Blair, Popülist Siyasete Karşı Enstitü Kuruyor

tony-blair-world-hungerİngiltere’nin eski başbakanı Tony Blair, dünyada yükselen popülist siyasete karşı “Merkezi temsil edecek” bir enstitü kuracak.

Blair’in resmi ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İngiliz siyasetçinin dünyada yükselen popülist sağ ve sol akımların karşısında merkez siyaseti gündeme taşıyacak bir enstitü kuracağı belirtildi.

İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) kararının çıktığı referandum sürecinde , ABD’deki başkanlık seçiminde ve Avrupa genelinde popülist siyasetin yükseldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Popülizm sol siyasette ticarete karşı, sağ siyasette ise göçmenlere karşı bir söylemle ortaya çıkıyor. Ortak noktaları da tecrit ve korumacılık politikası gütmeleri. Her ikisi de küreselleşmeye ve uluslararası angajmana karşı.” ifadeleri kullanıldı.

Enstitünün bir düşünce kuruluşundan ziyade, siyaset üretecek ve sosyal ağ oluşturacak bir platform niteliğinde olacağı dile getirilen açıklamada, “Enstitünün hedefi merkez siyaset için gündem belirlemek ve makul, kanıta dayalı tartışma ortamı sağlamak olacak.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, enstitünün çalışmalarının ana odağının Avrupa olacağı ancak Ortadoğu gibi, çatışmaların, aşırı görüşlerin yükselmesine neden olduğu bölgeler üzerinde de yoğunlaşılacağı vurgulandı.

Blair’in halihazırda başkanlığını yaptığı Afrika Yönetim İnisiyatifi, Tony Blair İnanç Vakfı ve Ortadoğu İnisiyatifi gibi kuruluşları da çatısı altında toplayacağı belirtilen enstitünün, kar amacı gütmeyeceği kaydedildi.

– Aktif siyasete dönmeyecek

Geçtiğimiz ay bir İngiliz dergisine verdiği röportajında, İngiltere’nin AB’den sert bir şekilde ayrılmayı savunan Muhafazakar Parti ile Jeremy Corbyn’in liderliğinde aşırı sola kayan İşçi Partisi arasında kaldığını belirterek, “(Siyasette) Benim için bir rol var mı, bilmiyorum. Bütün söyleyebileceğim siyasetin bu noktaya gelmiş olduğu. Bu konuda kaygılı mıyım? Evet. Bu durum beni motive ediyor mu? Evet. Buradan nereye varırım? Tam olarak ne yaparım? Bu ucu açık bir soru.” ifadelerini kullanmıştı. Bu, Blair’in aktif siyasete geri dönebileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Enstitüyle ilgili yaptığı açıklamada bu iddiaları reddeden Blair, “Bunun benim siyasetin ön saflarına dönemle bir ilgisi yok. Böyle birşeyin mümkün olmadığını pek çok kez açıkça söyledim.” ifadelerini kullandı.

Kayna k:www.eurovizyon.co.uk

4 Comments