationuncertaintyquestion very soonrapidlyquicklyshortly it will be famouswell-knownrenowned, due to its qualityfeature contents.

 • Iraida Klem Reply

  21 May 2019 at 21:27

  greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent postsubmitpublishput up, very informative. I wonderI’m wonderingI ponder why the otherthe opposite expertsspecialists of this sector do notdon’t realizeunderstandnotice this. You shouldmust continueproceed your writing. I amI’m sureconfident, you haveyou’ve a hugea great readers’ base already!

 • Tyree Quraishi Reply

  22 May 2019 at 06:54

  I alwaysall the timeevery time used to readstudy articlepostpiece of writingparagraph in news papers but now as I am a user of internetwebnet sothustherefore from now I am using net for articlespostsarticles or reviewscontent, thanks to web.

 • Melodee Ruoho Reply

  23 May 2019 at 07:28

  It’s hard to finddifficult to findnearly impossible to findhard to come by knowledgeableeducatedwell-informedexperienced people on thisabout thisfor thisin this particular topicsubject, but youhowever, you sound likeseem like you know what you’re talking about! Thanks

 • Phillip Lulewicz Reply

  23 May 2019 at 20:51

  It isIt’s appropriateperfectthe best time to make a fewsome plans for the futurethe longer termthe long run and it isit’s time to be happy. I haveI’ve readlearn this postsubmitpublishput up and if I may justmaycould I want towish todesire to suggestrecommendcounsel you fewsome interestingfascinatingattention-grabbing thingsissues or advicesuggestionstips. PerhapsMaybe you couldcan write nextsubsequent articles relating toreferring toregarding this article. I want towish todesire to readlearn moreeven more thingsissues approximatelyabout it!

 • Kandi Reply

  23 May 2019 at 23:34

  I am helping some pals obtain their shop on the map as well as observed. They have an internet site. Among the methods my research to enhance a web site is to utilize a blog site. I am not blog site smart as well as neither are they so need a little aid regarding excellent sites to position there blog to ensure that they get observed.

 • majestic report Reply

  24 May 2019 at 14:02

  Some truly excellent articles on this internet site , regards for contribution.

 • Alexia Reply

  25 May 2019 at 05:39

  Can my blogs be seen by others even if I do deny a domain name?

 • Austol Reply

  28 May 2019 at 04:57

  5mg Cialis Price Kamagra Per Nachname cialis 40 mg Generisches Viagra Gut

 • Stevviedia Reply

  28 May 2019 at 11:14

  Viagra Scaduto Conseguenze Mediche viagra vs cialis Amoxicillin Root Canal What Is The Stronges Viagra Pill Viagra Ohne Rezept Berlin

 • Georgeanna Fingerson Reply

  28 May 2019 at 12:32

  It’s awesomeremarkableamazing to visitgo to seepay a visitpay a quick visit this websiteweb sitesiteweb page and reading the views of all friendsmatescolleagues regardingconcerningabouton the topic of this articlepostpiece of writingparagraph, while I am also keeneagerzealous of getting experienceknowledgefamiliarityknow-how.

 • Reita Ganoung Reply

  30 May 2019 at 13:30

  GreatExcellentGood blogweb sitesite you haveyou’ve gotyou have got here.. It’s hard to finddifficult to find qualityhigh qualitygood qualityhigh-qualityexcellent writing like yours these daysnowadays. I reallyI trulyI seriouslyI honestly appreciate people like youindividuals like you! Take care!!

 • Pedro Reply

  31 May 2019 at 02:22

  What is the very best way to look for blog sites you are interested in?

 • sri lanka seo specialist Reply

  01 June 2019 at 00:41

  Interesting. I have been looking around different blogs for information. I love using this site for fun. Great way to help learn!

 • Vicente Cwik Reply

  02 June 2019 at 20:32

  Does your sitewebsiteblog have a contact page? I’m having a tough timeproblemstrouble locating it but, I’d like to sendshoot you an e-mailemail. I’ve got some creative ideasrecommendationssuggestionsideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great sitewebsiteblog and I look forward to seeing it developimproveexpandgrow over time.

 • best Interview Questions Reply

  05 June 2019 at 16:13

  nice article. Thanks for sharing the great information…!

 • Sam Kellermann Reply

  05 June 2019 at 18:56

  HiHello my family memberloved onefriend! I want towish to say that this articlepost is awesomeamazing, greatnice written and come withinclude almostapproximately all importantsignificantvital infos. I’dI would like to peerto seeto look moreextra posts like this .

