Baba Fimi Özel Sahneler Ve Çarpıcı Diyaloglar

“Sicilyalı bir kadın, silahtan daha tehlikeli olabilir”. Bu sözü kim söylemişti hatırlayan var mı? Efsane Baba filminde Marlon Brando’nun oynadığı Don Corleone’yi özleyenler için derledik. Muhteşem sahneleri ve çok özel diyaloglarıyla buyrun Godfather ( Baba) fimine, iyi seyirler.

via GIPHY

Amerika’ya inanıyorum. Benim talihim Amerika’da döndü ve kızımı Amerikan usulü büyüttüm. Onu özgür bıraktım ama aile şerefini korumasını da öğrettim. Bir sevgili buldu, İtalyan değildi.

Onunla sinemalara gitti. Geç saatlere kadar kaldı. Karşı gelmedim. İki ay önce kızım, sevgilisi ve diğer bir genç gezmeye gitmişler.

Kızıma viski içirmişler ve sonra da onu kullanmaya kalkmışlar. Karşı gelmiş ve şerefini korumuş. O zaman, onu hayvan gibi dövmüşler. Hastaneye gittiğimde, onu burnu ve çenesi kırılmış buldum. Çenesini bir arada tutabilmek için telle bağlamışlardı. Acıdan gözyaşı dahi dökemiyordu. Ama ben gözyaşı döktüm. Neden mi? Hayatımın ışığıydı. Güzel kızdı. Ama artık asla güzel olamayacak.

via GIPHY

[Bu sırada öksürür ve Don, Tom Hagen’a ona bir içki vermesi için eliyle işaret eder.] Pardon… [Soğukkanlı bir şekilde konuşmaya devam eder.] Dürüst bir Amerikalı gibi polise gittim. O iki oğlan adaletin huzuruna çıkarıldı. Hakim onları üç yıl hapise mahkum etti ama cezayı erteledi.Cezayı erteledi! Daha O gün serbest kaldılar! Kendimi bir budala gibi hissettim. O iki piç kurusu bana gülümsedi.O zaman, karıma şöyle dedim, “Adalet için, Don Corleone’ye gitmeliyiz.”

via GIPHY

Don Corleone: Neden önce polise gittin? Neden önce bana gelmedin?
Bonasera: Benden ne istersin? Ne istersen yaparım ama ricamı da yerine getir.
Don Corleone: Neymiş o? [Bonasera Don’un kulağına fısıldayarak ; ‘Ölmelerini istiyorum.’] Bunu yapamam.
Bonasera: Ne istersen veririm.
Don Corleone: Seni yıllardır tanırım ama ilk defa benden yardım istiyorsun.En son beni ne zaman kahve içmeye davet ettiğini hatırlamıyorum.Karım, çocuğunun vaftiz annesi olduğu halde. Şimdi burada samimi olalım.Asla arkadaşlığımı istemedin. Ve bana borçlu kalmaktan korktun.
Bonasera: Başımı derde sokmak istemedim.

via GIPHY

Don Corleone: Anlıyorum.Cenneti Amerika’da buldun.İyi bir yaşam sağladın. Polis ve mahkemelere güvendin. Benim gibi bir arkadaş gerekmiyordu. Fakat şimdi bana gelip diyorsun ki: “Don Corleone, bana adalet ver.” Ama bunu saygıyla rica etmiyorsun. Dostluk önermiyorsun. Bana Baba demek bile aklına gelmiyor. Kızımın düğününün olduğu gün bana gelip para karşılığı cinayet işlememi istiyorsun.

Bonasera: Senden adalet istiyorum.
Don Corleone: Bu adalet değil ki. Kızın hayatta.
Bonasera: O zaman, onların da kızım gibi acı çekmelerini sağla.Sana ne kadar ödeyeyim?
Don Corleone: [hüzünlü bir ses tonu ile başını sallayarak] Bonasera, Bonasera. Bana bu kadar saygısızca davranmana sebep olacak ne yaptım? Eğer bana dostça gelseydin, kızını mahveden o pislik daha bugünden acı çekiyor olacaktı. Senin gibi dürüst bir adamın düşmanlarını ben de düşman belleyecektim. Ve o zaman, senden korkacaklardı.

Bonasera: Dostum olur musun? Baba?

[Bonasera Don’a doğru eğilerek elini öper]
Don Corleone: Güzel. Bir gün, ki o gün asla gelmeyebilir, senden bir hizmet isteyeceğim. Fakat o gün gelene kadar kızımın düğünü dolayısıyla bunu hediye olarak kabul et.

via GIPHY

Bonasera: Grazie, Baba.
Don Corleone: Prego. [Bonasera ayrılır ve Don Corleone, Tom’a dönerek] Bu işi Clemenza’ya ver. Kendine hakim olabilecek insanlar istiyorum. Bu cenaze levazımatçısı ne derse desin, biz katil değiliz.
Johnny Fontane: Bir ay önce o kitabın sinema haklarını satın aldı. Filmin kahramanı aynı benim gibi bir adam.Hatta rol yapmam bile gerekmiyor.Baba, ne yapacağımı bilemiyorum.
[Don Corleone ayağa kalkıp Johnny’i sallamaya başlar.]
Don Corleone: [bağırarak] Bir erkek gibi hareket edebilirsin!
[Don Corleone, Johnny’i tokatlar.]

via GIPHY

Don Corleone: Neyin var senin? Kadınlar gibi ağlayan bir Hollywood finocchio’suna mı dönüştün? [alaylı bir şekilde] “Ne yapabilirim? Ne yapabilirim?” Nedir bu saçmalık? Rezalet. Ailene zaman ayırıyor musun?
Johnny Fontane: Elbette.
Don Corleone: Güzel. Çünkü ailesiyle vakit geçirmeyen adam asla gerçek adam olamaz. Kötü görünüyorsun. Git de bir şeyler ye. Dinlen. Bir ay sonra bu meşhur Hollywood’lu istediğini verecek.

Johnny Fontane: Çok geç. Bir hafta içinde başlıyorlar.
Don Corleone: Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım. Git dışarı ve eğlen.Bütün bu saçmalıkları da unut. Her şeyi bana bırak.
Don Corleone: [Sollozzo’ya] Teklifini geri çevirmek zorundayım ve sebebini de söyleyeceğim. Politikada çok dostum olduğu doğru, Kumarı bırakıp, uyuşturucu işine girersem, onları kaybederim.Kumarı zararsız bir zaaf olarak görüyorlar. Ama uyuşturucu pis iş.Bir adam ekmeğini kazansın da, ne iş yaparsa yapsın. Ama senin işin… Biraz tehlikeli.
Sollozzo: Sorun güvenlik ise, Tattaglia’lar bunu garanti eder.
Sonny: Tattaglia’lar bizim yatırımımızı mı…
Don Corleone: [Sonny’e kısa bir süre bakarak] Çocuklarıma karşı olan zaafımdan dolayı onları şımarttım. Susmaları gereken yerde konuşurlar. Her neyse… Son cevabım “hayır” dır. Yeni işinizden dolayı sizi tebrik ederim. Başaracağınızdan eminim. İyi şanslar.Menfaatlerimizin çakışmaması da sizin yararınıza. Teşekkür ederim.
[Sollozzo ayrılır]
Don Corleone: [Sonny’e] Neyin var senin? O kızla oynaşmaktan beynin sulanmaya başladı. Düşüncelerini aile dışında hiç kimseye bir daha açıklama.
Sollozzo: Patronun öldü. Ailedeki ayılardan biri olmadığını biliyorum. Onun için korkma. Hem Corleone’lere hem de bana yardım etmeni istiyorum. Senden bir saat sonra onu ofisinin önünde sıkıştırdık.İç. Sonny ile aramda barışı sağlamak sana bağlı. Sonny teklifime hevesliydi, değil mi? Ve iyi bir teklif olduğunu sen de biliyordun…

Tom Hagen: Sonny peşini bırakmaz.

