Başbakan: Seçimi Kazanırsam Filistin Denen Bir Devlet Olmayacak

Netanyahu_2326735bİsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, başbakan olarak kaldığı sürece Filistin devletinin kurulmasına izin vermeyeceğini söyledi.

İsrail’de genel seçimlere kısa bir süre kala Başbakan Benyamin Netanyahu iki devletli çözüm önerisini kesin bir dille reddetti. Netanyahu, haber portalı NRG‘ye açıklamasında başbakanlık görevini sürdürmeye devam ettiği müddetçe, Filistin devletinin var olmayacağını söyledi.

Netanyahu, 2009 yılındaki bir konuşmasında Filistin ile İsrail arasındaki anlaşmazlığın Filistin devletinin kurulması ile çözümünü öngören ‘iki devletli çözüm’den yana olduğunu belirtmişti. Başbakan, Bar-İlan Üniversitesi’ndeki konuşmasında bağımsız bir Filistin devletinin kurulabileceğini belirtmiş, ancak bunun için çeşitli şartlar sıralamıştı. AB ve ABD’de iki devletli çözüm önerisinden yana tavır alıyor.
Muhafazakâr Likud Partisi’nin lideri Netanyahu, salı günü yapılacak seçimler öncesindeki keskin açıklamalarıyla İsrail’deki aşırı sağcı seçmenlerin desteğini kazanmaya çalıştığı yorumu yapılıyor.

Zira Ekonomi Bakanı Naftali Bennett’in liderliğindeki aşırı sağcı “İsrail Evimiz” partisi ile Likud arasında ciddi bir rekabet yaşanacağı tahmin ediliyor.

1 Comment

  • verthil ertva Reply

    29 February 2020 at 23:21

    I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

Leave a Comment