 • Lou Boughner Reply

  06 June 2019 at 12:32

  Your waymethodmeansmode of describingexplainingtelling everythingallthe whole thing in this articlepostpiece of writingparagraph is reallyactuallyin facttrulygenuinely nicepleasantgoodfastidious, allevery one canbe able tobe capable of easilywithout difficultyeffortlesslysimply understandknowbe aware of it, Thanks a lot.

 • Stevviedia Reply

  07 June 2019 at 01:42

  How Do You Take Zithromax Online Pharmacies Canada priligy sevilla Online Apotheek Doxycycline

 • Donnie Schlaht Reply

  07 June 2019 at 06:04

  you areyou’re in point of factactuallyreallyin realitytruly a just rightgoodexcellent webmaster. The siteweb sitewebsite loading speedvelocitypace is incredibleamazing. It kind of feelsIt sort of feelsIt seems that you areyou’re doing any uniquedistinctive trick. AlsoIn additionMoreoverFurthermore, The contents are masterpiecemasterwork. you haveyou’ve performeddone a greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent taskprocessactivityjob in thison this topicmattersubject!

 • Tyree Bumpass Reply

  08 June 2019 at 06:59

  I am reallyactuallyin facttrulygenuinely happypleasedgladdelighted to readglance at this blogweblogwebpagewebsiteweb site posts which containsconsists ofincludescarries lotsplentytons of usefulhelpfulvaluable datainformationfacts, thanks for providing suchthesethese kinds of datainformationstatistics.

 • Sherrill Mcinerney Reply

  09 June 2019 at 11:05

  greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent postsubmitpublishput up, very informative. I wonderI’m wonderingI ponder why the otherthe opposite expertsspecialists of this sector do notdon’t realizeunderstandnotice this. You shouldmust continueproceed your writing. I amI’m sureconfident, you haveyou’ve a hugea great readers’ base already!

 • Austol Reply

  10 June 2019 at 17:16

  Propecia Success Story Viagra Per Donne Acquisto En Ligne Priligy Generique cialis without prescription Tadalafil 5mg Buy Online India Secure On Line Doryx Real Free Consultation

 • Kaylene Ramal Reply

  11 June 2019 at 05:42

  This articlepostpiece of writingparagraph is reallyactuallyin facttrulygenuinely a nicepleasantgoodfastidious one it helpsassists new internetwebnetthe web userspeopleviewersvisitors, who are wishing forin favor of blogging.

 • Jaymie Troendle Reply

  12 June 2019 at 17:47

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearlydefinitelyobviously know what youre talking about, why wastethrow away your intelligence on just posting videos to your blogsiteweblog when you could be giving us something enlighteninginformative to read?

 • edible cbd products for dogs Reply

  13 June 2019 at 09:39

  I would truly enjoy to make a blog yet. I’m not sure what sort of blog sites obtain the most traffic? What type of blog sites do you surf? I primarily browse photo blog sites and also fashion blogs. Just obtaining a poll below many thanks!.

 • Daryl Rumney Reply

  13 June 2019 at 15:09

  I’m not that much of a onlineinternet reader to be honest but your blogssites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your sitewebsite to come back laterdown the roadin the futurelater on. CheersAll the bestMany thanks

 • Avery Marchall Reply

  14 June 2019 at 06:13

  HelloHeyHi there, You haveYou’ve performeddone a greatan excellenta fantastican incredible job. I willI’ll definitelycertainly digg it and for my partpersonallyindividuallyin my opinionin my view recommendsuggest to my friends. I amI’m sureconfident they willthey’ll be benefited from this siteweb sitewebsite.

 • Chanda Lickert Reply

  14 June 2019 at 16:37

  HiHello, Neat post. There isThere’s a probleman issue with yourtogether with youralong with your siteweb sitewebsite in internetweb explorer, maymightcouldwould checktest this? IE stillnonetheless is the marketplacemarket leaderchief and a largea gooda biga huge part ofsection ofcomponent toportion ofcomponent ofelement of other folksfolksother peoplepeople will leave outomitmisspass over your greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent writing due tobecause of this problem.

 • Tyler Blixt Reply

  16 June 2019 at 18:42

  No matter ifWhen some one searches for his requirednecessaryessentialvital thing, sothustherefore he/she wantsneedsdesireswishes to be available that in detail, sothustherefore that thing is maintained over here.

 • Mac Orte Reply

  17 June 2019 at 16:47

  When I originallyinitially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get fourthreeseveral emailse-mails with the same comment. Is there any way you can remove mepeople from that service? ThanksBless youThanks a lotAppreciate itCheersThank youMany thanks!