Sollozzo: Elbette, ilk tepkisi bu olacaktır. Aklının başına gelmesini sağlamalısın. Tattaglia ailesi tümüyle beni destekliyor. Diğer New York’lu aileler de savaş çıkmaması için her şeyi yapar.Saygısızlık etmek istemem ama rahmetli artık yumuşamaya başlamıştı. On yıl önce yanına bile yaklaşamazdım. Ama artık öldü, Tom ve hiç bir şey onu geri getiremez. Sonny ile, Caporegime’lerle, Tessio ile şişko Clemenza ile mutlaka konuşmalısın. Bu, iyi bir iş, Tom.
Tom Hagen:Denerim ama Luca Brasi’yi Sonny dahi durduramaz.
Sollozzo: Evet. Sen Luca’yı bana bırak.Sonny ile konuş, yeter ve diğer iki çocukla da.
Tom Hagen: Elimden geleni yaparım.

via GIPHY

Sollozzo: Güzel. Artık gidebilirsin. [İkili olarak yürüyerek] Zorbalıktan hoşlanmam, Tom. Ben bir iş adamıyım. Kanın bedeli büyüktür. [Dışarıda korna sesi gelen arabaya gidip, geri dönerek] Hala yaşıyor. Beş kere vurdular ama hala yaşıyor! Eğer işi bitirmezsen, hem senin, hem de benim için kötü olacak.
[(Sonny’e bir paket gelir. İçinde, Luca Brasi’nin çelik yeleğine sarılı balıklar vardır)]
Sonny: Bu da ne böyle ?
Peter Clemenza: Sicilya usulü bir mesaj.Luca Brasi balıklarla beraber uyuyor demek.
Peter Clemenza: Ne desin… Teklifini dinlemesi için Michael’ı yollamamızı istiyor.
Sonny: Hayır! Yetti, artık, Consigliere.Görüşme, tartışma, Sollozzo numarası yok.
Michael: Bekleyemeyiz. Bekleyemeyiz. Sollozzo ne derse desin, babamı öldürecektir.Bu, planının bir parçası. Sollozzo’yu haklamalıyız.Benimle görüşmek istiyorlar, değil mi? Ben, McCluskey ve Sollozzo, üçümüz beraber olacağız.Toplantıyı ayarlayalım.Muhbirler de toplantının yerini öğrensinler. Umumi bir yer olmasında ısrar edelim.Başkaları da olsun ki, kendimi güvende hissedeyim.İlk karşılaşmamızda üstümü ararlar, değil mi? O zaman, üzerimde silah bulunduramam. Ama Clemenza oraya bir şekilde bir silah yerleştirebilirse o zaman, ikisinide vururum.

via GIPHY

[Odadaki herkes gülmeye başlar]
Sonny: [Gülümseyerek] Seni kolej çocuğu. Aile işlerine karışmak istemezkepolis vurmaya kalkıştın. Seni dövdü diye mi? Bu, askerlikten farklı! İyice yaklaşıp, beyinlerini dağıtman gerek.
[Michael’ın başını öperek]
Michael: Sonny …

Sonny: Kişisel bir mesele olarak bakıyorsun.İş meselesini kişisel mesele olarak görüyor.

Michael: Polis öldüremeyeceğin nerede yazılı?
Tom Hagen: Mikey…
Michael: Uyuşturucu işine karışmış, şerefsiz bir polisten bahsediyorum. Haraca bulaşmış bir polisten bahsediyorum.Bu nefis bir hikaye.Elimizde bir gazeteci vardı, değil mi? Bu hikaye hoşlarına gidebilir.
Tom Hagen:Belki.
Michael: Bu kişisel değil, Sonny. Tamamen iş.
Fabrizio: [Sicilyaca,Apollonia’yı görünce] Mamma mia, bu ne güzellik!
[Apollonia Sicilyaca bir şeyler der ve Michael ile göz göze gelir]
Fabrizio: [Sicilyaca, Michael’a ] Sanırım sana yıldırım çarptı.
[Apollonia döner ve uzaklaşır]
Calo: [Sicilyaca] Sicilyalı kadınlar silahtan daha tehlikelidir.
Vitelli: [Sicilyaca] İyi avlanabildiniz mi?
Fabrizio: [Sicilyaca]Buradaki bütün kızları tanırsın. [Vitelli gülümser.] Gerçek güzeller gördük. Bir tanesi arkadaşımızı yıldırım gibi çarptı. Kız, şeytanı bile baştan çıkarır. Özenle yaratılmış. O saçlar, o dudaklar!
Vitelli: [Sicilyaca] Buradaki kızlar hem dürüst hem de namusludur.
Fabrizio: [Sicilyaca] Bunun mor bir elbisesi vardı ve saçında da mor bir kurdela.İtalyan’dan çok Rum’a benziyordu. Onu tanıyor musun?
Vitelli: [Sicilyaca] Bu kasabada öyle bir kız yok. [dönerek kafeye girer ve bağırmaya başlar]
Fabrizio: [Sicilyaca] Tanrım, şimdi anladım!
Michael Corleone: [Calo’ya] Ne var?
Fabrizio: [Sicilyaca] Gidelim. Onun kızı.
Michael Corleone: [Sicilyaca]Buraya gelmesini söyle. [Fabrizio Sicilyaca bir şeyler der] Çağır onu.
[Fabrizio, Vitelli’nin yanına gitmeden önce silahını kuşanır. Fabrizio, Vitelli, ve diğer adamlar kafeden birlikte çıkar.] Fabrizio, sen tercüme et.

via GIPHY

Fabrizio: Si, signor.
Michael Corleone Sizi rencide ettiysem, özür dilerim. [Fabrizio çevirir.] Bu ülkede yabancıyım… [Fabrizio çevirmeye devam eder.] Ne size ne de kızınıza saygısızlık etmek istedim. [Vitelli Sicilyaca bir şeyler der.] Sicilya’da gizlenen bir Amerikalıyım. [Fabrizio çevirir.] Adım Michael Corleone. Bu bilgi için bir sürü para ödemeye hazır kişiler var. Fakat o zaman da kızınız babasından olur… [Fabrizio çevirmeye devam eder.] bir koca kazanmak yerine. [Fabrizio bir an duraksar, Michael’ın işareti ile çevirmeye devam eder.] Kızınızla tanışmak istiyorum… izninizle ve ailenizin gözetimi altında. Saygılarımla.
Vitelli: [Sicilyaca] Pazar sabahı evime geliniz. Adım Vitelli.
Michael Corleone Grazie. [Sicilyaca] Onun adı ne?
Vitelli: Apollonia.

