Bakanlar Kurulu Toplantısından Önemli Kararlar Boğaziçi Köprüsünün Adı Değişiyor

bbbbCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantı sonrasında basına açıklama yapan Binali Yıldırım, yeni anayasanın bütün partilerin katılımıyla yapılmasının planlandığını belirtti.

Yeni Anayasa’nın bütün partilerin katılımıyla hazırlanması için bir görüş birliği olduğu gördüklerini dile getiren Binali Yıldırım, “Bunun için daha önce başlayıp yarıda kalan süreci de devam ettirme kararı aldık” dedi.

Başbakan, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağını kaydetti.

Yıldırım ayrıca, Boğaziçi Köprüsü’nün adının ise 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü olacağını söyledi.

Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile 2 saat 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirmişti.

“HDP’nin katılmasının önünde engel yok”
Başbakan BinaliYıldırım, “Genel başkanlarla 15 Temmuz silahlı darbe girişimi konusunda tam bir anlayış birliği içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim” diyen Başbakan, yeni anayasa için birlikte çalışma yapma hususunda da genel başkanlar arasında anlayış birliği olduğunu söyledi. Başbakan muhabirlerin yönelttiği sorular üzerine, HDP’nin de anayasa görüşmelerine katılmasının önünde bir engel bulunmadığını ve anayasa takviminin bugün başladığını açıkladı.
“Küçük bir paket üzerinde ortak zemin var”
Yıldırım, “Kısa vadedeki adımlardan kastımız şudur, bütün partilerin hedefi yepyeni bir anayasa yapmak.

Darbelerden kalan anayasadan ülkemizi kurtarmak, bugünün ihtiyaçlarını karşılayacak bir anayasa yapmak. Bu bütün partilerin taahhüdüdür. Ancak 59-60 madde uzlaşma sağlandı, devamı gelmedi. Buna devam edilmesi konusunda bir görüş birliği var. Ancak bunun dışında gerek yargıyla, gerek yargı birliğiyle ilgili daha küçük bir paketin yine anlayış birliği içerisinde çıkarılması için ortak bir zemin olduğu görülmüştür. Yeni anayasa süreci takvimi şu andan itibaren başlamıştır. HDP de bu çalışmaya pekala katılabilir, herhangi bir sınırlama yok” diye konuştu.

 

9 Comments