 • Lavern Balius Reply

  18 June 2019 at 07:53

  HeyWhats upHowdyHi thereHeyaHey thereHiHello are using WordPress for your blogsite platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and createset up my own. Do you needrequire any codinghtml coding knowledgeexpertise to make your own blog? Any help would be greatlyreally appreciated!

 • Fupfrume Reply

  19 June 2019 at 07:42

  cash advance

 • vanlids Reply

  19 June 2019 at 17:44

  payday loans

 • Shanty Reply

  19 June 2019 at 18:51

  payday loans online

 • Royce Claypole Reply

  19 June 2019 at 19:01

  HiWhat’s upHi thereHello, this weekend is nicepleasantgoodfastidious fordesigned forin favor ofin support of me, becausesinceasfor the reason that this timeoccasionpoint in timemoment i am reading this greatenormousimpressivewonderfulfantastic informativeeducational articlepostpiece of writingparagraph here at my homehouseresidence.

 • Elton Totter Reply

  20 June 2019 at 05:44

  AwesomeVery goodSuperbWonderfulFantasticExcellentGreat sitewebsiteblog you have here but I was curiouswanting to knowcurious aboutwondering if you knew of any user discussion forumsmessage boardscommunity forumsdiscussion boardsforums that cover the same topics talked aboutdiscussed in this articlehere? I’d really lovereally like to be a part of grouponline communitycommunity where I can get advicefeed-backresponsesopinionscommentssuggestionsfeedback from other knowledgeableexperienced individualspeople that share the same interest. If you have any recommendationssuggestions, please let me know. Bless youThanks a lotKudosCheersMany thanksThank youAppreciate itThanks!

 • catmele Reply

  20 June 2019 at 05:46

  cash advance

 • Cherilyn Scipioni Reply

  20 June 2019 at 21:20

  WowHurrah, that’s what I was lookingsearchingseekingexploring for, what a stuffinformationdatamaterial! presentexisting here at this blogweblogwebpagewebsiteweb site, thanks admin of this websiteweb sitesiteweb page.

 • Shirley Pacitto Reply

  21 June 2019 at 21:00

  Great deliveryIncredible pointsTouche. GreatOutstandingSolidSound arguments. Keep up the amazinggoodgreat effortworkspirit.

 • Nickie Gateley Reply

  22 June 2019 at 06:09

  I loveI really likeI likeEveryone loves it when peoplewhen individualswhen folkswhenever people come togetherget together and share opinionsthoughtsviewsideas. Great blogwebsitesite, keep it upcontinue the good workstick with it!

 • Clare Stours Reply

  22 June 2019 at 21:46

  HiWhat’s upHi thereHello, this weekend is nicepleasantgoodfastidious fordesigned forin favor ofin support of me, becausesinceasfor the reason that this timeoccasionpoint in timemoment i am reading this greatenormousimpressivewonderfulfantastic informativeeducational articlepostpiece of writingparagraph here at my homehouseresidence.

 • Stevviedia Reply

  23 June 2019 at 00:44

  Free Amoxicillin In Montgomery Alabama Kjop Priligy Priligy Amoxicillin Clavulanic Acid Suspension 600 Mg Ceclor Amoxicillin

 • cheatfield Reply

  23 June 2019 at 01:28

  I am not rattling great with English but I get hold this really easygoing to read .

 • Hugo Carpino Reply

  23 June 2019 at 05:20

  After checking outlooking atlooking intolooking overexploringgoing over a few of thea number of thea handful of the blog postsblog articlesarticles on your websiteweb sitesiteweb pageblog, I trulyI reallyI honestlyI seriously like yourappreciate your way oftechnique of bloggingwriting a blog. I bookmarkedsavedbook markedbook-markedaddedsaved as a favorite it to my bookmark websitesitewebpage list and will be checking back soonin the near future. Please check outTake a look atPlease visit my web sitewebsite as welltoo and let me knowtell me what you thinkhow you feelyour opinion.

 • Long Roiger Reply

  23 June 2019 at 11:52

  Oh my goodness! AmazingIncredibleAwesomeImpressive article dude! Thank youThanksMany thanksThank you so much, However I am experiencingencounteringgoing throughhaving issues withdifficulties withproblems withtroubles with your RSS. I don’t knowunderstand whythe reason why I am unable toI can’tI cannot subscribe tojoin it. Is there anyone elseanybody elseanybody gettinghaving identicalthe samesimilar RSS problemsissues? Anyone whoAnybody whoAnyone that knows the solutionthe answer will youcan you kindly respond? ThanxThanks!!

