Binlerce İsrailli, Facebook’u Mahkemeye Verdi

ffffBrooklyn’de New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi’ne verilen dilekçede 20 bin İsrailli davacı, Facebook’un, teröristlerin ve kışkırtıcıların İsraillilere karşı yürüttüğü bıçaklama ve terör faaliyetlerine aracılık ettiğini iddia etti.

 
Değişik davacıların basına yaptıkları açıklamalara göre, son zamanlarda İsrail’de meydana gelen bıçak terörü olaylarına karışan Filistinli saldırganlar Facebook’ta okudukları nefret söyleminden etkilendiler.
Mahkeme dilekçesinde ayrıca, Facebook platformunun ve algoritmalarının söz konusu nefret söyleminin daha da yayılmasına yardım ettiği belirtildi.
Dilekçede Facebook’un kanuni ve ahlaki açıdan söz konusu paylaşımları silmesi gerekirken bu konuda hiçbir şey yapmadığının altı çiziliyor.
Davacılar, ‘Yahudileri Katledin’ şeklindeki Facebook sayfalarında cinayetlerin nasıl işleneceği, insan vücudunun ölümcül noktalarını açıklayan ayrıntılı resim ve videoların yayınlandığına dikkat çekiyorlar.
Davacıların mahkemeden isteği, suçlu bulunması durumunda Facebook’a herhangi bir para cezası verilmesi değil, söz konusu sayfaların ve hesapların derhal yayından kaldırılması.

 

1 Comment