O ülkede Türklerin Ayaklanmasına Neden Olan Program Yayından Kalktı

İran 2 kanalında dddd isimli komedi programı Türklere hakaret ettiği gerekçesiyle İran Radyo ve Tellevizyon Kurumu tarafından yayından kaldırıldı.

Kudüs TV Tahran temsilcisi Ramazan Bursa’nın haberine göre, İran’ın kanal 2 televizyonunda Cuma akşamı yayınlanan Fitile programında oynanan skeçe her kesimden tepki geldi.

Urumiye, Zencan, Tebriz, Erdebil ve Tahran’da bir grup toplanarak Kanal 2’de yayınlanan skeçe tepki göstererek basın açıklaması düzenledi. Tebriz’de ise bir grup valilik binası önüne yürüyerek tepkilerini gösterdi. Grup ile polis arasında bir süre gerginlik yaşandıktan sonra, grup, basın açıklaması düzenledikten sonra dağıldı.

Kanal 2’de yayınlanan Fitile programındaki skeçe ilk tepki İran Radyo ve Televizyon Kurumu Başkanı Muhammed Serafraz’dan geldi. İran’da yaşayan Türkler tarafından tepkiyle karşılanan Fitile programındaki skeçten dolayı Serafraz, “Programdaki skeçten dolayı İran’da yaşayan Türklerden özür dileyerek, programı yayından kaldırdığını ve sorumlulara cezai işlem başlatıldığını” açıkladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Şebisteri, yayınlanan programa tepki gösterdi. Tebriz Valisi Cabbarzade’de Fitile komedi programına tepki gösterirken Tebriz milletvekilleri programla ilgili hukuku süreç başlattı.
İran Radyo ve Televizyon Kurumu Başkanı Muhammed Srafraz, Fitile komedi programının tüm yapımcılarının işine son verilirken programın yayınlandığı Kanal 2’nin üst düzey 3 yöneticisini ise görevden uzaklaştırdı.

20 Comments