Michael Corleone: Bene.
Don Corleone: [Beş Aile’nin liderlerine] İpin ucu nasıl oldu da elimizden kaçtı? Bilemiyorum. Büyük talihsizlikti ve gereksizdi. Tattaglia da bir evlat kaybetti, ben de. Ödeştik ve eğer Tattaglia kabul ederse ben her şeyin eskisi gibi olmasına razıyım.
Don Barzini: Bu toplantıyı talep ettiği için Don Corleone’ye müteşekkirim. Onu sözünün eri ve nedenleri dinleyen mütevazı biri olarak biliriz.
Tattaglia: Evet, Don Barzini.Kendisi çok mütevazıdır. Hakimleri ve politikacıları cebinde tutuyor ama onları paylaşmak istemiyor.
Don Corleone: Uzlaşmayı ne zaman reddettim? Hepiniz beni bilirsiniz.Bir sefer hariç, uzlaşmayı ne zaman reddettim? Ve neden? Çünkü uyuşturucu işinin ileride bizi mahvedeceğine inandım. Kumar, içki ve hatta kadın işine benzemez, ki, Kilise tarafından yasaklanmasına rağmen, çok insan bunları talep ediyor. Geçmişte kumar ve diğer işlerde yardımcı olan polisler bile uyuşturucuya geldi mi yardımcı olmayacaklardır. Buna o zaman da inanıyordum,şimdi de inanıyorum.
Don Barzini: Zaman değişti. İstediğimizi yapabildiğimiz eski günlerartık geride kaldı.Reddetmek dostluğa sığmaz. Don Corleone’nin elindeki hakimleri,politikacıları paylaşabilmeliyiz. Ve bizim de o kaynaktansu çekmemize izin vermelidir.Bizden bu işin karşılığını da isteyebilir.Ne de olsa, komünist değiliz.
Don Corleone: Buraya uzlaşmaya geldiğimizi ümit ediyordum. Ve barışcıl bir çözüm bulabilmek için ne gerekiyorsa, yapmaya hazırım..
Don Barzini: Anlaştık. Uyuşturucu ticaretine denetim altında izin verilecek.Don Corleone, bize doğuda koruma sağlayacak ve barış olacak.
Tattaglia: Corleone’den kesin teminat isterim.Zaman geçtikçe ve kuvvetlendikçe kan davasına teşebbüs edecek mi?
Don Barzini: Hepimiz makul insanlarız. Teminat vermemize gerek yok.
Don Corleone: Sen intikamdan bahsediyorsun.İntikam oğlunu sana geri getirecek mi? Ya da benimkini bana? Oğlumun intikamını almaktan vazgeçiyorum. Fakat bencil sebeplerim var. En küçük oğlum ülkeyi terk etmek zorunda bırakıldı.Sollozzo meselesi yüzünden. Onu sağ salim geri getirebilmek için ayarlamalar yapmam gerek.Sahte suçlardan arındırmam gerek.Fakat batıl inançları olan bir adamım. Talihsiz bir kazanın kurbanı olursa, veya polis tarafından vurulursa veya hapis hücresinde kendini asarsa veya onu yıldırım çarparsa o zaman, bu salondaki bazı kişileri suçlayacağım ve asla affetmeyeceğim ama bunların hepsi bir kenara şunu söylemek isterim:Torunlarım üzerine yemin ederim ki bugün burada yaptığımız barışı bozacak olan ben olmayacağım.
Thomas “Tom” Hagen: Tattaglia’nın aracılarının temiz sicilleri olmasında ısrar edeyim mi?
Don Corleone: Bahset. Israr etme.Bahsedilmese de Barzini bunu bilir.
Thomas “Tom” Hagen: Tattaglia demek istedin.
Don Corleone: Tattaglia pezevengin teki. Santino’yu asla yenemeyeceğini biliyordu.Ama Barzini’nin yanında olduğunu daha bugün öğrendim.
Michael: Artık babamla çalışıyorum, Kay. Hasta. Çok hasta.
Kay: Ama sen onun gibi değildin. Bana, babana benzemeyeceğini söylemiştin.
Michael: Babam, diğer güçlü insanlardan daha farklı değil.Başkalarına karşı sorumlulukları var.Bir senatör veya başkan gibi.
Kay: [gülümseyerek] Çok safça konuşuyorsun.
Michael: Niye?
Kay: Onlar adam öldürtmezler.
Michael: Saf olan hangimiz, Kay? Babamın iş yapma şekli geride kaldı. O bile bunun farkında. Beş yıl içerisinde, Corleone ailesi tamamen meşru bir aile olacak.Güven bana. İşim hakkında bu kadarını söyleyebilirim.
Michael: Kredim seni satın alacak kadar güçlü mü?
Moe Greene: Beni satın almak mı?
[Fredo sinirli bir şekilde güler.]
Michael: Kumarhaneyi, oteli. Corleone ailesi seni satın almak istiyor.
Moe Greene: Corleone ailesi beni satın mı alacak? Hayır, ben sizleri satın alırım.
Michael: Kumarhanen para kaybediyor. Biz daha iyisini yapabiliriz.
Moe Greene: Para arakladığımı mı sanıyorsun?
Michael: Şanssızsın.
Moe Greene: Siz Gineler beni güldürüyorsunuz. Kötü zamanınızda Freddy’yi aldım ve şimdi beni atmaya çalışıyorsunuz!
Michael: Sebebi, kumarhanene para desteğinde bulunmamızdandı.Molinari ailesi de onun güvenliğini garantilemişti. Artık iş konuşalım.
Moe Greene: Olur, konuşalım. Artık işiniz bitti. Artık gücünüz kalmadı. Baba hasta. Diğerleri sizi New York’un dışına sürüyor.Otelime gelip, devralabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Barzini ile görüştüm. Onunla anlaşırım. Oteli elden çıkartmam da gerekmez!
Michael: Onun için mi ağabeyimi milletin önünde tokatladın?
Fredo: Basit bir olaydı, Mike.Moe bir şey kastetmedi. Ara sıra kendini kaybetse de iyi arkadaşız.
Moe Greene: Burada bir iş yürütmeye çalışıyorum.Gerekirse can da yakarım.Tartışmıştık ve onu biraz düzelttim.
Michael: Ağabeyimi mi düzelttin?
Moe Greene: Garson kızları beceriyordu! Müşterilere servis yapılamıyordu.Neyin var senin?
Michael: Yarın New York’a hareket ediyorum.Fiyatı kararlaştır.
Moe Greene: Orospu çocuğu! Kim olduğumu biliyor musun ? Ben Moe Greene’im! Sen küçücük çocukken, ben yol almaya başlamıştım.
Fredo: Bekle bir dakika, Moe. Bir fikrim var.Tom, sen consigliere’sin.Babamla konuşsan…
Tom Hagen: Dur bir dakika. Babam yarı emekli ve Mike aile işlerinden sorumlu. Söyleyeceklerini, Michael’a söyle.
[Moe Greene ayrılır.]
Fredo: Mike, Las Vegas’a gelip, Moe Greene gibi bir adamla böyle konuşamazsın!
Michael: [Sakin bir şekilde] Fredo, ağabeyimsin ve seni seviyorum. Ama bir daha asla aileye karşı başkasının tarafını tutma.Asla.
Don Corleone: Önce Barzini sana karşı harekete geçecektir. Tamamen güvendiğin biriyle bir toplantı ayarlayacaktır.Güvenliğini garanti edecektir ve o toplantıda seni öldürecekler. [Duraksar.] Canım daha fazla şarap içmek istiyor.Her neyse, zaten içiyorum.
Michael: Sana yarar, baba.
Don Corleone: [Duraksar.] Bilmiyorum. Karın ve çocuklarınla mutlu musun?
Michael: Çok mutluyum.
Don Corleone: Çok iyi. Umarım, ikide bir Barzini meselesini açmam canını sıkmıyordur.
Michael: Hayır, kesinlikle.
Don Corleone: Eski bir alışkanlık. Hayatım boyunca dikkatsiz olmamaya çalıştım. Kadınlar, çocuklar dikkatsiz olabilir ama erkekler asla.Oğlun nasıl?

