Boeing 737 MAX Tedarikçisine Ek Destek Sağlayacak

ABD uçak üreticisi Boeing, 737 MAX uçağının tedarikçilerine uçağın üretimine devam etmeleri ve rakipleri Airbus’a daha fazla dönmeleri için aralarında bazılarını caydırmaları için ek destek sağlamayı planlıyor.

Boeing, teslim edemediği 400’den fazla uçağı bir araya getirdikten sonra 737 MAX üretimini Ocak ayında askıya aldı. Uçak, toplam 346 kişinin yaşamını yitirdiği iki ölümcül kazadan sonra Mart 2019’dan bu yana dünya çapında immobilize edildi.

600’den fazla büyük tedarikçi ve yüzlerce küçük şirket bu nedenle belirsizlik altındayken, Boeing ile yapılan sözleşmeler bazı durumlarda yıllık cirosunun yarısını temsil ediyor. Birçok tedarikçi fabrikalarını genişletmiş ve Boeing’in 737 MAX için 4.500’den fazla sipariş vermesine izin vermek için personel almıştı. Her ay toplam 57 uçak monte edilecek. Bugün analistler, uçuşları sürdürmek için gerekli yetkileri aldığında Boeing’in bu üretim seviyesine ulaşmasının üç yıl alabileceğini tahmin ediyorlar.

Boeing tedarikçileri, montajın başlanacağı tarihe  bağlı olarak, bu yıl 100 ila 300 uçak arasında üretime devam etmek için üç olası program aldıklarını söyledi. Boeing, yıl ortasına kadar uçağın eğitimi için yeni yazılım ve prosedürler için yetkililerden yeşil ışık almayı beklemediğini söyledi.

Grup, tedarikçiler için sipariş akışını sağlamak için geçmişe göre daha fazla yedek parça stoklamayı planladığını açıkladı.

Buna ek olarak, Boeing 737 MAX üretimindeki dalgalanmalarla başa çıkmak için önümüzdeki 18 ay içinde OEM’lere nakit avanslar ve diğer mali yardımlar için sağlanan 4 milyar dolarlık bir harcama yapmayı planlıyor.

Boeing CFO’su Greg Smith, uzun vadeli risk, bazı ekipman üreticilerinin Boeing ile faaliyetlerini azaltacağıdır. Spirit AeroSystems dahil bazıları, Airbus ve savunma sektöründeki müşterilere daha fazla dönüş yaparak gruba olan bağımlılıklarını zaten azaltmaktadır.

737 MAX için motorları ortak bir girişimin parçası olarak yapan General Electric ve Safran, şu anda sadece Rolls motorlarıyla donatılmış A330neo uçağı için bir motor geliştirerek Airbus ile işbirliğini genişletmek istiyor.

Kaynak: Dow Jones

Reviewer overview

Boeing 737 MAX Tedarikçisine Ek Destek Sağlayacak - /10

Summary

ABD uçak üreticisi Boeing, 737 MAX uçağının tedarikçilerine uçağın üretimine devam etmeleri ve rakipleri Airbus'a daha fazla dönmeleri için aralarında bazılarını caydırmaları için ek destek sağlamayı planlıyor

0 Bad!