 • Juana Ullrich Reply

  23 June 2019 at 13:51

  HiHelloHi thereHello thereHowdyGreetings, I thinkI believeI do believeI do thinkThere’s no doubt that your siteyour websiteyour web siteyour blog might bemay becould becould possibly be having browserinternet browserweb browser compatibility issuesproblems. When IWhenever I look at yourtake a look at your websiteweb sitesiteblog in Safari, it looks fine but whenhowever whenhowever, ifhowever, when opening in Internet ExplorerIEI.E., it hasit’s got some overlapping issues. I justI simplyI merely wanted to give you aprovide you with a quick heads up! Other than thatApart from thatBesides thatAside from that, fantasticwonderfulgreatexcellent blogwebsitesite!

 • Video seo expert Reply

  24 June 2019 at 05:43

  Appreciating the persistence you put into your site and in depth information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 • Hyon Susor Reply

  24 June 2019 at 06:16

  Appreciate the recommendationthis post. WillLet me try it out.

 • Gregory Bjornson Reply

  24 June 2019 at 14:36

  Its like you read my mind! You seemappear to know so mucha lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you couldcan do with somea few pics to drive the message home a bita little bit, but other thaninstead of that, this is greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent blog. A greatAn excellentA fantastic read. I’llI will definitelycertainly be back.

 • Gordon Denzler Reply

  27 June 2019 at 06:55

  HiHello, i think that i saw you visited my blogweblogwebsiteweb sitesite sothus i came to “return the favor”.I amI’m trying toattempting to find things to improveenhance my websitesiteweb site!I suppose its ok to use some ofa few of your ideas!!

 • Austol Reply

  28 June 2019 at 20:51

  Preisvergleich Cialis 20 Mg 12 Finasteride Work Does Propecia levitra gratuit Viagra Plus Fort Cialis Viagra Interaction Substitute For Propecia

 • mpl pro apk Reply

  29 June 2019 at 03:56

  I like this website its a master peace ! Glad I found this on google .

 • Bree Kindall Reply

  29 June 2019 at 21:59

  If some one needswantsdesireswishes expert view regardingconcerningabouton the topic of bloggingblogging and site-buildingrunning a blog thenafter thatafterward i suggestproposeadviserecommend him/her to visitgo to seepay a visitpay a quick visit this blogweblogwebpagewebsiteweb site, Keep up the nicepleasantgoodfastidious jobwork.

 • Encalk Reply

  30 June 2019 at 12:39

  Cialis online p harmacy canada
  buy generic cialis online

 • exhify Reply

  30 June 2019 at 23:37

  Cialis pill online
  buy generic cialis online

 • Adexon Reply

  01 July 2019 at 02:19

  Buying cialis in canada fast shipping cialis buy generic cialis online cialis professional generic

 • Devora Cattanach Reply

  01 July 2019 at 11:50

  This is aThat is a very goodgreatgoodreally good tip especiallyparticularly to those new tofresh to the blogosphere. BriefShortSimple but very accurateprecise informationinfo… Thanks forThank you forMany thanks forAppreciate your sharing this one. A must read articlepost!

 • freeree Reply

  01 July 2019 at 19:36

  Buy cialis singapore
  buy generic cialis online

 • Zack Streb Reply

  02 July 2019 at 06:09

  Quality articlespostsarticles or reviewscontent is the keysecretimportantmaincrucial to attractbe a focus forinviteinterest the userspeopleviewersvisitors to visitgo to seepay a visitpay a quick visit the websiteweb sitesiteweb page, that’s what this websiteweb sitesiteweb page is providing.

 • goobby Reply

  02 July 2019 at 06:43

  Buying cialis online cialis
  Buy Generic Cialis Online

 • jafEvazy Reply

  02 July 2019 at 19:02

  Cialis pills online buy
  Buy Cheap Viagra Online

 • Gessave Reply

  03 July 2019 at 03:03

  Cialis compare prices
  Buy Cialis Online

 • FushDula Reply

  03 July 2019 at 05:08

  Brand cialis buy online
  Buy Generic Cialis Online

 • AmoritS Reply

  03 July 2019 at 14:52

  Cheap canadian cialis
  Buy Cialis Online

 • ownelo Reply

  03 July 2019 at 17:40

  Generic cialis soft tabs 20mg
  Buy Cheap Viagra Online

 • Stevviedia Reply

  03 July 2019 at 19:03

  5mg Cialis From India Comprar Cialis 20 Mg Original Keflex Dose For Adult Strep Throat viagra Levitra Without Prescription Viagra Pfizer Vente En Ligne

 • Ralph Shifrin Reply

  03 July 2019 at 20:40

  It’s awesomeremarkableamazing fordesigned forin favor ofin support of me to have a websiteweb sitesiteweb page, which is beneficialhelpfulusefulvaluablegood fordesigned forin favor ofin support of my experienceknowledgeknow-how. thanks admin

 • Fredrick Hanmore Reply

  04 July 2019 at 11:58

  WowHurrah, that’s what I was lookingsearchingseekingexploring for, what a stuffinformationdatamaterial! presentexisting here at this blogweblogwebpagewebsiteweb site, thanks admin of this websiteweb sitesiteweb page.