via GIPHY

Michael: İyi.
Don Corleone: Her geçen gün sana daha çok benziyor.
Michael: [Gülümser.] Benden daha akıllı. Daha üç yaşında ama çizgi roman okuyabiliyor.
Don Corleone: Demek, çizgi roman okuyor. Bir telefoncu ayarla da, yapılan bütün konuşmaları dinleyelim.
Michael: [Sözünü keserek.] Hallettim. O iş halloldu bile, baba.
Don Corleone: Doğru. Unutmuşum.
Michael: Neyin var? Nedir seni rahatsız eden şey? Ben hallederim. Halledebileceğimi söylemiştim. Hallederim.
Don Corleone: [Ayağa kalkar.] Bunların önce Santino’nun başından geçeceğini düşünürdüm. Ve Fredo’nun…, [Michael yanına oturur.] Ama bunu asla senin için istememiştim. Hayatım boyunca çalıştım. Aileme baktığım için özür dileyecek değilim.Budala olmayı reddettim. Meşhurların tuttuğu bir ipin üzerinde cambazlık yapmayı da.Ben özür dilemem. Bu benim hayatım. Ama düşünürdüm…zamanı gelince, ipi tutanın sen olacağını düşünürdüm.Senatör Corleone. Başkan Corleone.Bunun gibi şeyler.
Michael: Bir başka pezzonovante.

via GIPHY

Don Corleone:Belki… Yeterince zaman olmadı, Michael.Yeterince zaman yoktu.
Michael: Oraya da ulaşacağız, baba.Oraya da ulaşacağız.
Don Corleone:[Michael’ı öper.] Bu Barzini toplantısı teklifini sana kim getirirse…hain odur. Bunu asla unutma.
Michael: [Sonny’mim ölümü hakkında Carlo ile konuşurken] Bugün tüm aile işlerini bitireceğim. Onun için bana suçsuzum deme Carlo.Yaptığını kabul et. [Carlo ağlamaya başlar.] Ona bir içki ver. Haydi. Korkma, Carlo.Kız kardeşimi dul bırakacağımı mı sanıyorsun?Oğlunun vaftiz babasıyım, Carlo.Haydi, iç, iç. Hayır, seni aile işlerinden uzaklaştırıyorum. Cezan bu. Artık işin bitik. Vegas’a giden bir uçağa bineceksin. [Michael, Carlo’ya biletleri uzatır.] Orada kalmanı istiyorum. Anladın mı? [Carlo başıyla onaylar.] Ama bana suçsuz olduğunu söyleme. Beni aptal yerine koymuş oluyorsun.Bu da beni çok kızdırıyor.Sana hangisi yanaştı? Tattaglia mı, yoksa Barzini mi?

Carlo: Barzini.
Michael: Good. [Sandalyesinden kalkarak] Seni havaalanına götürecek araba dışarıda. Karını arayıp, hangi uçağa bindiğini söylerim.
[Carlo ayağa kalkar.]
Carlo: Mike…Lütfen
Michael: Yıkıl karşımdan.
[Connie, Carlo’nun ölümünde Michael’ı suçlarken]
Michael: İsterik olmuş. [sigarasını yakarak] İsterik olmuş.
Kay: Michael, bu doğru mu?
Michael: [Duraksar.] Bana işim hakkında soru sorma.

via GIPHY

Kay: Michael…
Michael: Bana işim hakkında soru sorma. Yeter!
Kay: Hayır!
Michael: YETER!!! [Sakinleşir.] Pekala. Sadece bu seferlik.Sadece bu sefer işlerimi soruşturmana izin vereceğim.
Kay: Doğru mu?
Michael: Hayır.
[Kay gülümser ve kollarına doğru yürür.]
Kay: Sanırım, birer içkiye ihtiyacımız var.
[Kay mutfağa doğru giderek bir şeyler hazırlamaya başlar bu sırada Peter Clemenza, Rocco Lampone, ve Al Neri Michael’ın ofisine girer.]
[Clemeza, Michael’ın elini sıkar, kucaklar ve ardından elini öper]
Clemenza: Don Corleone.
[Lampone, Michael’ın elini öper ve Neri kapıyı Kay’ın yüzüne kapatır.]

via GIPHY

101 Comments

 • plenty of fish dating site Reply

  18 November 2019 at 18:46

  I enjoy, result in I found just what I used to be taking a
  look for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 • tinyurl.com Reply

  21 November 2019 at 10:32

  Definitely believe that which you stated. Your favorite
  justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing without having side effect , people could take
  a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • Ashli Lancour Reply

  23 November 2019 at 13:09

  PrettyVery nice post. I just stumbled upon your blogweblog and wantedwished to say that I haveI’ve reallytruly enjoyed browsingsurfing around your blog posts. In any caseAfter all I’llI will be subscribing to your feedrss feed and I hope you write again soonvery soon!

 • Winfred Granquist Reply

  25 November 2019 at 06:37

  It isIt’s appropriateperfectthe best time to make a fewsome plans for the futurethe longer termthe long run and it isit’s time to be happy. I haveI’ve readlearn this postsubmitpublishput up and if I may justmaycould I want towish todesire to suggestrecommendcounsel you fewsome interestingfascinatingattention-grabbing thingsissues or advicesuggestionstips. PerhapsMaybe you couldcan write nextsubsequent articles relating toreferring toregarding this article. I want towish todesire to readlearn moreeven more thingsissues approximatelyabout it!

 • quest bars cheap coupon twitter Reply

  03 December 2019 at 10:10

  I was curious if you ever considered changing the page
  layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got
  an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 • Deshawn Depugh Reply

  06 December 2019 at 11:13

  MarvelousWonderfulExcellentFabulousSuperb, what a blogweblogwebpagewebsiteweb site it is! This blogweblogwebpagewebsiteweb site providesgivespresents usefulhelpfulvaluable datainformationfacts to us, keep it up.

 • Ezequiel Reply

  09 December 2019 at 22:54

  I am trying to get remote desktop connection going, for the computers in the same network.. The problem is, my computer (Windows 7) does not seem to register the other computers on the network.. . Can anybody point me in the direction that might solve this issue?. The other computers are xp, if that makes a difference.. The other computers are xp, if that makes a difference..

 • quest bars cheap Reply

  10 December 2019 at 02:21

  You should be a part of a contest for one of the most useful blogs on the
  web. I’m going to recommend this web site!

 • Dustin Reply

  15 December 2019 at 00:05

  I’m a 17 year old male who has very good experience with Relationships, I have helped a lot of my friends get through situations and got everything back to normal. I want to start a website where people post any questions about their Relationship and allow me to help them get things back in action again.. If anyone has any ideas please let me know..

 • ps4 games Reply

  15 December 2019 at 05:43

  This is a topic which is close to my heart…

  Thank you! Where are your contact details though?

 • Todd Snively Reply

  08 January 2020 at 14:42

  You made some nice points there. I did a search on the subject matter and found most people will consent with your blog.

 • sling tv Reply

  18 January 2020 at 12:42

  It’s actually a great and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this useful info with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • Francine Kozloff Reply

  22 January 2020 at 21:27

  Oh my goodness! AmazingIncredibleAwesomeImpressive article dude! Thank youThanksMany thanksThank you so much, However I am experiencingencounteringgoing throughhaving issues withdifficulties withproblems withtroubles with your RSS. I don’t knowunderstand whythe reason why I am unable toI can’tI cannot subscribe tojoin it. Is there anyone elseanybody elseanybody gettinghaving identicalthe samesimilar RSS problemsissues? Anyone whoAnybody whoAnyone that knows the solutionthe answer will youcan you kindly respond? ThanxThanks!!

 • Karon Sumeriski Reply

  24 January 2020 at 07:36

  Asking questions are reallyactuallyin facttrulygenuinely nicepleasantgoodfastidious thing if you are not understanding anythingsomething fullycompletelyentirelytotally, butexcepthowever this articlepostpiece of writingparagraph providesoffersgivespresents nicepleasantgoodfastidious understanding evenyet.

 • Irish Margis Reply

  03 February 2020 at 21:05

  GreatExcellentGood blogweb sitesite you haveyou’ve gotyou have got here.. It’s hard to finddifficult to find qualityhigh qualitygood qualityhigh-qualityexcellent writing like yours these daysnowadays. I reallyI trulyI seriouslyI honestly appreciate people like youindividuals like you! Take care!!

  https://www.flickr.com/photos/141190109@N06/49452552018/

 • Haywood Fida Reply

  04 February 2020 at 14:03

  heyhello there and thank you for your informationinfo – I’veI have definitelycertainly picked up anythingsomething new from right here. I did however expertise somea fewseveral technical issuespoints using this web sitesitewebsite, sinceas I experienced to reload the siteweb sitewebsite manya lot oflots of times previous to I could get it to load properlycorrectly. I had been wondering if your hostingweb hostingweb host is OK? Not that I amI’m complaining, but sluggishslow loading instances times will very frequentlyoftensometimes affect your placement in google and cancould damage your high qualityqualityhigh-quality score if advertisingads and marketing with Adwords. AnywayWell I’mI am adding this RSS to my e-mailemail and cancould look out for a lotmuch more of your respective intriguingfascinatinginterestingexciting content. Make sureEnsure that you update this again soonvery soon.

 • Ed Langendorf Reply

  10 February 2020 at 22:11

  Aw, this was a truly wonderful post. In suggestion I want to place in writing similar to this in addition? requiring time and also actual initiative to make an excellent article? but what can I claim? I hesitate alot and also never seem to obtain something done.

 • Eusebio Doutt Reply

  28 February 2020 at 08:59

  Can I simply state what an alleviation to locate somebody who actually recognizes what theyre speaking about on the internet. You most definitely understand just how to bring an issue to light as well as make it crucial. Even more people need to read this and comprehend this side of the tale. I angle believe youre not much more prominent since you definitely have the present.

 • Judy Weissler Reply

  01 March 2020 at 06:31

  HeyHello There. I foundI discovered your blogweblog the use ofusingthe usage of msn. This isThat is a veryan extremelya really smartlywellneatly written article. I willI’ll be suremake sure to bookmark it and come backreturn to readlearn moreextra of your usefulhelpful informationinfo. Thank youThanks for the post. I willI’ll definitelycertainly comebackreturn.

 • Patrick Wanker Reply

  02 March 2020 at 07:09

  Nice blog post. I discover something extra tough on various blogs daily. It will certainly always be promoting to read web content from various other writers and exercise a little something from their shop. I?d choose to use some with the web content on my blog site whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a web link on your internet blog site. Thanks for sharing.

 • Cherri Stoltzfus Reply

  02 March 2020 at 10:01

  HiHelloHi thereWhat’s up, I log on tocheckread your new stuffblogsblog regularlylike every weekdailyon a regular basis. Your story-tellingwritinghumoristic style is awesomewitty, keep doing what you’re doingup the good workit up!

 • Keva Reul Reply

  02 March 2020 at 20:44

  Wonderful blog post. I learn something much more challenging on different blogs daily. It will certainly always be boosting to check out material from various other writers as well as exercise a something from their store. I?d favor to make use of some with the web content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a link on your internet blog. Thanks for sharing.

 • Rubie Wholey Reply

  02 March 2020 at 21:58

  First offFirst of all I want toI would like to say greatawesometerrificsuperbwonderfulfantasticexcellent blog! I had a quick question thatin whichwhich I’d like to ask if you don’tif you do not mind. I was curiousinterested to knowto find out how you center yourself and clear your mindyour thoughtsyour head beforeprior to writing. I haveI’ve had a hard timea tough timea difficult timetroubledifficulty clearing my mindthoughts in getting my thoughtsideas outout there. I doI truly do enjoytake pleasure in writing but ithowever it just seems like the first 10 to 15 minutes areare generallyare usuallytend to be wastedlost justsimply just trying to figure out how to begin. Any suggestionsideasrecommendations or tipshints? ThanksKudosAppreciate itCheersThank youMany thanks!

 • Khalilah Librizzi Reply

  03 March 2020 at 11:45

  This articlepostpiece of writingparagraph is reallyactuallyin facttrulygenuinely a nicepleasantgoodfastidious one it helpsassists new internetwebnetthe web userspeopleviewersvisitors, who are wishing forin favor of blogging.

 • Dominica Belardo Reply

  03 March 2020 at 20:48

  PrettyAttractive part ofsection ofcomponent toportion ofcomponent ofelement of content. I simplyjust stumbled upon your blogweblogwebsiteweb sitesite and in accession capital to claimto sayto assert that I acquireget in factactually enjoyedloved account your blogweblog posts. Any wayAnyway I’llI will be subscribing for youron yourin yourto your augmentfeeds or evenand even I fulfillmentachievementsuccess you get entry toaccessget right of entry toget admission to consistentlypersistentlyconstantly rapidlyfastquickly.

 • Chanelle Haselton Reply

  04 March 2020 at 07:28

  HiHelloHi thereHello thereHowdyGreetings, I thinkI believeI do believeI do thinkThere’s no doubt that your siteyour websiteyour web siteyour blog might bemay becould becould possibly be having browserinternet browserweb browser compatibility issuesproblems. When IWhenever I look at yourtake a look at your websiteweb sitesiteblog in Safari, it looks fine but whenhowever whenhowever, ifhowever, when opening in Internet ExplorerIEI.E., it hasit’s got some overlapping issues. I justI simplyI merely wanted to give you aprovide you with a quick heads up! Other than thatApart from thatBesides thatAside from that, fantasticwonderfulgreatexcellent blogwebsitesite!