 • Mignbene Reply

  04 July 2019 at 19:49

  Woman commercial buy generic cialis
  Buy Cialis Online

 • pisguink Reply

  05 July 2019 at 07:38

  Order usa cialis online
  Buy Cheap Viagra Online

 • Steari Reply

  05 July 2019 at 07:39

  Shelf life cialis online pharmacy
  Buy Cialis Online

 • qtx roblox download Reply

  05 July 2019 at 16:17

  Thank You for this.

 • Latowema Reply

  06 July 2019 at 21:37

  Definition of cialis tablets
  Buy Cheap Viagra Online

 • gemeabop Reply

  06 July 2019 at 23:55

  Generic cialis overnight
  Buy Cialis Online

 • Stevviedia Reply

  15 July 2019 at 12:44

  Farmacia Sildenafil Cialis 20mg Side Effects For Sale Discount Generic Acticin Real cialis 5 mg best price usa Prix Levitra 20mg Ciprofloxacine France

 • Cadigue Reply

  19 July 2019 at 02:44

  Cialis ordering
  Buy Generic Cialis Online

 • Toxunurl Reply

  19 July 2019 at 06:49

  Price of daily cialis 20mg
  Buy Generic Cialis Online

 • Expaphy Reply

  19 July 2019 at 16:41

  Real cialis pills
  Buy Cialis Online

 • flinalek Reply

  19 July 2019 at 23:59

  Cialis buy online overnight shipping
  Buy Cheap Viagra Online

 • acrorn Reply

  20 July 2019 at 00:32

  Buy cheap cialis
  Buy Generic Cialis Online

 • nongacy Reply

  20 July 2019 at 03:47

  Buy generic cialis online
  Buy Cialis Online

 • free porn Reply

  20 July 2019 at 15:06

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • Savanna Cornish Reply

  21 July 2019 at 05:54

  Keep on workingthis going pleaseon writing, great job!

 • Stonge Reply

  21 July 2019 at 06:56

  Generic cialis 20mg
  Buy Cialis Online

 • BoicHob Reply

  21 July 2019 at 18:06

  Buy cheap generic cialis i
  Buy Cialis Online

 • Tandy Beaupre Reply

  21 July 2019 at 21:17

  I was recommendedsuggested this blogwebsiteweb site by my cousin. I amI’m not sure whether this post is written by him as no onenobody else know such detailed about my problemdifficultytrouble. You areYou’re amazingwonderfulincredible! Thanks!

 • Babette Kamansky Reply

  22 July 2019 at 21:49

  NiceExcellentGreat post. I was checking continuouslyconstantly this blog and I amI’m impressed! VeryExtremely usefulhelpful informationinfo speciallyparticularlyspecifically the last part 🙂 I care for such infoinformation a lotmuch. I was seekinglooking for this particularcertain infoinformation for a long timevery long time. Thank you and good luckbest of luck.

 • Engino Reply

  23 July 2019 at 08:25

  Cialis online prescription
  Buy Cialis Online

 • Treark Reply

  28 July 2019 at 09:10

  personal loan apply online
  personal loans

 • Hoothe Reply

  28 July 2019 at 10:17

  advance payday
  payday loans online

 • CumnSokS Reply

  28 July 2019 at 21:14

  bad credit personal loans direct lenders only
  payday loans online

 • susedudingrop.info/spenc?q=sparkol videoscribe 3.2.1 crack [2019] Reply

  29 July 2019 at 15:40

  Cheers, great stuff, Me like.

 • plenty of fish dating site Reply

  14 August 2019 at 21:35

  Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get
  guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • Barton Roessing Reply

  15 August 2019 at 02:11

  you areyou’re in point of factactuallyreallyin realitytruly a just rightgoodexcellent webmaster. The siteweb sitewebsite loading speedvelocitypace is incredibleamazing. It kind of feelsIt sort of feelsIt seems that you areyou’re doing any uniquedistinctive trick. AlsoIn additionMoreoverFurthermore, The contents are masterpiecemasterwork. you haveyou’ve performeddone a greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent taskprocessactivityjob in thison this topicmattersubject!

Leave a Comment