 • Micheal Vidales Reply

  04 March 2020 at 20:42

  HelloHeyHi there, You haveYou’ve done a greatan excellenta fantastican incredible job. I willI’ll definitelycertainly digg it and personally recommendsuggest to my friends. I amI’m sureconfident they willthey’ll be benefited from this siteweb sitewebsite.

 • Miguelina Graciano Reply

  05 March 2020 at 13:43

  I alwaysconstantlyevery time spent my half an hour to read this blogweblogwebpagewebsiteweb site’s articlespostsarticles or reviewscontent everydaydailyevery dayall the time along with a cupmug of coffee.

 • Victorina Bowler Reply

  05 March 2020 at 21:03

  HiHello there, I foundI discovered your blogwebsiteweb sitesite by means ofviaby the use ofby way of Google at the same time aswhilsteven aswhile searching forlooking for a similarcomparablerelated topicmattersubject, your siteweb sitewebsite got herecame up, it looksappearsseemsseems to beappears to be like goodgreat. I haveI’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • Winfred Degirolamo Reply

  06 March 2020 at 11:08

  Greetings! Very helpfulVery useful advice within thisin this particular articlepost! It is theIt’s the little changes that makewhich will makethat producethat will make the biggestthe largestthe greatestthe most importantthe most significant changes. Thanks a lotThanksMany thanks for sharing!

 • Agustin Carbonaro Reply

  06 March 2020 at 20:21

  I don’tdo not even know the wayunderstand howknow how I stoppedI endedI finished up hereright here, howeverbut I thoughtI assumedI believed this postsubmitpublishput up used to bewaswas once goodgreat. I don’tdo not realizerecognizeunderstandrecogniseknow who you areyou’reyou might be howeverbut definitelycertainly you areyou’re going to a famouswell-known blogger if youshould youwhen youin the event youin case youfor those whoif you happen to are notaren’t already. Cheers!

 • Arlie Finner Reply

  09 March 2020 at 07:57

  This is theRight here is the rightperfect blogwebsitesiteweb sitewebpage for anyone whofor anybody whofor everyone who wants toreally wants towould like towishes tohopes to find out aboutunderstand this topic. You realizeYou understandYou know so mucha whole lot its almost hard totough to argue with you (not that I actuallyI personallyI really would wantwill need to…HaHa). You definitelyYou certainly put a newa brand newa fresh spin on a topicsubject that has beenthat’s beenwhich has been written aboutdiscussed for yearsfor a long timefor many yearsfor decadesfor ages. GreatExcellentWonderful stuff, just greatexcellentwonderful!

 • Jennefer Farabee Reply

  09 March 2020 at 21:09

  It’sIt isIts not my first time to visitgo to seepay a visitpay a quick visit this websiteweb sitesiteweb page, i am visitingbrowsing this websiteweb sitesiteweb page dailly and takegetobtain nicepleasantgoodfastidious datainformationfacts from here everydaydailyevery dayall the time.

 • Lazaro Baibak Reply

  10 March 2020 at 07:53

  GreetingsHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHiHello! This is my 1stfirst comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell yousay I genuinelytrulyreally enjoy reading throughreading your blog postsarticlesposts. Can you suggestrecommend any other blogs/websites/forums that go overdeal withcover the same subjectstopics? Thank you so muchThanks for your timeThanks a tonAppreciate itThanks a lotMany thanksThanksThank you!

 • Marquis Robinsons Reply

  11 March 2020 at 08:15

  You madeYou’ve madeYou have made some decentgoodreally good points there. I lookedchecked on the interneton the webon the net for more infofor more informationto find out moreto learn morefor additional information about the issue and found most individualsmost people will go along with your views on this websitethis sitethis web site.

 • Chrystal Kearns Reply

  12 March 2020 at 20:57

  of courseobviouslynaturallycertainly like your web-sitewebsiteweb site howeverbut you need tohave to testchecktake a look at the spelling on quite a fewseveral of your posts. A numberSeveralMany of them are rife with spelling problemsissues and I in findingfindto find it very bothersometroublesome to tellto inform the truththe reality on the other handhoweverthen againnevertheless I willI’ll certainlysurelydefinitely come backagain again.

 • Lonnie Virgie Reply

  13 March 2020 at 08:00

  I alwaysall the timeevery time used to readstudy articlepostpiece of writingparagraph in news papers but now as I am a user of internetwebnet sothustherefore from now I am using net for articlespostsarticles or reviewscontent, thanks to web.

 • Verlie Wilk Reply

  13 March 2020 at 22:11

  HiHelloHi thereWhat’s up, I log on tocheckread your new stuffblogsblog regularlylike every weekdailyon a regular basis. Your story-tellingwritinghumoristic style is awesomewitty, keep doing what you’re doingup the good workit up!

 • Clemente Strike Reply

  18 March 2020 at 07:29

  I’veI have readlearn someseverala few just rightgoodexcellent stuff here. DefinitelyCertainly worthvalueprice bookmarking for revisiting. I wondersurprise how so muchmucha lot attempteffort you putyou setyou place to createmake this type ofthis kind ofthis sort ofsuch aone of theseany suchthe sort of greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent informative siteweb sitewebsite.

 • Lonnie Virgie Reply

  18 March 2020 at 21:32

  This is theRight here is the rightperfect blogwebsitesiteweb sitewebpage for anyone whofor anybody whofor everyone who wants toreally wants towould like towishes tohopes to find out aboutunderstand this topic. You realizeYou understandYou know so mucha whole lot its almost hard totough to argue with you (not that I actuallyI personallyI really would wantwill need to…HaHa). You definitelyYou certainly put a newa brand newa fresh spin on a topicsubject that has beenthat’s beenwhich has been written aboutdiscussed for yearsfor a long timefor many yearsfor decadesfor ages. GreatExcellentWonderful stuff, just greatexcellentwonderful!

 • Colin Massena Reply

  19 March 2020 at 12:26

  Can you tell us more about thisI’d like to find out moreDo you have any video of that? I’d carelikelovewant to find out more detailssome additional information.

 • Emerson Kloefkorn Reply

  21 March 2020 at 21:12

  I?m impressed, I must claim. Really hardly ever do I run into a blog that?s both informative and entertaining, as well as let me tell you, you have struck the nail on the head. Your concept is superior; the issue is something that insufficient people are speaking wisely around. I am extremely delighted that I stumbled across this in my search for something connecting to this.

 • Jamal Dusett Reply

  23 March 2020 at 08:28

  I am regular readervisitor, how are you everybody? This articlepostpiece of writingparagraph posted at this websiteweb sitesiteweb page is reallyactuallyin facttrulygenuinely nicepleasantgoodfastidious.

 • Carson Akkerman Reply

  23 March 2020 at 19:40

  HelloGreetingsHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHi! This is my first visit to your blog! We are a groupcollectionteam of volunteers and starting a new initiativeproject in a community in the same niche. Your blog provided us valuableusefulbeneficial information to work on. You have done a marvellousoutstandingextraordinarywonderful job!

 • Erin Patrin Reply

  24 March 2020 at 07:38

  I am reallyactuallyin facttrulygenuinely happypleasedgladdelighted to readglance at this blogweblogwebpagewebsiteweb site posts which containsconsists ofincludescarries lotsplentytons of usefulhelpfulvaluable datainformationfacts, thanks for providing suchthesethese kinds of datainformationstatistics.

 • Kenyatta Friels Reply

  24 March 2020 at 19:55

  HiWhat’s upHi thereHello it’s me, I am also visiting this websiteweb sitesiteweb page regularlydailyon a regular basis, this websiteweb sitesiteweb page is reallyactuallyin facttrulygenuinely nicepleasantgoodfastidious and the userspeopleviewersvisitors are reallyactuallyin facttrulygenuinely sharing nicepleasantgoodfastidious thoughts.

 • lazarus cbd oil Reply

  28 March 2020 at 06:42

  There are some intriguing times in this article however I don?t know if I see every one of them center to heart. There is some credibility however I will certainly hold viewpoint till I consider it additionally. Good article, thanks and also we desire more! Contributed to FeedBurner also

 • CBD gummies Reply

  28 March 2020 at 14:56

  Saved as a favorite, I really like your site!

 • cbd oil for sale 1200 mg capsuls Reply

  30 March 2020 at 00:34

  There are absolutely a great deal of information like that to take into consideration. That is a terrific point to raise. I supply the ideas above as basic motivation however clearly there are concerns like the one you bring up where one of the most essential point will be operating in honest good faith. I don?t understand if best techniques have emerged around things like that, however I make certain that your work is clearly determined as an up for grabs. Both kids as well as girls really feel the effect of just a moment?s satisfaction, for the rest of their lives.

 • buy generic viagra from chile Reply

  08 April 2020 at 15:19

  I?d need to contact you right here. Which is not something I generally do! I delight in checking out a message that will make individuals assume. Additionally, thanks for enabling me to comment!

 • Joella Viloria Reply

  08 April 2020 at 15:27

  HeyThanks very interestingnice blog!

 • Galen Mclellan Reply

  11 April 2020 at 08:09

  GreatVery niceInformativePeculiar article, exactlyjusttotally what I neededwanted to findwas looking for.

 • Renae Gunselman Reply

  12 April 2020 at 20:40

  You cancould definitelycertainly see your enthusiasmexpertiseskills in thewithin the articlework you write. The arenaThe worldThe sector hopes for moreeven more passionate writers like yousuch as you who aren’tare not afraid to mentionto say how they believe. AlwaysAll the timeAt all times go afterfollow your heart.

 • CBD oil Reply

  13 April 2020 at 18:28

  Asking questions are actually nice thing if you are not understanding anything entirely, however this piece of writing offers pleasant understanding even.

 • RoyalCBD Reply

  13 April 2020 at 20:23

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to
  be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.

  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 • Royal CBD Reply

  13 April 2020 at 21:05

  Hi to every , for the reason that I am actually eager of reading this webpage’s
  post to be updated regularly. It contains nice information.

 • Nena Britts Reply

  13 April 2020 at 21:10

  I loveI really likeI likeEveryone loves it when peoplewhen individualswhen folkswhenever people come togetherget together and share opinionsthoughtsviewsideas. Great blogwebsitesite, keep it upcontinue the good workstick with it!

 • buy CBD oil Reply

  13 April 2020 at 21:26

  I think this is among the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some general things,
  The web site style is wonderful, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 • buy CBD oil Reply

  13 April 2020 at 21:51

  Good info. Lucky me I came across your site by
  chance (stumbleupon). I have saved as a favorite for later!

 • CBD salve Reply

  13 April 2020 at 22:22

  Wow, that’s what I was looking for, what a stuff! present here at this website, thanks admin of
  this website.

 • best CBD oil Reply

  13 April 2020 at 22:42

  Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I may
  come back once again since I book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 • Royal CBD roll on gel Reply

  14 April 2020 at 01:16

  Awesome post.

 • buy real pfizer viagra Reply

  15 April 2020 at 22:13

  The following time I review a blog, I really hope that it does not disappoint me as high as this set. I mean, I know it was my selection to read, however I actually thought youd have something intriguing to say. All I listen to is a lot of yawping concerning something that you could deal with if you werent also hectic looking for focus.

 • CBD capsules Reply

  17 April 2020 at 08:02

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you
  amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped
  me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted
  of this your broadcast offered bright clear
  concept

 • CBD capsules Reply

  17 April 2020 at 08:21

  great publish, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t understand this.
  You should continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 • Jerrod Storm Reply

  20 April 2020 at 06:57

  GreatExcellentWonderfulGoodVery good articlepost! We will beWe are linking to thisto this particularly great articlepostcontent on our siteour website. Keep up the goodthe great writing.

 • Jeramy Yosko Reply

  22 April 2020 at 08:49

  HiWhat’s upHi thereHello, I wantdesirewish forwould like to subscribe for this blogweblogwebpagewebsiteweb site to takegetobtain latestnewestmost recentmost up-to-datehottest updates, sothustherefore where can i do it please helpassisthelp out.

 • Gaston Comes Reply

  23 April 2020 at 23:14

  I?d have to contact you here. Which is not something I usually do! I enjoy reviewing a post that will certainly make people assume. Likewise, thanks for allowing me to comment!

 • Leif Roddey Reply

  24 April 2020 at 07:54

  HiHello, i thinki feeli believe that i sawnoticed you visited my blogweblogwebsiteweb sitesite sothus i got herecame to go backreturn the preferchoosefavorwantdesire?.I amI’m trying toattempting to in findingfindto find thingsissues to improveenhance my websitesiteweb site!I guessI assumeI suppose its good enoughokadequate to useto make use of some ofa few of your ideasconceptsideas!!

 • Tyrell Kaduk Reply

  25 April 2020 at 11:46

  An excellent share, I just provided this onto an associate that was doing a little evaluation on this. And also he in fact acquired me breakfast due to the fact that I discovered it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for investing the time to discuss this, I really feel strongly concerning it and also love finding out more on this subject. If possible, as you come to be experience, would certainly you mind upgrading your blog site with more details? It is extremely useful for me. Huge thumb up for this post!

 • Manual Ahlers Reply

  26 April 2020 at 15:47

  There are some intriguing points in this post yet I don?t recognize if I see all of them facility to heart. There is some credibility yet I will certainly take hold point of view till I check into it better. Great post, many thanks and we want more! Included in FeedBurner as well

 • best CBD gummies Reply

  27 April 2020 at 18:40

  Appreciate this post. Let me try it out.

 • Marcelo Jageman Reply

  28 April 2020 at 08:35

  I loveI really likeI enjoyI likeEveryone loves what you guys areare usuallytend to be up too. This sort ofThis type ofSuchThis kind of clever work and exposurecoveragereporting! Keep up the superbterrificvery goodgreatgoodawesomefantasticexcellentamazingwonderful works guys I’ve incorporatedaddedincluded you guys to myourmy personalmy own blogroll.

 • Earle Plaster Reply

  28 April 2020 at 22:14

  I would like toI mustI’d like toI have to thank you for the efforts you haveyou’ve put in writing thispenning this blogwebsitesite. I am hopingI’m hopingI really hope to seeto viewto check out the same high-grade blog postscontent from youby you in the futurelater on as well. In factIn truth, your creative writing abilities has inspiredmotivatedencouraged me to get my ownmy very ownmy own, personal blogwebsitesite now 😉

 • Leanna Warters Reply

  01 May 2020 at 01:59

  You made some respectable factors there. I viewed on the internet for the concern and also found most individuals will accompany with your internet site.

 • best CBD oil for sleep Reply

  01 May 2020 at 12:49

  Hi there, I log on to your blog regularly. Your writing style is awesome, keep it
  up!

 • Larraine Puulei Reply

  02 May 2020 at 17:35

  Would you be interested in trading web links?

 • Roberto Lambrecht Reply

  03 May 2020 at 20:30

  GreetingsHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHiHello I am so gratefulgladexcitedhappythrilleddelighted I found your blog pagewebpagesiteweb sitewebsiteweblogblog, I really found you by errormistakeaccident, while I was researchingbrowsingsearchinglooking on DiggAskjeeveAolBingGoogleYahoo for something else, NonethelessRegardlessAnyhowAnyways I am here now and would just like to say thanks a lotkudoscheersthank youmany thanksthanks for a fantasticmarvelousremarkableincredibletremendous post and a all round excitingthrillinginterestingenjoyableentertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read throughbrowselook overgo throughread it all at the minutemoment but I have book-markedsavedbookmarked it and also added inincludedadded your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal morea lot moremuch moremore, Please do keep up the awesomesuperbfantasticexcellentgreat jobwork.

 • is viagra best buy legit Reply

  11 May 2020 at 03:44

  Your location is valueble for me. Many thanks !?

 • CBD oils Reply

  27 May 2020 at 08:56

  Incredible story there. What occurred after?
  Thanks!

  Here is my webpage … CBD oils

 • CBD oil for arthritis Reply

  27 May 2020 at 09:25

  If some one wants expert view about blogging and site-building then i advise him/her to
  pay a visit this weblog, Keep up the fastidious work.

  Here is my web page :: CBD oil for arthritis

 • buy CBD oil Reply

  28 May 2020 at 16:05

  Everything is very open with a very clear explanation of the challenges.

  It was truly informative. Your website is very useful.
  Thank you for sharing!

  Here is my homepage; buy CBD oil

 • g Reply

  16 June 2020 at 10:24

  Great blog here! Additionally your website so much up very fast!
  What host are you the usage of? Can I get your
  associate hyperlink in your host? I want my site loaded up
  as quickly as yours lol

 • Eleonore Pelo Reply

  16 June 2020 at 20:25

  HowdyHi thereHiHey thereHelloHey would you mind letting me know which webhosthosting companyweb host you’re utilizingworking withusing? I’ve loaded your blog in 3 completely differentdifferent internet browsersweb browsersbrowsers and I must say this blog loads a lot quickerfaster then most. Can you suggestrecommend a good internet hostingweb hostinghosting provider at a honestreasonablefair price? Thanks a lotKudosCheersThank youMany thanksThanks, I appreciate it!

 • g Reply

  16 June 2020 at 21:51

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and
  actual effort to produce a very good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.

 • Erasmo Bouer Reply

  21 June 2020 at 18:50

  This design is wickedspectacularstellerincredible! You certainlyobviouslymost certainlydefinitely know how to keep a reader entertainedamused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) GreatWonderfulFantasticExcellent job. I really enjoyedloved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • lesbian sex games Reply

  28 June 2020 at 17:05

  ZJ

 • Georgeanna Vannuck Reply

  30 June 2020 at 12:19

  My brother suggestedrecommended I might like this blogwebsiteweb site. He was totallyentirely right. This post actuallytruly made my day. You cann’tcan not imagine justsimply how much time I had spent for this informationinfo! Thanks!

 • capquangvnptonline.com Reply

  01 July 2020 at 11:20

  Hi! I’ve been reading your blog for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Texas!
  Just wanted to mention keep up the fantastic work!

  Review my web page – capquangvnptonline.com

 • fpthanoinet.com Reply

  01 July 2020 at 11:27

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  enjoyable for me to come here and visit more often. Did you
  hire out a designer to create your theme? Excellent work!

  My web blog … fpthanoinet.com

 • Harley Fischhaber Reply

  01 July 2020 at 11:35

  For latestnewestmost recentmost up-to-datehottest newsinformation you have to visitgo to seepay a visitpay a quick visit internetwebworld wide webworld-wide-webthe web and on internetwebworld-wide-webthe web I found this websiteweb sitesiteweb page as a bestmost excellentfinest websiteweb sitesiteweb page for latestnewestmost recentmost up-to-datehottest updates.

 • Arlen Batzer Reply

  03 July 2020 at 15:27

  Appreciate the recommendationthis post. WillLet me try it out.

 • Erin Lekwa Reply

  04 July 2020 at 07:40

  HelloHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHi! Do you know if they make any plugins to protectsafeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestionsrecommendationstips?

 • Angelica Robichard Reply

  08 July 2020 at 08:53

  Appreciate the recommendationthis post. WillLet me try it out.

 • Arnold Dougher Reply

  09 July 2020 at 07:02

  It isIt’s appropriateperfectthe best time to make a fewsome plans for the futurethe longer termthe long run and it isit’s time to be happy. I haveI’ve readlearn this postsubmitpublishput up and if I may justmaycould I want towish todesire to suggestrecommendcounsel you fewsome interestingfascinatingattention-grabbing thingsissues or advicesuggestionstips. PerhapsMaybe you couldcan write nextsubsequent articles relating toreferring toregarding this article. I want towish todesire to readlearn moreeven more thingsissues approximatelyabout it!

 • Raul Swedeen Reply

  16 August 2020 at 12:28

  Wow, amazingwonderfulawesomeincrediblemarveloussuperbfantastic blog layout! How long have you been blogging for? you makemade blogging look easy. The overall look of your siteweb sitewebsite is greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent, let aloneas well as the content!

 • Edison Beteta Reply

  02 September 2020 at 07:19

  I haveI’ve been surfingbrowsing online more than three324 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’sIt is pretty worth enough for me. In my opinionPersonallyIn my view, if all webmasterssite ownerswebsite ownersweb owners and bloggers made good content as you did, the internetnetweb will be much morea lot more useful than ever before.

 • Lorna Rhondes Reply

  06 September 2020 at 05:44

  I read this articlepostpiece of writingparagraph fullycompletely regardingconcerningabouton the topic of the comparisonresemblancedifference of latestnewestmost recentmost up-to-datehottest and previousprecedingearlier technologies, it’s awesomeremarkableamazing article.

 • Lizabeth Franzmann Reply

  07 September 2020 at 21:20

  Very soonrapidlyquicklyshortly this websiteweb sitesiteweb page will be famous amongamid all bloggingblogging and site-buildingblog userspeopleviewersvisitors, due to it’s nicepleasantgoodfastidious articlespostsarticles or reviewscontent

 • kevin david login Reply

  12 October 2020 at 02:02

  I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

Leave a Comment